AVSAR OBASI
*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. 19 Kasım 2018, 22:59:46
Günün Atasözü : Değirmende doğmuş sıçan gök gürlemesinden korkmaz.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü  (Okunma Sayısı 23324 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ÜYE BILGILERI 58adem
ACEMİ ER
*

Cinsiyeti
Yaş 40
Şehir sivas
Kayıt Tarihi 25 Nisan 2009, 23:09:19
Mesaj Sayısı 4
Oba Puanı
1
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #30 : 01 Mayıs 2009, 12:16:27 »
Cevap Yaz

hangi bilgileri ermenilerden aldim?!?!
bizlerin Koçgiri'nin Gerni'nin torunlarindan oldugumuzumu?
ben sana yöredeki yaşanmişliklardan ve gerçeklerden bahs ediyorum, size herhangi bir kitaptan bilgi vermiyorumki! Ermenileri buraya niye kattiniz onu anlamadim. Ben Yünören'de(Xallas) büyüdüm ve buralari ii taniyorum. Koçgiri'nin avşar olmadigini ve Avşar köyününde koçgiri aşiretinden olmadigini herkes bizim orda iyi biliyor, eger öyle degilse Avşarlilar kimlerdendir o zaman? Ivaski, Iban, Gerni, Badan hangi kardeşten gelmeler? Koçgirililer Avşarlila, Boynaklilar gibi anadil olarak Türkçe konuşan ve Alevi inançli olan insanlara "Tirke bi re" der. Bunun anlami "yolunu tamamliyamamiş türk" anlamina gelir. Çünkü Kürtçe bilmezler. Ayrica Alişan Bey'in gelmesiyle kürtleşmiş olmamiz imkansizdir Alişan Bey'in yaşadigi dönemler 20li yillardir. Ve son olarak şu türkmen isimlerini bir yazarmisiniz. Hangi türkmen isimleri? Türk olupta farsi ve kürt isimlere sahip olanlarda vardir.

ÜYE BILGILERI 58adem
ACEMİ ER
*

Cinsiyeti
Yaş 40
Şehir sivas
Mesaj Sayısı 4
Oba Puanı
1
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #31 : 01 Mayıs 2009, 22:55:29 »
Cevap Yaz

Alıntı:oguzavsar tarafından gönderildi.

O yüzden nerde bir Alevi Bektaşi inancına sahip Kürtçe bilen görürsniz onun %100 Türkmen olduğundan emin olabilirsiniz.
Ayrıca belirtmeden edemiyeceğim. Avşar Garındaşlarım Tümünüz Alevi Bektaşi inancına sahiptiniz, tıpkı bir kısım karındaşlarımız ve boydaşlarımız nasıl kürt dilini öğrenmek zorunda kaldı ise sizlerde inanışlarınızı değiştirmek zorunda bırakıldınız.

1.Anadil olarak Kurmanci ve Dimili(Zazaca) konuşan aleviler kendilerini Bektaşi olarak tanitmazlar(yeni nesil hariç), esasinda kendi anadillerinde Alevi olduklarinida söylemezler kendilerini Kurmanc olarak belirtirler. Yani bundan 100 yil önce Türkçe bilmeyen bir Koçgirili Kurmanc oldugunu belirtir ve Kurmanc kelimesinin anlami herkesin bildigi gibi "Kürt" degildir!!

2.Çarekan, Izol, Drejan, Şadiyan gibi aşiretlerin hem alevi hemde şafi olan mensuplari vardir bunlari nereye koymaliyiz? Sivas/Kangal'a bagli Sarikadi köyü Drejan aşiretine bagli fakat Malatya Yazihan'da bulunan tüm Drejanlilar hanefidir! Şadiyan aşireti için ayni şey geçerli ve bu aşiretin ismi Şerefname'de kürt kökenli olarak geçer ve kürt hanedarligi kurmuş, ve bu aşiretin bilinen en erken ceddi Şadi Bin Mervan olarak bilinir.
Bugün Iran'da yerleşik olan ezidi inançli ve kendine has kürt lehçesi konuşan Kelhur aşireti Türk degildir ama Divrigideki eski ismi Hinora olan Karakuzulu** köyü alevi ve Kelhur aşireti mensubudur.

