AVSAR OBASI
*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
09 Aralık 2022, 15:41:12
Günün Atasözü : Ölüsü olan birgun ağlar, delisi olan her gün ağlar.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Köyümüzün Tarihçesi  (Okunma Sayısı 1593 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ÜYE BILGILERI Adnan Menderes
BU OBANIN BEYİ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 53
Şehir Kayseri
Kayıt Tarihi 15 Şubat 2006, 23:32:26
Mesaj Sayısı 791
Kisisel Mesaj KONU UZMANI

Oba Puanı
310
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« : 16 Kasım 2007, 15:49:42 »
Cevap Yaz

Kısa Tarihçe: Avşar Türkmenleri'nin yaşadığı köylerden birisi olan Üç Konak Köyü'nün eski adı Zelhin'dir. Zelhin (halk arasında Zelfin) adına 16. yy’da Maraş Tahrir Defteri’nde Sehlin olarak rastlıyoruz. Sehlin adı zamanla Zelhin’e dönüşmüştür. Sehlin köyünün yanında bir de Sehlin Viranı adında bir başka köy gözüküyor. Zaman içinde köy boş ve harap bir hale gelmiştir. Köye 1800’lerin başında Kayseri merkezden gelen Kadirli sülalesi gelip yerleşmiştir. Eskiden Kadirlilere, köydeki diğer sülalelerin bir mesele olduğunda “Recepli değil misiniz zaten” dedikleri biliniyor. Bu ifadeden bu sülalenin 1700’lü yılların başından itibaren Kayseri merkez ve civar köylerine iskân edilmeye çalışılan Recepli Avşarları’ndan geldiği anlaşılıyor. Halen Recepli’lerin bir kısmına Kayseri merkez köylerinde rastlanmaktadır.

Kadirliler adı ise büyük ata Kadir Ağa’dan geliyor. Bu Kadir Ağa’nın 1842 yılında Osmanlı belgelerinde adı geçen Avşar elebaşılarından Kadir Ağa olduğunu sanıyoruz. Köye sonradan iskan zamanı Avşarların liderliğini yapan Avşar obalarından Arap Hasanlılar, Çörümşek (Hassa-Tözgün civarı) yöresinden gelen Hacı Mustafalılar (köyde Vezirliler deniyor) gelip yerleşmiştir. Ayrıca bir kaç hane Yağbağlar denilen bir sülale (aslen Sarız'ın Deştiye köyünden dağılma Torun Avşarlarından Yakup Ağalar) ve bir kaç hanede Pazarörenli Paşabeyler bulunmaktadır. Diğer bazı aileler hakkındaki bilgileri ise daha sonra ekleyeceğim. Elimizde mevcut olan köy defterinde en eski tarih 1250 tarihidir ki bu yaklaşık 1834 yılına karşılık gelmektedir. Anlaşıldığı kadarıyla Kadir Ağa ve akrabaları 1800’lü yılların başından itibaren köye yavaş yavaş yerleşmeye başlamıştır. Büyüklerimizin anlattığına göre Kadir Ağa, obasıyla birlikte Emiruşağı'na çadır kurarmış. Fakat sonradan Hamed Yurdu'na (şimdiki Karamuklu köyünün bulunduğu yer) gelip Karamuklu köyünü kurmuş. Kardeşi (bir rivayete göre oğlu) ise bizim köyün bulunduğu mıntıkaya gelip Zelfin köyününün temelini atmış. Kadirler sülalesine Cıngıllıoğulları da denir. Kadirler/Kadir Ağalar sülalesinin bir kısmı Karamuklu, Karakilise (az sayıda), Pazarören ve Yeregeçen köylerindedir. Ayrıca Yalak, Gülveren, Çulha, Suvegen köylerinde de bizden kopan sülaleler yaşamaktadır.

Zelhin köyünün adı, Üç Konak olarak değiştirilmiştir. Köylüler, bu adın verillmesinin sebebini köyde yaşayan üç Avşar obasına bağlamaktadırlar. Bu obalar Kadirli, Arap Hasanlı ve Vezirli'dir. Fakat bunun doğru olmadığı kanısındayım. Devletin eski yerleşim yerlerinin isimlerini değiştirerek yerlerine yeni Türkçe adlar verdiğini ve bu adları seçerken pek itinalı davranmadığını biliyoruz. Üstelik bu isimler Türkçe olmasına rağmen halkımıza tatsız-tuzsuz geliyor. Öyleki bir çok yerde insanlar hala eski köy adlarını ısrarla kullanıyorlar. Tabi bu değişiklikler bizim eski ile bağlarımızı da bir şekilde zedeliyor.

