AVSAR OBASI
*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
19 Mart 2024, 09:52:27
Günün Atasözü : Fare deliğe sığmamış, bir de kuyruğuna kabak bağlamış

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: KÖYÜMÜZÜN TARIHCESI  (Okunma Sayısı 1840 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ÜYE BILGILERI Ramazan_Karakus
ONBAŞI
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 51
Şehir Eisenstadt/ AVUSTURYA
Kayıt Tarihi 29 Mart 2008, 01:10:01
Mesaj Sayısı 73
Kisisel Mesaj Selam

Oba Puanı
2
İletişim
WWW Oba Dışında Oba Dışında
« : 09 Nisan 2008, 14:17:59 »
Cevap Yaz

Ben bu konuda köyümüzün tarihle ilgili han yillara dayandigini merak ettim.Benim bu konuda cok az bilgim var diyebilirim.bu konuyu acalim istedim ve saygi deger büyüklerimizden köyün tarihi ile ilgili bilgiler alalim.Cogu gencler merak ediyordur.Özellikle gurbetteki genclerimiz.Bu konuyu acarsaniz sevinirim.Saygilarimla.

ÜYE BILGILERI atknyerlikaya
BU OBANIN BEYİ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 39
Şehir tomarza-culha köyü
Kayıt Tarihi 05 Nisan 2007, 10:54:51
Mesaj Sayısı 161
Kisisel Mesaj IRMAKTAN GEÇERKEN AT DEĞİŞTİRİLMEZ

Oba Puanı
4
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2008, 17:29:51 »
Cevap Yaz

ben çok araştırdımda ramazan abi internetten pek fazla bir şey bulamadım ama yakın tarihide inceliyeceğim bulabilirsem bir şeyler burda sizlerle paylaşırım yada köyümüzün tarihi ile ilgili kim ne biliyorsa buraya yazsa sanırım ortaya  birşeyler çıkar slmlar...

Bunları Biliyor musun?
IRMAKTAN GEÇERKEN AT DEĞİŞTİRİLMEZ
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor
Resimleri Görebilmek İçin ÜYE OL veya GİRİŞ YAP
ONBAŞI
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 51
Mesaj Sayısı 73
Kisisel Mesaj Selam

Oba Puanı
2
İletişim
« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2008, 18:42:02 »
Cevap Yaz

internette pek birsey yok atakan bende baktim.En iyisi köyümüzdeki büyüklerden ve tarihi iyi bienlerden ögrenmek lazim.Culha tarihi ile bilgisi olanlar lütfen yazarsa bizler icin daha iyi olur.Selamlartesekkür ederim ilgine.

ONBAŞI
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 51
Mesaj Sayısı 73
Kisisel Mesaj Selam

Oba Puanı
2
İletişim
« Yanıtla #3 : 11 Nisan 2008, 11:37:00 »
Cevap Yaz

Kimse yokmu Köyümüzün tarihi hakkinda biraz bilgisi olan hayirsever vatandasimiz.Yoksa köyümüz aninda simdiki hali ile birdenbire hizli birsekildemi kuruldu.Saygilarimla.R.Karakus

ÜYE BILGILERI atknyerlikaya
BU OBANIN BEYİ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 39
Şehir tomarza-culha köyü
Kayıt Tarihi 05 Nisan 2007, 10:54:51
Mesaj Sayısı 161
Kisisel Mesaj IRMAKTAN GEÇERKEN AT DEĞİŞTİRİLMEZ

Oba Puanı
4
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2008, 11:48:43 »
Cevap Yaz

köyün ilk isminin kalycıören olduğunu biliyorum onun dışında hiçbir bilgim yok benim ama bulacağım.....

