AVSAR OBASI
*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. 16 Kasım 2018, 08:27:35
Günün Atasözü : Dere geçilirken, at değiştirilmez.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Maraş-Göksun- Karaahmetli Köyü Avşarları  (Okunma Sayısı 447 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ÜYE BILGILERI Karaahmetli
Ziyaretçi
« : 22 Ağustos 2008, 08:56:04 »
Cevap Yaz

Merhabalar,
Bu konu buraya uygunmu bilmiyorum ama yine de yazdım.
Osmaniye'nin Düziçi İlçesinde oturuyorum. Köyümün ismi Pirsultanlı. Ceyhan Irmağı kenarında hem Kadirli ile hemde Andırın ile komşu. Konu Başlığı ile burda köyümün ne ilgisi var diyeceksiniz. Sabırla okursanız o tarihi süreci anlatayım.

Bende sizler gibi bir Avşar'ım. Avşar olduğumu liseye giderken öğrendim. Bir düğünde herkes amcama oynamasını söylüyordu. Ama amcam oynamadı tabi. Düğüne gelen misafirlerin anlattığına göre amcam yöredeki en iyi Avşar oyunlarını oynayan kişiymiş. Bir teyze şöyle demişti. "Ali oyuna çıktımı bütün herkes onu izler". Sonra babama bu Avşar da ne ola ki. Bizimle ne alakası var diye sordum. Aldığım cevap bizimde bir Avşar olduğumuz. Hikayesi şöyle:

Aslen Kahramanmaraş Göksun İlçesi KAraahmet Köyündenmişiz. Daha doğrusu yazları orada kışları Düldül eteklerinde geçirirmişiz. Bir gün bir sebepten dolayı köyde iki kardeş kavga edince kardeşlerden ikiside köyü terketmiş aileleri ile beraber. Köy boşalmış. Uzun yıllar kimse uğramamış köye. 93 harbinden sonra köye Kafkasyadan gelenler yerleşmişler(Bağlantıların Görülmesine İzin Verilmiyor
Bağlantıları Görebilmek İçin ÜYE OL veya GİRİŞ YAP
http://www.dagistanlilar.net/forum/arsiv-baslik854.0.html
) . Sonra ailelerin büyükleri bu iki kardeşi barıştırıp tekrar köye dönmeye ikna etmişler. Dönmüşler dönmesine de köyde Çerkez Kardeşlerimiz var. Çerkezler demişki madem köy sizin bize yol göründü. ailenin büyükleri de bu köy size de yeter bize de diye gitmelerini istememişler. Velhasıl bizimkiler Çerkezlerle beraber yaşamaya başlamışlar. Benim büyük büyük dedem bir evlilik sonucu şimdiki oturduğumuz köyümüz olan Pirsultanlıya gelmişler. Yani aslında köy falan yok gelip kendiler kurmuşlar. Osmanlının son dönemlerinde göçebe yaşayan Türkleri çukurovaya çiftçilik için yerleştirme politikası sonucu Adana dan bir Paşa gelmiş. Demişki bizimkilere size çukurovadan arazi verelim oraya yerleşin. Yoksa benden sonra gelen paşa sizi kırar demiş. Bizimkiler kabul etmemiş. Neticede ikinci gelen Paşa (ki Topal Paşa derlermiş) bizimkilere tekrar söyler ovaya yerleşmelerini. Bizimkiler Paşayı ve askerlerini 3 gün misafir ederler. 3 gün sonra köyün yukarısındaki pürenlikte savaşırlar. Gümüşlü Kenan derler bir büyüğümüz varmış. Oba BEyi. O demişki paşaya. Bizi bitli köylümü yapacaksın sen paşa. Tabi Paşa devlet. Devlete el kaldıranın kellesi gider. Ailemizden savaşa katılanlar kırılır. Paşa bizimkileri ovaya indirmez ama geride kalanlara bir tapu verir. O tapunun alanı içinde 9 köy var ama tapu kayıp olmuş sonraları.
velhasıl biz öylece yerleşmişiz Pirsultanlıya. Konuşma dilimizde bazı kelimeler hala Öztürkçe. YEmeklerimiz kilim desenlerimiz hep Avşarlar gibi. Gerçi arada bir Çerkezlera ait şeylerde var ama eh olsun o kadar.

Bu bizim tarihçemiz. Ağızdan ağıza anlatılan. Kulaktan kulağa duyulan. Genel itibariyle böyle dilden dile anlatılanlara katılan çok şey olur. Buna benzer duyduğunuz şeyler varsa bizimle ilgili yazmanızı ümit ediyorum.
Muhabbetle kalın.....

ÜYE BILGILERI Adnan Menderes
Avşar Obası Yönetimi
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 49
Şehir Kayseri
Kayıt Tarihi 15 Şubat 2006, 22:32:26
Mesaj Sayısı 791
Kisisel Mesaj KONU UZMANI

Oba Puanı
310
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2008, 11:01:28 »
Cevap Yaz

Sayın Karaahmetli,

Pirsultanlı'dan arkadaşlarım var. Onlar da Avşar olduklarını söylüyorlar. Düziçi ilçesinin köylerinin çoğu Avşar boyuna mensuptur. Hemen her köyden ahbaplarımız oldu. Verdiğin bilgiler önemli.

Bunları Biliyor musun?
“EŞİT OLMAYANLAR ARASINDA İKİ İSİM VAR. BUNLARDAN BİRİ TÜRKLER, ÖTEKİSİ İSE MÜSLÜMANLARDIR. BUNLAR EN ÇOK EZİLEN VE AYAK ALTINA ALINANLARDIR. HİÇ KİMSE VE HİÇBİR ŞEY BUNLARI BENİM YÜREĞİMDEN SÖKÜP ALAMAZ. NE OLURSA OLSUN MİLLETİME OLAN BU SEVGİM SÖNMEYECEK. ANCAK BEN ÖLDÜĞÜMDE BENİMLE BİRLİKTE SÖNECEK. İŞTE BU SEVGİ, BENİ BİR YERDEN BAŞKA BİR YERE ATIYOR, KADERİME ÇİZGİ ÇEKİYOR. BU KADERDE, BÜTÜN GÜCÜMÜ HALKIM İÇİN SARF EDECEĞİM.”

MİR SEYYİT SULTAN GALİYEV
ÜYE BILGILERI karaahmetli
ACEMİ ER
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 31
Şehir hatay
Kayıt Tarihi 22 Mayıs 2009, 09:09:06
Mesaj Sayısı 1
Oba Puanı
0
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2009, 21:02:16 »
Cevap Yaz

ben hataydan hasan kadir karaahmetli mail adresim Bağlantıların Görülmesine İzin Verilmiyor
Bağlantıları Görebilmek İçin ÜYE OL veya GİRİŞ YAP lütfen tüm karaahmetliler bana ulaşsın herkes hemde herkes.allaha emanet olun
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2005, Simple Machines

Avşar Obası'nın Tüm Hakları Avşarlara Aittir
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM

Google örümceği en son bu tarihte uğradı 27 Ekim 2018, 11:31:50 Bu Sayfa 0.184 Saniyede 27 Sorgu ile Oluşturuldu