**http://www.divrigigenclik.com/ansiklopedi/karakuzulu-bizevi-gocenta-i

3.Bu Kurmanci ve Zazaca konuşan kürtler bu dili zorla ögrendilerse Zazaca'yi kimlerden ögrendiler Kurmanci'yi kimlerden ögrendiler? Zorla ögrendikleri dili hangi kürtlerden ögrendiler? Bu kürtlerin inanci neydi?

Sonuç olarak Şunu diyebilirzki alevi inançli olan kürt, türk, arap vs. her irktan insan olabilir.
ÜYE BILGILERI Oğuz Avşar
ÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 55
Şehir ANKARA
Kayıt Tarihi 03 Mart 2008, 17:12:12
Mesaj Sayısı 118
Oba Puanı
31
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #32 : 12 Mayıs 2009, 20:22:40 »
Cevap Yaz

58 adem yeğenim
Bak bizevi karakuzulu avşarcık ve dedelerin yaşadığı yeri çok iyi bilen ve dedeler ile son derece iyi bir dostlugu bukanan biriyim.
Bak Kardeşim o saydığın köyler varya Aşagıda avşar istasyonu avşar köyü, yukarıda avşarcık diye bilinir.
Benim bacanagımda Karakuzulu köyünden AYDINOGULLARI bunu özellikle yazdım. Kürtçe konuşurlar ama soşarının aydın oğullarıdam geldiğini biliyorlar.
AYDINOGULLARI soy isimleri değil  bunuda belirteyim. soy adları ŞİMŞEK sor tanıdığın varsa. Avu İçen Ocağı bizimda pirimiz ayrıca.
Alişen beyler derken onların soyunu kast etmiştim.
Ayrıca sizin köyün adı Xallas değil Halas Cöğünün mezrası. Şimdi sen Cöğü babayıda kürt yaparsın. Oraya Horasandan geldiğini bile bile. O bölge Rumlarla kayim bir yerken gelip oraları yurt edinmemize vesile olmuştur Allahtan Aşagı.
Sahi sen o Cöğü babanın önündeki tarihi mezarların üstündeki Türk füğürlerinide kürtler yaptı dersin. Ay yıldızda zaten kürtlerin bayrağı demi. Gök türklerden bu yana ay yıldız bu milletin bayrağı unutma.

Ayrıca Türkmen isimlerini sormuşsun.

Bak yeğenim İsimler değil (TÜRKMEN) tek başına kızların kadıların ismi dedim. Cögüde 20 tane İsmi türkmen kadın kız vardır araştır bak. Mezradada var Halas ta da aklınızı yormadan çevrenize bakarsanız ne dediğimi anlarsınız. Sevgili yeğenim Bizim köy Avşar daha geç bu bölgeye geldiğinden asimile olmamıştır bu kadar
ÜYE BILGILERI 58adem
ACEMİ ER
*

Cinsiyeti
Yaş 40
Şehir sivas
Mesaj Sayısı 4
Oba Puanı
1
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #33 : 17 Mayıs 2009, 18:42:54 »
Cevap Yaz

58 adem yeğenim
Bak bizevi karakuzulu Avşarcık ve dedelerin yaşadığı yeri çok iyi bilen ve dedeler ile son derece iyi bir dostlugu bukanan biriyim.
Bak Kardeşim o saydığın köyler varya Aşagıda Avşar istasyonu Avşar köyü, yukarıda Avşarcık diye bilinir.
Benim bacanagımda Karakuzulu köyünden AYDINOGULLARI bunu özellikle yazdım. Kürtçe konuşurlar ama soşarının aydın oğullarıdam geldiğini biliyorlar.
AYDINOGULLARI soy isimleri değil  bunuda belirteyim. soy adları ŞİMŞEK sor tanıdığın varsa. Avu İçen Ocağı bizimda pirimiz ayrıca.
Alişen beyler derken onların soyunu kast etmiştim.
Ayrıca sizin köyün adı Xallas değil Halas Cöğünün mezrası. Şimdi sen Cöğü babayıda kürt yaparsın. Oraya Horasandan geldiğini bile bile. O bölge Rumlarla kayim bir yerken gelip oraları yurt edinmemize vesile olmuştur Allahtan Aşagı.
Sahi sen o Cöğü babanın önündeki tarihi mezarların üstündeki Türk füğürlerinide kürtler yaptı dersin. Ay yıldızda zaten kürtlerin bayrağı demi. Gök Türklerden bu yana ay yıldız bu milletin bayrağı unutma.

