AVSAR OBASI
*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
03 Aralık 2022, 13:05:05
Günün Atasözü : Elden gelen öğün olmaz, Oda vaktinde bulunmaz.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Afşar Kasabası Tarihi  (Okunma Sayısı 3359 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ÜYE BILGILERI Necip KÜÇÜK
KIDEMLI UYE
*

Cinsiyeti Bay
Şehir Ankara
Kayıt Tarihi 07 Haziran 2006, 11:07:21
Mesaj Sayısı 852
Kisisel Mesaj Biz biliriz, soyumuz kimseden sorulmamıştır.

Oba Puanı
180
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« : 15 Haziran 2009, 10:18:59 »
Cevap Yaz

Afşar Kasabası Tarihi

      AVŞARLAR, Oğuz Türkleri’nin 24 boyundan birisidir. OĞUZ toplumu, OK-UZ; yani boylar anlamına gelmektedir. OĞUZ, isim ve sıfat olarak ise sağlam, gürbüz, güçlü ve delikanlı, temiz kalpli, dost, iyi ve doğru anlamlarına da gelmektedir. Oğuz kelimesine toplum adı olarak ilk defa “YENİSEY KİTABELERİNDE” rastlanmaktadır. Bu kitabeler M.S. 6-7. yüzyılda yazılmıştır.

     Oğuz milleti boylardan, boylar obalardan, obalar da ailelerden oluşmaktaydı. Boyların başında olanlara “BEĞ” denilirdi.

     OĞUZ HAN (OĞUZ KAĞAN) :Büyük-Hun İmparatorudur. M.Ö. 209-174 yılları arasında 35 yıl hükümdarlık yapmıştır. Döneminde imparatorluk sınırları Çin’ in doğusundan Hazar denizine kadar genişlemişti.

     Oğuz Kağan’ ın 6 oğlu vardı. Büyük oğulları (BOZ-OKLAR) : Gök Han, Ay Han ve Yıldız Han; Küçük oğulları (ÜÇ-OKLAR) : Gün Han, Dağ Han ve Deniz Han’ dır. Bunların da her birinin 4 oğlu olup hepsinin beyliğinde 24 boy teşekkül etmiştir.

1. Gök Han’ ın oğulları    :  Kayı, Bayat, Alka-evli ve Kara-evli
2. Ay Han’ ın oğulları :  Yazır, Döğer, Dodurga ve Yaparlu
3. Yıldız Han’ ın oğulları  :  Avşar, Kızık, Beğdilli ve Karkın
4. Gün Han’ ın oğulları    :  Bayındır, Peçene, Çavundur (Çavuldur) ve Çepni
5. Dağ Han’ ın oğulları    :  Salur, Eymür, Yüreğir ve Alayuntlu
6. Deniz Han’ ın oğulları  : Yiğdir, Büğdüz, Yıva ve Kınık

Hakanın sağında Boz-oklar, solunda ise Üç-oklar yer alırdı. Her boyun kendine has bir damgası ve bir kutsal kuşu vardı.
  ***
    Avşarlar, Oğuzların BOZ-OK kolundan Yıldız Han’ ın büyük oğlu Avşar’ ın teşkil ettiği boydur. Avşar: “Çevik ve vahşi hayvan avına meraklı” anlamına geliyordu. Türk tarihinde Avşarlar, devamlı rol oynamış büyük bir Oğuz boyudur. Bu bakımdan hiçbir Oğuz boyu kendisi ile mukayese edilemez. Avşar’ların damgası çapraz ok, ongunları (kutsal kuşları) tavşancıl denilen ve zamanını tavşan avlamakla geçiren bir kartal cinsi idi. Avşar’ların şölenlerindeki yemekleri etin sağ umacası (sağ kalçası) idi. XI. Yüzyıldan evvel Avşar’lar, Seyhun nehrinin kuzey tarafında yaşıyorlardı. Bir kısmı yerleşik, büyük bir kısmı ise göçebe idi. Avşar’lılarda deri ve dokuma sanatı Çinlilerdeki kadar gelişmiş idi. Avşar’lar XI. Yüzyıldan sonra güneye kaydılar ve Sir-i Derya Oğuzları olarak tanındılar. Daha sonraları Avşar’lıları Batı Türkistan, İran, Suriye taraflarında görüyoruz. Bu arada Azerbaycan’a ve Anadolu’ya göçenlerin olduğu da hepimizin malumudur.

