AVSAR OBASI
*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. 20 Kasım 2018, 03:06:42
Günün Atasözü : Tay atlaşınca at dinlenir, oğul erginleşince babası dinlenir.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ekinözü Türkmenler köyü tarihi  (Okunma Sayısı 360 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ÜYE BILGILERI şair46
BU OBANIN BEYİ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 53
Şehir kahramanmaraş
Kayıt Tarihi 30 Mart 2008, 21:32:44
Mesaj Sayısı 18
Oba Puanı
0
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« : 17 Mayıs 2008, 22:03:14 »
Cevap Yaz

köyümüzün tarihi akışına kısaca değinmek istiyorum.
Takriben 1800 yıllarında Kayseri ili Sarız ilçesinden TÜRKMEN ALİ isminde bir şahıs heryıl hayvanlarını otlatmak üzere Elbistan ilçesi Koçdağı cıvarlarına baharda gelir , kışın tekrar Sarız adönermiş. dört oğlu olan Türkmen Ali burada iken vefat etmiş, oğulları ise" bu kış burda kalalım seneye döneriz ",demişler.ancak birdaha da dönmemiş burada yani Elbistan ilçesi ne bağlı ( şimdi ekinözüne bağlı ) bu yerde yani Koçdağının eteklerinde yerleşmiş ve kalmışlar. Bu kişiden yani dedem Türkmen Ali den 150 hane ve bir okadar da köy dışında yaşayan bir kabile meydana gelmiş. Köyümüzün ismi TÜRKMENLER KÖYÜ Adıyla Ekinözü ilçesine bağlı bol orman ve soğuk pınarlar arasında yaşamaktayız. Hala yayla hayatı yer yer devam etmektedir.
             Bir sorunum var , o da sarız daki akrabalarımızı bilmiyorum. eğer bu konuda bilgisi olan varsa benimle irtibat kursunlar.    Bağlantıların Görülmesine İzin Verilmiyor
Bağlantıları Görebilmek İçin ÜYE OL veya GİRİŞ YAP
                                                                                          saygılar sunarım

ÜYE BILGILERI cevher
OBA BEYİ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 51
Şehir Hatay
Kayıt Tarihi 28 Kasım 2007, 18:55:34
Mesaj Sayısı 109
Oba Puanı
8
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #1 : 23 Mayıs 2008, 22:27:44 »
Cevap Yaz

aramıza hoşgeldin şair 46 çadırın şen olur inşallah ben maravuz çadır beyi cevher bizim çadıra beklerim k maraşlı avşarlar siteye uramıyor halbuki avşarların merkezi maraş esgi adı dulgadır beyliyinin başkenti haydin maraşlı edeler avşar obasını şenlendirelim mesaşlarınızı bekliyoruz görüşmek üzere hşca kalın

Bunları Biliyor musun?
SİZE SAVAŞMAYI DEĞİL ÖLMEYİ EMREDİYORUM

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2005, Simple Machines

Avşar Obası'nın Tüm Hakları Avşarlara Aittir
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM
Bu Sayfa 0.127 Saniyede 28 Sorgu ile Oluşturuldu