Köydeki yer adları: Karaçat, Kızıldağ, Erikliçat, Suyusoğulan, Hacılar Yurdu, Oluk, İnpınarı, Bostanpınarı, Beşiktepe, Yazyurdu, Körpınar, Büyük Berçin, Küçük Berçin, Büyük Göğbel, Küçük Göğbel, Erkıran, Kızılgöl, Tatlıoluk, Mandal Düzlüğü, İsib’in Maşatlığı, Topal Söğüt.

Köyde bulunan tarihi yapı ve ören yerleri: Çevre köylerle bağlantıları olan büyük bir in silsilesi var. Yeraltı şehri olma olasılığı yüksek. Çünkü düzgün kesilmiş taşlardan yapılı duvarlar ve çeşitli yönlere giden koridor şeklinde geçitler mevcut. Bu geçitlerde duvarlar üzerinde yazılar olduğu, çanak-çömlekler, değirmen taşları bulunduğu yaşlılar tarafından hala anlatılmaktadır.

(Şimdilik bu kadar. İlerde daha geniş bilgi vermeye çalışacağım.)

Bunları Biliyor musun?
“EŞİT OLMAYANLAR ARASINDA İKİ İSİM VAR. BUNLARDAN BİRİ TÜRKLER, ÖTEKİSİ İSE MÜSLÜMANLARDIR. BUNLAR EN ÇOK EZİLEN VE AYAK ALTINA ALINANLARDIR. HİÇ KİMSE VE HİÇBİR ŞEY BUNLARI BENİM YÜREĞİMDEN SÖKÜP ALAMAZ. NE OLURSA OLSUN MİLLETİME OLAN BU SEVGİM SÖNMEYECEK. ANCAK BEN ÖLDÜĞÜMDE BENİMLE BİRLİKTE SÖNECEK. İŞTE BU SEVGİ, BENİ BİR YERDEN BAŞKA BİR YERE ATIYOR, KADERİME ÇİZGİ ÇEKİYOR. BU KADERDE, BÜTÜN GÜCÜMÜ HALKIM İÇİN SARF EDECEĞİM.”

MİR SEYYİT SULTAN GALİYEV
ÜYE BILGILERI aniş38
ACEMİ ER
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 47
Şehir kayseri
Kayıt Tarihi 24 Aralık 2006, 19:04:07
Mesaj Sayısı 21
Oba Puanı
2
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2008, 01:29:37 »
Cevap Yaz

Araphasanlılar bildiğim kadarıyla 7 köyde bulunuyor.Bilen varsa beni aydınlatsın.Benim bildiğim Zelfin,karakilise,toybuk.Emin olamadığım Sıradan,Pazarören,Tahtakemer,Çok az da Saçlı...Kesin bilgisi olan varsa yazsın..
ÜYE BILGILERI avsarbeyi38
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2008, 01:24:23 »
Cevap Yaz

mustafa emmioğlu karamuklu yu unutmuşsun sanırm. Osman emmim duymasın ha.Smiley
ÜYE BILGILERI Kadir Ceylan
BAŞÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 57
Şehir Amsterdam
Kayıt Tarihi 11 Ekim 2007, 16:41:16
Mesaj Sayısı 240
Oba Puanı
49
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #3 : 12 Nisan 2008, 23:54:27 »
Cevap Yaz

degerli kardesim adnan bir de  topal sogut (agac turu) diye bir yer adi var. Denmesinin  sebebi ise gunes batarken uzaktan (koyden) TOPAL BIR ADAMA BENZEMESI.

Bunları Biliyor musun?
NE MUTLU TURKUM DIYENE
BU OBANIN BEYİ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 53
Şehir Kayseri
Mesaj Sayısı 791

Oba Puanı
310
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #4 : 12 Aralık 2008, 15:15:55 »
Cevap Yaz

Bildiğim kadarıyla Araphasanlı Obası, Pınarbaşı'nın Pazarören, Esenköy (Toybuk), Tözgün, Oğuzlar (Sıradan), Saçlı; Tomarza'nın İcadiye (Karakilise), Karamuklu, Üçkonak (Zelhin), Tahtakemer; Develi'nin Gümüşören (Fraktin) köylerinde var. Göksun ilçe merkezinde yaşayan Avşarlar da Araphasanlıların Cin Yusuf Oğlu kolundandır. Tözgün'de yaşayanlar da Cin Yusuflu yanılmıyorsam. Bir de Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesi Demirli köyündeki Avşarlar Toybuk'tan gitme, ama Araphasanlı mı bilmiyorum.