      Afşar kelimesinin sözlük anlamı aceleci, çevik ve ava meraklı olarak ifade edilmektedir. Afşar, söylenceye göre Oğuzların Bozoklar koluna mensup Oğuzhan’ın oğullarından Yıldız Hanın sulbünden gelmektedirler. Afşarlar hükümdar çıkarmış Türk boylarından biridir. Anadolu'nun Türkleşmesinde büyük rol oynamışlardır. Malazgirt zaferinde Ak Sungurlar kendine bağlı Afşar'la Sultan Alparslan’a katılmışlardır. Gösterdikleri başarı dolayısıyla da Musul ve Kerkük Afşarlılara 'ikna' olarak verilmiştir. Ayrıca Ak Sungur'un oğlu İmadettin Anadolu'nun Moğol istilasından kurtulmasında büyük başarı göstermiştir. Türklerin ve İslam aleminin büyük komutanlarından olduğu kanıtlanmıştır. 16. yüzyıldan itibaren yerleşik hayata geçmeye çalışan Afşarlılardır. "Keklik öten, kekik kokan dağlar" onların yurdu olmuştur.

     Afşarlar, tarihte Osmanlı'ya düşman gösterilmiştir; ancak Afşarların asıl düşmanlığı saraya yakın devşirmelere karşıdır. Tarih incelendiğinde bu görülmektedir. Türk soyuna düşman devşirmelerin entrikaları yüzünden yerlerinden, yurtlarından edilen Afşarlıların iskan ettikleri uzun yayla ellerinden alınmış ve Kafkasya'dan muhacir olarak gelen Çerkezlere verilmiş Çerkezlerle Afşarlar karşı karşıya getirilmiştir. O günler Afşarların en acılı günleri olmuş, sefil ve perişan olmuşlardır. Fırka-i Islahiye ordusu paşalarından Derviş Paşa Afşarları Toroslar'ın eteklerine iskana mecbur edince, büyük Afşar ozanı Dadaloğlu "ferman padişahınsa dağlar bizimdir" haykırışı ile kendilerine yapılan haksızlığı göstermiştir.

     Afşarlar, zeki, sıcakkanlı ve cesaret sahibi olan bir Türk Boyudur. Bunun yanında, gelenekleri ve göreneklerini her zorluğa rağmen yaşatmayı, her şeyden üstün tutmayı başarmışlardır. Afşarlar DADALOĞLUNUN  ayaklanmasıyla zorunlu iskana tabi tutularak Anadolunun içlerine ve Güneye doğru göçe başlamışlardır. Ankara, Sivas, Bolu, Kastamonu, Manisa, Kayseri, Isparta, Afyon, Antalya, Yozgat, Malatya, Adana, Hatay illerine doğru yayılmışlardır.  Kayseri'de bulunan Afşarlardan Sarız ve Pınarbaşı ve Yozgat'tan 1805 lerde kopan Afşarlar önce Kırıkkale yöresinde 4-5 yıl gibi kısa süre konaklamışlar. Burdan da kan davası nedeniyle ayrılamak zorunda kalmışlardır. Bunun nedeni de yörenin yerleşik halkından olan oba beyinin  Afşar kızının gönlü olmamasına rağmen  Afşar kızına tutulması, yerleşik halkla Afşarların arasını açmıştır. Ancak Afşar güzelini oba beyine kaptırmak istemeyen gençler oba beyinin başını keserek beyin zulmünden kurtulmaya çalışmışlar, ancak, yerleşik halk. Başı kesilen  beylerinin intikamını almak için Afşar halkıyla çatışmaya başlamışlar. Bu durumdan rahatsız olan Afşarın ileri gelenleri yeni yerleşim yeri bulmak için  göç etmişlerdir.  Kısa süreyle bir- iki yıl olmak üzere  çeşitli yerlerde konaklayarak Üçem Köyüne kadar gelmişler ,  on yıl süreyle Bala ilçesine bağlı Üçem köyünde  konmuşlardır.