Bunları Biliyor musun?
IRMAKTAN GEÇERKEN AT DEĞİŞTİRİLMEZ
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor
Resimleri Görebilmek İçin ÜYE OL veya GİRİŞ YAP
ÜYE BILGILERI NUH ÇATALOLUK
UZMAN ÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 35
Şehir KAYSERİ/TOMARZA/CULHA KÖYÜ
Kayıt Tarihi 21 Ocak 2008, 13:05:42
Mesaj Sayısı 152
Oba Puanı
5
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2008, 22:46:37 »
Cevap Yaz

benim büyüklerden duydugum kadarıyla önce köyümüzün ismi üç ören diye gecermiş ama daha sonra kalaycı ören ve şimdiki ismi olan culha olmuş
ismi verende culha yusuf diye bir zat varmış oda ahmet kehanın ordaki inde yaşarmış köyün kurucusu odur kurucusu odur şimdiki keller kabilesi onun soyunun devamıdır daha ilerisini bilmiyorum culha yusufun oraya gidelim derlermiş onun ismiyle halen geciyor  yanlışım varsa düzeltin saygılarımla

ONBAŞI
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 51
Mesaj Sayısı 73
Kisisel Mesaj Selam

Oba Puanı
2
İletişim
« Yanıtla #6 : 09 Ekim 2009, 18:30:23 »
Cevap Yaz

Köyün eski yerleşim yeri,köyden 1000 metre uzaklıkta Taşoluk köyü yolunda sokunduruk mevkinde kurulmuştur.İlk adı Kalaycıörendir.Bugünkü yerleşim yerine, Yusuf adında bir çobanın köy içindeki ine yerleşmesiyle başlanmıştır.

ÜYE BILGILERI Adnan Menderes
Avşar Obası Yönetimi
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 54
Şehir Kayseri
Kayıt Tarihi 15 Şubat 2006, 23:32:26
Mesaj Sayısı 791
Kisisel Mesaj KONU UZMANI

Oba Puanı
310
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2009, 19:23:51 »
Cevap Yaz

Bildiğim kadarıyla Çulha köyü, Beyler ve Bozlar diye adlandırmada Bozlar olarak bilinen köylerimizdendir. Çulha köyündeki sülalelerin en azından bir kısmının köye farklı yerlerden geldiklerini söylenmektedir. Mesela soyadı Cindi ve Erdoğan olanlar, Kozan'ın Tılan köyünden geldiklerini söylüyor.

Çulha köyünden kişilerle yaptığım görüşmelere göre köyde bulunan obalar veya sülaleler şunlardır: Çikollar, Kuranlar, Karacalar, Onmazlar, Hössükler, Böklüler, Bozdoğanlar, Kecikler, Keller, Alihocalar, Fatişler, Çekiçler, Hameşler, Cindiler, Haneşiler.

Köydeki yer adları ise Zamantı boyu, Kocamezar, Killik, Kepez ve eski yerleşim yeri olan Kalaycıkören'dir. Yaylada bulunan yer adları ise şunlardır: Kızlaryurdu, Kurugedik, Göğboyun, Düzdağ, Yarıahmet, Kısık, Aygörmez, Kargaalan, Ortayurtlak, Jandarmayokuşu, Ardıçlık, Hosurdere.

Bunları Biliyor musun?
“EŞİT OLMAYANLAR ARASINDA İKİ İSİM VAR. BUNLARDAN BİRİ TÜRKLER, ÖTEKİSİ İSE MÜSLÜMANLARDIR. BUNLAR EN ÇOK EZİLEN VE AYAK ALTINA ALINANLARDIR. HİÇ KİMSE VE HİÇBİR ŞEY BUNLARI BENİM YÜREĞİMDEN SÖKÜP ALAMAZ. NE OLURSA OLSUN MİLLETİME OLAN BU SEVGİM SÖNMEYECEK. ANCAK BEN ÖLDÜĞÜMDE BENİMLE BİRLİKTE SÖNECEK. İŞTE BU SEVGİ, BENİ BİR YERDEN BAŞKA BİR YERE ATIYOR, KADERİME ÇİZGİ ÇEKİYOR. BU KADERDE, BÜTÜN GÜCÜMÜ HALKIM İÇİN SARF EDECEĞİM.”

MİR SEYYİT SULTAN GALİYEV
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2005, Simple Machines

Avşar Obası'nın Tüm Hakları Avşarlara Aittir
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM

Google örümceği en son bu tarihte uğradı 14 Şubat 2024, 03:36:45 Bu Sayfa 0.031 Saniyede 27 Sorgu ile Oluşturuldu