Ayrıca Türkmen isimlerini sormuşsun.

Bak yeğenim İsimler değil (TÜRKMEN) tek başına kızların kadıların ismi dedim. Cögüde 20 tane İsmi Türkmen kadın kız vardır araştır bak. Mezradada var Halas ta da aklınızı yormadan çevrenize bakarsanız ne dediğimi anlarsınız. Sevgili yeğenim Bizim köy Avşar daha geç bu bölgeye geldiğinden asimile olmamıştır bu kadar

Sevgili Oguz abim,
Ilkin bilmenizi isterimki hayatimin büyük bir bölümümün geçirdigim köyümün resmi ismi Yünören ve benim geldigim mezre Xallas'tir, Halas degil!!!
Hiçbir zaman bizler köyümüze, yani bu mezraya anadilimizde Halas demedik. Avşar, Boynak gibi Türkçe konuşan köyler Halas derler fakat biz Xallas deriz ve Türkçe'de tam yazilişi yoktur, Türkçe'nin ve içinde bulunan dil grbunun dil kurallarina uymaz. Bizlerde aynen kendi aramizda "Avşar Köyü" yerine "Ewşar" diyoruz. Size köyünüzün ismini soracak olsam Ewşar demezsiniz diye düşünüyorum.
Köyümüzün ismi büyuk ihtimalle Kürtçedeki "Xellas"(Kurtuluş) isminden gelmedir diye düşünüyorum. Büyük ihtimalle buraya gelen aile herhangi bir beladan kurtulmuşki buraya Türkçesi Kurtuluş anlamina gelen bu adi vermişler.
Ayrica Cogi'yi kürt olarak gösterdigim yok, Cogi türbesi biz gelmden öncede burda vardi galiba. Ve yine Horsan adininda Türkçe olmadigini belirtmek isterim. Horasan yerli halkin söylemiyle Xorasan'in anlami "Güneşin Yeri" anlamina gelir, Xor(a)=Güneş(in), San=Yer. Türkçe ve dil grubunda dogadan yansimalar(havlamak, horlamak) hariç "h" harfi ile Türkçe kelime bulunmaz. Yine Han, mesela "Cengiz Han" örneginde gördügümüz "h" harfi aslinda "k" olarak geçmesi lazim. Cengiz Kan, Batikan(Bati'nin Yöneticisi), Dogukan(Dogu'nun Yöneticisi) örneginde gördügümüz gibi "kan" kelimesinin yönetici anlamina geldigini görüyoruz, "Senin kaninda var" degimi burdan gelmedir. Yani bir insanin yönetici olmasi veya olmamsi kaninda, huyunda olan birşeydir.

Eger Divrigideki ayni köyden bahs ediyorsak(Hinora Köyü), yani bu köy KELHUR aşiretinden ise kürt olduklari tartişmasizdir. Kelhurlarin türk olduklarina dair ciddi bir kaynak yoktur. Kesin olarak bildigim şudurki Alevi olupta Kurmanci ve Dimilki konuşan insanlarin hepsinin türk ilan edilmesi yanliştir.

Yine şu an elimde  Xallas'li emekli ögretmen Hüseyin Özten'in "Yünören Köyü Incelemesi" adli kitabi var. Ve bu kitabin içinde Yünören Köyün'ün şecerside mevcut ve burda yüzlerce isim var burdaki isimlerin çogu Arapça, Farsça-Kürtçe ve son olarak Türkçedir. Bilhakis en erken cedlerin Türkçe isimli olani nerdeyse yok. Istiyorsaniz size bu şecerenin kopyasini yolliyabilirim. Kaldiki isimlerin Arapça veya Farsi olmasi bizi Arap ya da Iranli yapmaz.
Siz yinede şu Türkmen isimleri bir zahmet belirtiniz ve bende böylelikle bu isimleri şecereden karşilaştirabilirim.

Yine bu kitapta soy olarak Yünören ve Avşar Köyü'nun soy olarak ayni oldugu belirtilmemiştir. Elmaseki, Xallas ve Cogi Köylerinin ayni aileden oldugu ve Koçgiri'nin Gerni(Xido Finacangir'in oglu Laçin'in soyu) aşiretinden oldugu belirtilmiştir. Koçgiri'ye gelen Xido Fincangir ve ogullari anadil olarak Kurmanci konuşuyorlardi ve hala böyledir eger Avşarlilar bu kardeşlerin soyundan biri ise neden Kurmanci bilmezler. Avşar Köyü soy olarak kürt ve Koçgiri'li degildir.