     Üçem Köyünde on yıl  kalan atalarımız, konar göçer hayat yaşadıklarından hayvancılıkla uğraşıyorlardı. On yılda hayvanları çoğalan Afşar Çobanları,  o bölgenin su ve mera bakımından  yetersiz olması nedeniyle,  hayvanlarını otlatacak ve sulayacak daha verimli   yerler aramak zorunda kaldıkları gibi hayvanlarını da daha uzak bölgelere götürmek zorunda kalmışlar. Afşar Çobanları Hayvanlarını otlatırken YAVAŞLAR ve YANCAK bölgelerinin daha sulak ve çayır çimen bakımından daha verimli olduğunu, ve bir yerleşim yerinin de terk edildiğini,  Afşar ileri gelenlerine bildirmişler. Afşar ileri gelenleri bölgeyi inceleyip değerlendirdikten sonra ÜÇEM köyünden kalıp şimdi yaşadığımız, Afşar Köyünün bulunduğu yere yerleşmişlerdir. Ancak burası daha önceden bugünkü Emirler köyünün terk ettiği  bir yerleşim alanı imiş.  Emirler Köyü ileri gelenleri bu bölgede konaklarken şimdiki EMİRLER BÖLGESİNİ yayla olarak kullanıyorlarmış. Bu bölgeye gelip gitmek zor olduğundan 1810-1815 yılları arasında burayı terk ederek   yaylalarına yerleşimişler. Yani EMİRLER KÖYÜNE..  Emirlerliler, evlerini yıkarak işe yarayacak taş ve ağaçları alarak gitmişler ve  15-20 yıl boş kalan bu bölge iyice örenleşmiş..

     Bu günkü köyümüz 19 yy. başlangıcında yani 1835-41 de kurulmuştur. 170- 200 yıllık bir geçmişe sahiptir. Elimizde kesin deliller olmamakla birlikte yaşlıların bizlere anlattıklarına göre Afşarlar olarak köyümüze ilk yerleşen kabileler şöyle sıralanmaktadır.


Kayseri Pınarbaşı-Sarız

1.   Kanlıoğulları (Ganneliler)(Kandemirler),
2.   Gökçealioğulları (Tüncerler),
3.   Adeller (Sarılar),
4.   Battaloğulları (Badedeler),
5.   Mollaömerler (Güngörler),
6.   Dericioğulları (Coşanlar),
7.   Muslular(Yurtlar),
8.   Yolasığmazlar (Erler),
9.   Torunoğulları (Küçükler), Pınarbaşı
10.    Arapoğulları,
11.    Durmuşlar,
12.    Araslar.

Daha sonra Afşar köyüne dışarıdan gelen şu kabileler yerleşmiştir.

1.   Çayanlar ve Çapanoğulları (Yozgat'tan),
2.   Aydınlar (Kırşehir'den),
3.   Ünerler.
4.   Yiğitler (kürk uşağı Deliömerler),
5.   Vahapoğulları (Buğdaylar),
6.   Kılıçlar ve Uslular (Çamlıdere'den).

       Bulgaristan'dan da 3-5 hane Ürkmezler, Küçüklerden Cıncıklar, Üsükler, Üçem'den Afşar’a gelen kafileye Çatalören köyünden kafileye katılmışlardır.

       Bugün yaşadığımız köyümüz , Hacı Zekriya KÜÇÜK'ün  notlarına göre 1835 -41 arası hem yayla hem köy,  Afşar Köyü  olarak da 1841 de kurulmuştur. Afşar kasabası, Ankara'ya 84 km uzaklıktadır. Nüfusu 5120 kişi olup yüzölçümü 80 bin dönümdür. Kasaba halkının geçim kaynağı çiftçilik ve hayvancılıktır. Afşar kasabamızdan 1970 yıllarından önce dışa açılım olmamıştır. Kasabamız 1977 yılında bir belediyeye sahip olmuştur. Belde halkına hizmet etmeye başlayan belediyemiz, insanlarımızın bilinçlenmesine, dışa açılmasına yardımcı olmuştur. Şu an kasaba halkının çoğu dışarıda çalışmaktadır.
Afşar kasabasının halkı; dürüst, sevecen, sıcakkanlı, misafirperver, geleneklerine, göreneklerine bağlıdır, Halkımız o eski günlerden kalan adetlerimizi en iyi şekilde yaşatmaya çalışan insanlardır.Not: Sevgili  Yunus AYDIN arkadaşımız konuyu başlatmıştı ve güzel bir derleme yapmıştı ellerine sağlık. Ama teknik bir sebepten dolayı ilk sayfa silinmiş.. Bu nedenle bu tarihçeye  tarafımcada bazı   eklemeler yapılarak tekrar gönderilmiştir...