Bunları Biliyor musun?
“EŞİT OLMAYANLAR ARASINDA İKİ İSİM VAR. BUNLARDAN BİRİ TÜRKLER, ÖTEKİSİ İSE MÜSLÜMANLARDIR. BUNLAR EN ÇOK EZİLEN VE AYAK ALTINA ALINANLARDIR. HİÇ KİMSE VE HİÇBİR ŞEY BUNLARI BENİM YÜREĞİMDEN SÖKÜP ALAMAZ. NE OLURSA OLSUN MİLLETİME OLAN BU SEVGİM SÖNMEYECEK. ANCAK BEN ÖLDÜĞÜMDE BENİMLE BİRLİKTE SÖNECEK. İŞTE BU SEVGİ, BENİ BİR YERDEN BAŞKA BİR YERE ATIYOR, KADERİME ÇİZGİ ÇEKİYOR. BU KADERDE, BÜTÜN GÜCÜMÜ HALKIM İÇİN SARF EDECEĞİM.”

BU OBANIN BEYİ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 53
Şehir Kayseri
Mesaj Sayısı 791

Oba Puanı
310
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #5 : 23 Nisan 2010, 14:03:10 »
Cevap Yaz

Köyümüzü konu alan bir yüksek lisans çalışması yapılmıştır. Köylülerim yakından bileceklerdir. İki yıl önce Adana'dan Gülsüm adında bir kız, babası ile birlikte gelmiş ve köyde bir süre kalarak saha araştırması yapmıştı. Asıllarının Zelfin'den gittiğini söylüyordu. Adı geçen çalışma Gülsüm hanıma aittir. Arzu eden bu çalışmayı YÖK'ün resmi sitesinden indirebilir. Gülsüm hanıma köyümüzü akademik literatüre girdirdiği için teşekkür ediyorum. Tezle ilgili bilgi aşağıda.

Tezi Hazırlayan
GÜLSÜM TARÇIN

Tezin Adı
KAYSERİ ÜÇKONAK - ADANA YENİYAYLA KÖYLERİ KARŞILAŞTIRMALI HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMASI.

Tezin Hazırlandığı Üniversite
T.C. YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ, SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ, KARŞILAŞTIRMALI EDEBİYAT ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ, İSTANBUL 2009

Bunları Biliyor musun?

ÜYE BILGILERI rtarslan
UZMAN ÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 56
Şehir tomarza
Kayıt Tarihi 05 Şubat 2007, 12:12:12
Mesaj Sayısı 181
Kisisel Mesaj GÖLGENDE YAŞAMAK EN BÜYÜK ONURDUR...

Oba Puanı
49
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #6 : 23 Nisan 2010, 15:12:00 »
Cevap Yaz

Elinize sağlık Sayın Menderes.Bölgenin tarih ve kültür yapısı üzerine yaptığınız çalışma ve katkılarınızdan dolayı kutluyorum.Teşekkürler...
ÜYE BILGILERI avsarkizi-zehra
ACEMİ ER
*

Cinsiyeti Bayan
Yaş 39
Şehir almanya
Kayıt Tarihi 15 Ağustos 2009, 23:02:04
Mesaj Sayısı 1
Oba Puanı
0
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2010, 01:02:35 »
Cevap Yaz

tezi okudum... gercekten köyümüzün tarihcesi hakinda akademik bir yazi okumak cok sevindirici ve ayrica gurur verici... böylece orda yasamasak da özümüz hakinda daha detaili bilgi edinebildik... okumanizi tavsiye ediyorum... emegi gecenleri kutluyorum....
ÜYE BILGILERI hsynbozkurt
ACEMİ ER
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 22
Şehir Kayseri/Tomarza
Kayıt Tarihi 06 Mayıs 2021, 01:30:56
Mesaj Sayısı 4
Oba Puanı
0
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #8 : 06 Mayıs 2021, 02:11:46 »
Cevap Yaz

Ağabey aradan baya bir zaman geçmiş ama yine de yazayım dedim. Ben Tahtakemer köyündenim ve Araphasanlıdanız. Dedem ''Pınarbaşı ve Tomarza'da 6 köydeyiz , bunlardan bize en yakın akraba olan da Zelhin köyü'' derdi. Söylediğine göre Zelhin'de de Murtazağalar varmış. Bilgilerndirirsen sevinirim. Saygılarımla
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2005, Simple Machines

Avşar Obası'nın Tüm Hakları Avşarlara Aittir
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM

Google örümceği en son bu tarihte uğradı 28 Kasım 2022, 08:33:47 Bu Sayfa 0.035 Saniyede 27 Sorgu ile Oluşturuldu