ÜYE BILGILERI U R U N G U
BAŞÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 56
Şehir Almanya
Kayıt Tarihi 23 Haziran 2006, 20:47:04
Mesaj Sayısı 330
Oba Puanı
96
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #34 : 17 Mayıs 2009, 20:09:08 »
Cevap Yaz

Xalas'in esasen Khalac'dan gelme ihtimali de büyüktür. Halaclar, (Xalaclar) Halac < Xalac; Iranda yerlesik ve cok zaman Avsarlarla birlikte göcen cok eski bir Türk boyu olup, kökenlerinin Oguz-Türkmen birliginden daha eski bir Türk Konfederasyonuna dayaniyor olabilecegine iliskin bilgiler ilk defa Alman Türkolog Gerhard Doerfer tarafindan yayinlanmistir. Xalac/Halac boyunun, Türk-Oguz Birliginden önceki bir Türk/Saka/Hun/Bulgar dönemine iliskin oldugu hususunda pek cok dilbilimci hemfikirdir. Marak eden, Gerhard Doerfer'in makalelerini bulup okur.

selamlar

Buraya not düsmek isterim: Bir kardesimiz demis ki, Türkcede "h" ile kelime baslamaz, dogrudur, fakat bu "kh" veya bazi baska alfabelerde kullanildigi gibi "x" harfiyle baslamaz demek degildir. Buraya bir takim yeni Türk alfabelerinde de kullanilan "X" harfinin avrupa dillerindeki gibi "iks" sesini karsilamadigi, sadece bizim eski alfabemizdeki üzeri noktali ha harfini karsiladigini bildirerek devam edebilirim. o harfin adi KHi'dir, ve k ile h arasindaki bir fonemi isaret eder. Keske pc'de Arapca harf sistemi de yüklü olsaydi, o harfi size gösterebilirdim. Türkce Han sözcügü de "h" ile degil, "kh" ile baslar, yani genizin gerisinden gelen ve k ile h arasinda olan bir sestir bu. Yapmak derken cikardigimiz son "k" sesi gibi. Eski Anadolu Türkcesi metinlerinde bu "HI" olraka yazilmistir, "kaf" olarak degil.

"Kim kaldi Kuvayi Milliye cemiyetinden"

Bunları Biliyor musun?
"Ya biz ölek de, dünya düşmana mı kala"
ÜYE BILGILERI Oğuz Avşar
ÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 55
Şehir ANKARA
Mesaj Sayısı 118
Oba Puanı
31
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #35 : 21 Mayıs 2009, 09:20:29 »
Cevap Yaz