Saygılar
Necip KÜÇÜK (15 Haziran 2009)
Logged

Bunları Biliyor musun?
Ben dursam, damarımda ki,  kan durmaz..!!! .. N.K.  Biz biliriz, soyumuz kimseden sorulmamıştır.
ÜYE BILGILERI Necip KÜÇÜK
KIDEMLI UYE
*

Cinsiyeti Bay
Şehir Ankara
Kayıt Tarihi 07 Haziran 2006, 11:07:21
Mesaj Sayısı 852
Kisisel Mesaj Biz biliriz, soyumuz kimseden sorulmamıştır.

Oba Puanı
180
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2009, 16:49:43 »
Cevap Yaz

AFŞAR KASABASI COĞRAFİ KONUMU:

     Bir dere yatağının etrafında bulunan iki yamaç üzerinde 400 hektar yerleşim alanı mevcut  bir konum da olup, bu iki yamacın en yüksek  rakımları 1097 diğer yamaç ise 1092 rakımlı olup,dere yatağı rakımı 1032 dir.Fiziki yapı bakımından da farklı bir durumda olmayıp sadece yerleşim alanlarının bulunduğu alanlarda üç adet tepesi mevcuttur.Bu tepeler Kara tepe , Kırk Kabuk Tepesi ,ve Garip Dede tepesidir.

 

İKLİMİ:

     Karasal iklim  mevcut olup,kışları soğuk yazları sıcaktır.Yağış miktarı az olup genelde yağışlar sonbahar ve ilkbaharda meydana gelir.

 

BİTKİ ÖRTÜSÜ:
     Karasal ikliminden dolayı büyük çoğunluğunda tarım yapıldığından,karasal iklim bitki örtüsü mevcuttur.

 

HİDROĞRAFYASI:
     Kasabamızda  zengin yeraltı ve yerüstü suları mevcut değildir. Aydınoğlu mevkinin üst kısımlarında Kasabamıza 4 km mesafede  bir adet sulama göleti mevcut olup, yağmur sularından kaynaklanan sel sularından beslenmektedir.

 

BEŞERİ ÖZELLİK:
     Kasabamızı  diğer coğrafyalardan ayıran belirgin bir özelliği olmayıp ,çevre yerleşim yerlerine göre  tek ayırıcı özelliği ,nüfus yapısı ,geçim kaynakları,başkaca ayırıcı bir özelliğe sahip değildir.

 

NUFUS:  
1977 yılında Belediyelik olan Kasabamızın nüfusu

     1985- 3014

     1990-3529

     1997-5159

     2002-4968    dir
      Kasabamız da yaklaşık 600 civarında mesken mevcut olup, bunların  400 kadarı eski kerpiç veya taştan yapılmış binalardır. Son yıllarda yapılanlarla birlikte 200 civarında bina da  betonarmedir. Bunlar genelde tek katlı olup,birden çok katılı bina sayısı sınırlıdır.

 

SOSYAL YAPI:

     Kasabamızın  sosyal yapısı sade bir yapıda olup,genelde akraba evliliğinin çok olması bu yapının akrabalık bağını güçlendirmektedir.Kasabamız adet ,gelenek ve göreneklere bağlı ve yardımlaşma anlamında devam den bir çok adeti halen devam ettirmektedir.

 

EĞİTİM DURUMU:
     Kasabamız  yaşayanlarının % 95 i okuma yazma bilmekte olup,son yıllarda daha ileri düzeyde eğitim gören insanları mevcuttur.

 

EKONOMİK ÖZELLİĞİ:
     Kasabamızda  95 bin dönümlük  tarım arazisi mevcuttur, bu arazilerin yarısı nadasa bırakılarak diğer yarısında  buğday arpa ,tarımı yapılmakta ,nadasa bırakılan  alan içerisinde de yaklaşık 3000 dönüme yakın yerde şeker pancarı ,300 dönümünde  ise yem bitkileri mısır,ay çekirdeği,fiğ gibi bitkiler yetiştirilmektedir.
 
     Halkımızın çiftçiliğin yanı sıra en büyük geçin kaynağından birisi de  hayvancılıktır. Kasabamızda yaklaşık 25.000 civarında küçükbaş, 2000 civarında da büyükbaş hayvan mevcuttur. Hayvancılıktan süt ve et olarak gelir sağlanmaktadır.  
 
