AVSAR OBASI
*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. 16 Kasım 2018, 16:56:43
Günün Atasözü : Dere geçilirken, at değiştirilmez.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: SEYİT OSMAN CİNGÖZOĞLU KİMDİR OKU VE ÖĞREN  (Okunma Sayısı 421 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ÜYE BILGILERI ahmetyusuf
BAŞÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 53
Şehir konya
Kayıt Tarihi 20 Aralık 2009, 19:33:57
Mesaj Sayısı 397
Oba Puanı
11
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« : 10 Temmuz 2010, 15:05:08 »
Cevap Yaz

Sevgili kardeşlerim ben Sindelden Durmuş Cingöz Seyit Osman Cingözoğlunun torunlarındanım yazdığınız yazıları dikkatlice inceledim ve şu kanıya vardım ordan burdan aldığınız bilgilerin bazıları yanlış bazıları eksik ve çok karmaşık bir halde hem
tarih bakımından hemde yaşayan kişilerin yaşadıkları zaman bakımından çok karıştırıyorsunuz en büyük hatanız ise sanki
bu insanların soyu kesilmiş onları kımse bilmiyor gibi gösteriyorsunuz hem Cingözoğullarından bahsedip hemde Sindeli unutuyorsunuz bu kişilerin soyları Sindelde devam ediyor ama siz tenezül edip sindele gelmiyorsunuz veya bir sindelliden bilgi almıyorsunuz bellemişsiniz bir arşiv ve kulaktan dolma laflar yazıp duruyorsunuz Dadaloğlunu Azgın Osman Cingözoğlunu Seyit Osman Cingöz Oğlunu yazıyorsunuz ama sindeli muatap almıyorsunuz işte yanlışların başı burada bizler onlar hakkında yeterli bilgiye sahibiz kendinizi bilgili göstermek için bu kadar yanlış yapmayın.
Seyit Osman CingözOğlu 1853 yılında Sindelde doğmuştur 1857 doğumlu Kiriklerden Zeliha ( Kara Zala ) ile evlenmiştir
sarıkamışta 5 oğlundan 4 dünü şehit vermiştir Selami Kardeşim 1915 de Seyit Osman hayatta değildi 1908 veya 1909 da ölmüştür  ve en büyük yanlış şurada Seyit Osmanı kök dedemiz Azgın Osmanla karıştırıp ikisini bir kişi gibi gösteriyorlar
ben bütün bunları Sindel çadırında yazdım bu kişilerin kimlik numaraları bile var sevgili kardeşlerim yapmayın etmeyin Cingözoğullarını aşureye çevirmeyin kervanları soyan dağlara Dadaloğlu ( Yusuf ) Emmimle çıkan Azgın Osman Cingözoğlu
ile torunu Seyit Osman Cingözoğlunu  karıştırmayın birde Dadaloğlunun adı Yusufdur  Veli adı ona bilgili kişilere alim kişilere verilen takma isimdir Dadaloğlu Cingözoğlu obasındandır yerleşik düzenden sonrada sindelde yaşamiştır buna ihtirazı olan varsa buyursun sindelin tarihini incelesin görsün Sevgili abimiz Faruk Sümer bunu incelemiş ve yazmıştır ben BUNLARI KAFAMDAN YAZMIYORUN ONLARLA YAŞAYAN İNSANLARDAN ALDIM BU BİLGİLERİ onlar benim soyum zaten 7 dedeni bilirsen Dadaloğlu ve Seyit osmanı Azgın Osmanı bilmen çok kolay tabi benim için bazıları dedesini zor biliyor bu konular hakkında bir konuşma vidosu yapıp hepinizi aydınlatacağım şimdilik bu kadar.Durmuş Cingöz.Not:Sevgili selami kardeşim Mecit Paşa ile çarpışan anavarza kalesinde zindana atılan kervan soyan Fırkai islahiye ordularıyla çarpışan kök dedemiz Osman Cingözoğludur edrafına saldığı bu korku nedeniyle ona AZGIN lakabı takılmıştır senin Seyit Osman diye yazdığın kişi budur  yazdığın olayın tarihinde Seyit osman daha çocukmuş bunu anlaman lazımdı Dadaloğlu ve Azgın Osman cingöz oğlu 1780 ile 1790 yılları arasında doğmuşlardır göçer olarak yaşadıkları için nerde doğdukları bilinmiyor Uzun yayladamı Çukurovadamı Kuru çayın gözündemi Sürgüne Gittikleri Suriye Rakkadamı veya Bozok( Yazgattamı ) ama
bilinen bir şey varsa sindelde öldükleridir mezarlarıda sindeldedir ben idda etmiyom burada diyom aksıni idda eden varsa buyursun tartışalım sindeli inceleyelim.

ÜYE BILGILERI TÜRKVE AVSAR
ONBAŞI
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 43
Şehir ALmanya/ Gelsenkirchen
Kayıt Tarihi 25 Şubat 2007, 14:58:24
Mesaj Sayısı 56
Oba Puanı
5
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2012, 22:10:51 »
Cevap Yaz

Malesef Durmus emmi arastirmadan yazmak adetimizmi desek bilmiyom.Bende cingözdenim sadece duydugum sudurki rahmetli asik mehmet agit yakmisti SINDELINEN BIZIM KÖYDEN DADALOGLU dedikleri diye.
Bizim köyün ismi cingöz lakin soyisimlere bakinca Sindel hep cingöz. Arastirmak lazim dediginiz gibi.
ÜYE BILGILERI selamet cingöz
ACEMİ ER
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 30
Şehir kayseri
Kayıt Tarihi 23 Şubat 2013, 20:54:58
Mesaj Sayısı 1
Oba Puanı
0
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2013, 21:04:41 »
Cevap Yaz

durmuş emmi çok güzel olmuş sen araştır biz öğrenek bulduğumuz şeyleri yazarız
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2005, Simple Machines

Avşar Obası'nın Tüm Hakları Avşarlara Aittir
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM

Google örümceği en son bu tarihte uğradı 15 Kasım 2018, 14:05:19 Bu Sayfa 0.062 Saniyede 26 Sorgu ile Oluşturuldu