Saygılar
Necip KÜÇÜK
Logged

Bunları Biliyor musun?
Ben dursam, damarımda ki,  kan durmaz..!!! .. N.K.  Biz biliriz, soyumuz kimseden sorulmamıştır.
ÜYE BILGILERI Necip KÜÇÜK
KIDEMLI UYE
*

Cinsiyeti Bay
Şehir Ankara
Kayıt Tarihi 07 Haziran 2006, 11:07:21
Mesaj Sayısı 852
Kisisel Mesaj Biz biliriz, soyumuz kimseden sorulmamıştır.

Oba Puanı
180
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #2 : 30 Haziran 2009, 10:10:59 »
Cevap Yaz

BELEDİYE BAŞKANLARI


11 Aralık 1977
Gazi ARAS
Doğum Yılı:1915
Doğum Yeri:AFŞAR
Eğitim:İLKOKUL
 


Remzi Rifat ÇAYAN (1984)
Doğum Yılı:1933
Doğum Yeri:AFŞAR
Eğitim:İLKOKUL

Mehmet ARAS (1989)
Doğum Yılı: 1946  
Doğum Yeri: AFŞAR
Eğitim: ORTAOKUL

ALİ COŞAN (1991)
Doğum Yılı:1959
Doğum Yeri:AFŞAR
Eğitim:İLKOKUL

Yaşar YİĞİT  (2003 6-7 ay görevlendirme geçici)

BAYRAM KÜÇÜK (2004)
Doğum Yılı:1962
Eğitimi: İLKÖGRETİM
2004 Yılı Seçim

Müslüm COŞAN (2009)
Doğum Yılı: 01.04.1969
Eğitimi: Lise
2009 yılı seçimi
Tel İş : 0(312)875.30.55       Faks    : 0(312)875.33.98
Cep : 0.537.935.35.45


Dereleyen Necip KÜÇÜK (Haziran 2009)

Logged

Bunları Biliyor musun?
Ben dursam, damarımda ki,  kan durmaz..!!! .. N.K.  Biz biliriz, soyumuz kimseden sorulmamıştır.
ÜYE BILGILERI Necip KÜÇÜK
KIDEMLI UYE
*

Cinsiyeti Bay
Şehir Ankara
Kayıt Tarihi 07 Haziran 2006, 11:07:21
Mesaj Sayısı 852
Kisisel Mesaj Biz biliriz, soyumuz kimseden sorulmamıştır.

Oba Puanı
180
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2009, 10:14:48 »
Cevap Yaz

1841  TARİHİNDEN GÜNÜMÜZE KADAR MUHTARLIK YAPAN ŞAHSİYETLER

* Küçük Hasan'ın oğlu İbrahim Ka

* Küçük hasan'ın oğlu İbrahimin kardeşi Mehmet Ka

* Bekir ustanın oğlu Ömer Ka

* Ömer Ka'nın oğlu Haydar Ağa

* Topal Bekir

* Molla Omarın Hasan Ağa

* Topal Bekir

* Kerim oğlu Halil Efendi

* Baddal oğlu Dede Hoca

* Kerimin Omar Efendi

* Galip Efendi

* Ali oğlu Mehmet Ağa

* Abdurrahman oğlu Ahmet Çavuş

* Bekir oğlu Hacı Küçük

* Muslu Aras

* Hacı Hasan Küçük

* Nazim Coşan

* Muslu Aras

* Gazi Aras

* Şahin Küçük

Afşarın Kasaba oldğu tarih 11 Aralık 1977

* Şahin Küçük  (Dedebey mah.)

* Remzi Çayan  (Yeni Mah.)
 
* M. Ali Küçük  (Dedebey mah.)

* Hasan Durmuş  (Yeni mah.)

* Ahmet Küçük (Dedebey mah.)

* Süleyman Er (Yeni mah.)

* Haydar Küçük  (Dedebey mah.)

* Süleyman Er  (Yeni mah.)

* Haydar Küçük  (Dedebey mah.)

* Hacı Dede Çayan  (Yeni mah.)

* Haydar Küçük  (Dedebey mah.)

* Arap Sarı  (Yeni Mah.)

* Demir küçük  (Dedebey mah.)

* İdris Aydın  (Yeni mah)

Zekeriya KÜÇÜK Amcamın günlüğünden (1902-1986)

Saygılar
Derleyen Necip KÜÇÜK(Haziran 2009)
Logged

Bunları Biliyor musun?
Ben dursam, damarımda ki,  kan durmaz..!!! .. N.K.  Biz biliriz, soyumuz kimseden sorulmamıştır.
ÜYE BILGILERI seyfi bozan
ACEMİ ER
*
Avatar Yok

Cinsiyeti Bay
Yaş 64
Şehir ankara
Kayıt Tarihi 21 Şubat 2009, 10:07:09
Mesaj Sayısı 2
Oba Puanı
2
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2009, 17:54:55 »
Cevap Yaz

arkadaşlar afşar kasabası hanği tarihde ğeldiği hakkında bilğisi olan varsa bilğilendirirse menmun olurum sayğılar seyfi bozan
Logged
ÜYE BILGILERI g a n n e l i
BU OBANIN BEYİ
*

Cinsiyeti Bay
Şehir Ankara-AVŞAR
Kayıt Tarihi 24 Aralık 2005, 02:00:42
Mesaj Sayısı 628
Kisisel Mesaj Türk €rki Cihana Hakim Olana Dek Cenk !!

Oba Puanı
337
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #5 : 28 Aralık 2009, 10:45:45 »
Cevap Yaz

Alıntı:seyfi bozan tarafından gönderildi.
arkadaşlar afşar kasabası hanği tarihde ğeldiği hakkında bilğisi olan varsa bilğilendirirse menmun olurum sayğılar seyfi bozan  Bugün yaşadığımız köyümüz , Hacı Zekriya KÜÇÜK'ün  notlarına göre 1835 -41 arası hem yayla hem köy,  Afşar Köyü  olarak da 1841 de kurulmuştur.

Daha Detaylı bilgi için bknz.  Bağlantıların Görülmesine İzin Verilmiyor
Bağlantıları Görebilmek İçin ÜYE OL veya GİRİŞ YAP
http://www.avsarobasi.com/forum/index.php/topic,56605.0.html


İyi Günler...
Logged

Bunları Biliyor musun?
Aşağıdan iskan evi geliyor,
Bezirganla koç yiğide gülüyor.
Kitabın dediği günler oluyor,
Yoksa devir döndü ahir zaman mı?

Dadaloğlu'm sevdası var başımda,
Gündüz hayalinde gece düşümde.
Alışkan tüfekler dağlar başında,
Azrail'den başkasına aman mı?


Dadaloğlu
ÜYE BILGILERI metinkucuk
UZMAN ÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Şehir afşar kasabası/BALA-ANKARA
Kayıt Tarihi 15 Ağustos 2006, 21:17:03
Mesaj Sayısı 198
Oba Puanı
29
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2009, 23:47:06 »
Cevap Yaz

       Arkadaşlar, köyümüzde ilk muhtarlık tarihleri ile köyün kurulması arasında bir bag yoktur.Bu sizleri yanılgıya düşürmesin.
       Türkiye'de ilk muhtarlık teşkilatının II.Mahmut devrinin 1826-1839 yılları arası Osmanlı imparatorlugunun yapısında köklü degişikliklerin yapılmaya başlandıgı bir dönemdir.Örnegin Hükümet-halk ilişkilerinde büyük önemi olan muhtarlık örgütünün ilk defa bu dönemde kurulması bunlardan birisidir.Türkiyede muhtarlık adı altında ilk defa 1829 yılında Bilâd-1 Selase (İstanbul,Üsküdar,Eyüp ) Mahallelerinde bu teşkilat kurulmuştur.
       Onun için Köyümüzde ilk muhtarlık kuruluş tarihi ile köyün kuruluş tarihlerini birbirine karıştırmamamız lazım. Saygılarımla
Logged
ÜYE BILGILERI g a n n e l i
BU OBANIN BEYİ
*

Cinsiyeti Bay
Şehir Ankara-AVŞAR
Kayıt Tarihi 24 Aralık 2005, 02:00:42
Mesaj Sayısı 628
Kisisel Mesaj Türk €rki Cihana Hakim Olana Dek Cenk !!

Oba Puanı
337
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #7 : 30 Aralık 2009, 09:41:16 »
Cevap Yaz

Alıntı:metinkucuk tarafından gönderildi.
       Arkadaşlar, köyümüzde ilk muhtarlık tarihleri ile köyün kurulması arasında bir bag yoktur.Bu sizleri yanılgıya düşürmesin.
       Türkiye'de ilk muhtarlık teşkilatının II.Mahmut devrinin 1826-1839 yılları arası Osmanlı imparatorlugunun yapısında köklü degişikliklerin yapılmaya başlandıgı bir dönemdir.Örnegin Hükümet-halk ilişkilerinde büyük önemi olan muhtarlık örgütünün ilk defa bu dönemde kurulması bunlardan birisidir.Türkiyede muhtarlık adı altında ilk defa 1829 yılında Bilâd-1 Selase (İstanbul,Üsküdar,Eyüp ) Mahallelerinde bu teşkilat kurulmuştur.
       Onun için Köyümüzde ilk muhtarlık kuruluş tarihi ile köyün kuruluş tarihlerini birbirine karıştırmamamız lazım. Saygılarımla


Sevgili Metin Amca,

Şu zamana kadar köyümüzün kuruluş tarihi hakkındaki elimizde olan bütün veriler 19.yy başlarını gösteriyor.Sözlü tarih(dilden dile gelen) ve Zekeriya Dede'nin tutduğu Afşar Günlükçesi.

Aksi bilgi var ise bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Logged

Bunları Biliyor musun?
Aşağıdan iskan evi geliyor,
Bezirganla koç yiğide gülüyor.
Kitabın dediği günler oluyor,
Yoksa devir döndü ahir zaman mı?

Dadaloğlu'm sevdası var başımda,
Gündüz hayalinde gece düşümde.
Alışkan tüfekler dağlar başında,
Azrail'den başkasına aman mı?


Dadaloğlu
ÜYE BILGILERI Necip KÜÇÜK
KIDEMLI UYE
*

Cinsiyeti Bay
Şehir Ankara
Kayıt Tarihi 07 Haziran 2006, 11:07:21
Mesaj Sayısı 852
Kisisel Mesaj Biz biliriz, soyumuz kimseden sorulmamıştır.

Oba Puanı
180
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #8 : 08 Ocak 2010, 17:09:11 »
Cevap Yaz

Alıntı:g a n n e l i tarafından gönderildi.
Alıntı:metinkucuk tarafından gönderildi.
      Arkadaşlar, köyümüzde ilk muhtarlık tarihleri ile köyün kurulması arasında bir bag yoktur.Bu sizleri yanılgıya düşürmesin.
       Türkiye'de ilk muhtarlık teşkilatının II.Mahmut devrinin 1826-1839 yılları arası Osmanlı imparatorlugunun yapısında köklü degişikliklerin yapılmaya başlandıgı bir dönemdir.Örnegin Hükümet-halk ilişkilerinde büyük önemi olan muhtarlık örgütünün ilk defa bu dönemde kurulması bunlardan birisidir.Türkiyede muhtarlık adı altında ilk defa 1829 yılında Bilâd-1 Selase (İstanbul,Üsküdar,Eyüp ) Mahallelerinde bu teşkilat kurulmuştur.
       Onun için Köyümüzde ilk muhtarlık kuruluş tarihi ile köyün kuruluş tarihlerini birbirine karıştırmamamız lazım. Saygılarımla


Sevgili Metin Amca,

Şu zamana kadar köyümüzün kuruluş tarihi hakkındaki elimizde olan bütün veriler 19.yy başlarını gösteriyor.Sözlü tarih(dilden dile gelen) ve Zekeriya Dede'nin tutduğu Afşar Günlükçesi.

Aksi bilgi var ise bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.Not: Zekeriya KÜÇÜK amcamın tuttüğu günlükler hariç bizzat Sivas, Yozgat, Kayseri, Adana, illerinde yaşayan Avşarları ziyaret ederek,  onlara misafir olarak akrabalık bağlarını kim oldukları hakkında bilgi toplamıştır.

Hacı Ali AKDERE Sivas bölgesinde olan Avşarlardan şu an kendisi Hazine Müsteşarlığında Personel Daire Başkanıdır. 40-45 yıl önce Zekeriya amcamın Sivas da kendi evlerinde hemde bir kaç defe misafir olduğunu ve tanıştıklarını söylemektedir...


Ahmet AKPINAR   Pınarbaşı Avşarlarından Eski Genel Müdür ve Başbakanlık müşaviri aynı şekilde Zekeriya amcamın kendilerini ziyaret ettiklerini ve tanıştıklarını söylemektedir. Aynı zamanda Emirlerli Göktaşların dağmadıdır..


Hamit AKDERE  obamız üyesidir  Zekeriya amcamın ailesini ve öğrencilik yıllarında  kendisini de ziyaret ettiğini söylemiştir...

Adı geçen arkdaşların anlattıklarına göre kendilerinin de  1800- 1810-1830 yılları arsında şimdiki yaşadıkları yerlere yerleşmeleridir..

Ayrıca. Kimilerine göre büyük göç,  kimilerine göre zorunlu göç " tehcir " olan Avşarların zorunlu iskan başlangıcı 1700 lerde ÇERKEZLERİN kısım kısım anadoluya göçmeleriyle kıpırdanmaya başlar.. RUS OSMANLI savaşından sonra ÇERKEZLER gemilerle toplu halde osmanlı topraklarına getirilir. Osmanlı Bunları  Avşarların yaşadığı yerlere yerleştirmek ister En meşhuru  UZUNYAYLA olarak bilinir.. Bu nedenle Avşarlar ayaklanır çerkezlerle çatışma çıkar... 1742 lerde  TORUNOĞLU ve KOZANOĞLU isyanları bastırılır  Avşar ileri gelenlerinin idama mahkum edilmesiyle, doğum tarihi belli olmayan 1765-1775-1785 de doğan  Dadaloğlu 1800 - 1810 larda dadaloğlunun ayaklanmasıyla devam eder ve 1860 larda zorunlu iskan son bulur..

Saygılar.
Necip KÜÇÜK
Logged

Bunları Biliyor musun?
Ben dursam, damarımda ki,  kan durmaz..!!! .. N.K.  Biz biliriz, soyumuz kimseden sorulmamıştır.
ÜYE BILGILERI deli recep
ACEMİ ER
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 29
Şehir
Kayıt Tarihi 13 Kasım 2011, 00:45:00
Mesaj Sayısı 3
Oba Puanı
0
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #9 : 13 Kasım 2011, 00:50:42 »
Cevap Yaz

Arkadaşlar Ankara Bala Afşar alevi midir? Kayseri afşarları alevi değil ama kalecik avşarları alevi....
Logged
ÜYE BILGILERI c a g a t a y
Avşar Obası Yönetimi
*

Cinsiyeti Bay
Şehir Ankara
Kayıt Tarihi 01 Ocak 2003, 01:00:00
Mesaj Sayısı 1948
Oba Puanı
827
İletişim
WWW Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #10 : 13 Kasım 2011, 01:09:01 »
Cevap Yaz

Recep Bey
Afsar Kasabaliyim
Kasabamizda "alevi" nüfusu yoktur

Selamlar
Logged

Bunları Biliyor musun?
Yürüyen heykellerle aynı müzedeyim ben
Konuşan mumyalara kimden söz edeyim ben...
ÜYE BILGILERI deli recep
ACEMİ ER
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 29
Şehir
Kayıt Tarihi 13 Kasım 2011, 00:45:00
Mesaj Sayısı 3
Oba Puanı
0
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #11 : 13 Kasım 2011, 12:40:38 »
Cevap Yaz

Çagatay Bey çok sagolun...Smiley
Logged
ÜYE BILGILERI ahmetyusuf
BAŞÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 57
Şehir konya
Kayıt Tarihi 20 Aralık 2009, 20:33:57
Mesaj Sayısı 399
Oba Puanı
11
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #12 : 18 Mayıs 2020, 10:33:21 »
Cevap Yaz

Sevgili kardeşim neden sizin köyün sayfalarına yorum yazıp görüş bildiriyoruzda diyer köylere yazamıyoruz onarım var diye ne yapmaya çalışıyorsunuz bu siteyi Avşar adı altında kurdunuz  çok güzel ama şu sırala sadece sizin köylerin çadırındaki gönderşlere yorum yazılıyor lütven bunu çözün yoksa kanuni işlem başlatacağım bu ne onarım arkadaş  aylardır bitmiyor  neden sizin köylerin sayfası onarımda değil açıklayın
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2005, Simple Machines

Avşar Obası'nın Tüm Hakları Avşarlara Aittir
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM


Google örümceği en son bu tarihte uğradı 14 Kasım 2022, 23:44:13 Bu Sayfa 0.032 Saniyede 27 Sorgu ile Oluşturuldu