58 adem yeğenim
Bak güzel kardeşim;
(Yine bu kitapta soy olarak Yünören ve Avşar Köyü'nun soy olarak ayni oldugu belirtilmemiştir. Elmaseki, Xallas ve Cogi Köylerinin ayni aileden oldugu ve Koçgiri'nin Gerni(Xido Finacangir'in oglu Laçin'in soyu) aşiretinden oldugu belirtilmiştir. Koçgiri'ye gelen Xido Fincangir ve ogullari anadil olarak Kurmanci konuşuyorlardi ve hala böyledir eger Avşarlilar bu kardeşlerin soyundan biri ise neden Kurmanci bilmezler. Avşar Köyü soy olarak kürt ve Koçgiri'li degildir.) bak kendi öğretinle çelişkiler yumağı var burda.
Hallas biz kısaca halas diyoruz söylerkende dilimize böyle oturmuş. Ben hali hazırda söylenen şekli ile biliyorum. yünören Coginin yeni ismi elbette biliyorum. Kaşlıköyü ilk okulunda okuduğumu daha öncede yazmıştım.
Vallahi aynı boydan gelmemiz doğrudurda bizim sonradan göçtüğümüzde kesindir. tüm soy seceremi bilmekteyim. Rahmetli dedem ve büyük dedelerim 1912 yangınında kül olmuş yazmalarımızı bir araya getirmeye çok uğraşmışlar fakat tamamını kurtarmak nasip olmamış. kalanlarıda sağolsun amcam çatıya koymuş kağıt biti evi sarmasın diyede bu yazmaları suya vermiş. Lakin dedemin bize aktardıkları halen tap taze zihnimizde ve ben özet olarak bunları kaleme aldım. Bizimkiler konar göçer olduklarından Maraş, Malatya, Kayseri, toroslar, Bozok yayası, Sivasın Altın yayla, Adana, (osmaniye) bölgelirininde kışlak ve yaylak olarak bunulmuşlar.Ayrıca Halepte Şamda kışlak tutan amcalarımızda varmış.  1476 da başlayıp 1500 lü yıllarda devam eden kızılbaş türkmen devleti kurma (Sefavi devleti) ve yaşatma uğraşlarında bulunduklarından çok büyük kıyımlara ve katliyamlara uğrayan yüz yıllar boyunca sürgün üstüne sürgün yaşayan Atalarım (Cenabı Allah CC) bin razı olsun Alevi, Bektaşi Dedeleri tarafından korunaklı bölgelere taşınmaya çalışılmış ve kısmende başarılı olmuştur. Bunu gören saltanatçılar bu bölgelerde güçlenmesinler diye Aile bağlarını koparmak için kardeşlerden birini edirneye birini karsa birini halepe göndermekte beyis görmemiştir.
bu yüzden bu kıyımdan nasibini almamak için bir çok aşiret devletin her dediğine boyun eğimiş ve başlarına verilen paşalara biat ederek kendilerini türk olmaktan saklayan çeşitli dillere bürünmüşlerdir.
Biz aynı boydan olduğumuza inanıyoruz. Evet aynı boydan olduğumuzu sevgili öğretmenimizde bulmuş bakın. Biz neden kürtçe konuşmuyoruz? Çünki; maraba olmayı devamlı reddetmişiz.
daha düne kadar (sizde bilirsiniz) köylerde ağalar vardı. Ağa, Ağabey koruyar bakan kol kanat gerek büyük anlamı taşır türklerde, bunu öyle bir değiştirmişlerki mutlak hakim geri kalan maraba gibi gösterilmiştir saltanatçılar tarafından.
Alaca Hacı köyünde Mahmut ağa varmış. Şimdi onların soyu ile kivrayız bizler. Nasıl olmuş biliyormusun? Bir gün mahmut ağa bizim köye salıkçı (haberci veya elçi veya davetçi) göndererek gelsin Avşarlılar düven sürsünler demiş. Dedemin amca oğlu muhtar Salman dedem biz ne kürtleşmiş türkmeniz nede marabayız kusura bakmasın Mahmut ağa var git söyle demiş. Daha sonra atlıları ile köye hucum girişimi olmuş karaman dedem önceden tahmin edip çimende pusuya yatmış ve bunları geri püskürtmüş. Bunun üzerine yeni bir salıkçı göndererek mahmut ağa kirvelik teklifinde bulunmuş. Bizde İkrarlık çok kutsal olup artık kivranın malı canı namusu dokunulmazdır. Asla kız alıp verme olmaz kin yoktur garez yoktur bilirsin. Hala bu ayle ile ikrarlığımız devam etmektedir. Aslada bozulmayacak. Gelelim türkmen isimlerine.
Yav Hu kardeşim burda isim zikretmek istemiyorum bir çoğunu tanıyor olman gerkir. Yav türkmen Ana türkmen bacı  (ismi) TÜRKMEN ha türkmen bir çok kişi var köyünüzde . İstisnasız koçgirinin tüm köylerindede kadınların kızların her ailede var türklen isimli birileri. sor soruştur sevgili yeğenim.
Gelelim Divriği köylerine Orda yani divriğide 30 yıl bulundum ve bütün köyleri çok iyi bilirim en az 1 kere uğramışlığım vardır. yıllarca kamyonla, traktörle bu köylere gidip geldim. Bir çok köyde dostum vardır. yazdım Bizeviyi onlar Aydınoğlu (aydınoğullarından) geldiklerini bilirler ve lakaplarıda aydın oğludur. Evet kürtçe bilirler ve konuşurlar. hıdırlıkta dedeler çok çan dostlarımdır. Rahmetli mahmut Dede Babamın en sevdiği saydığı dostalırndan olup haftada en az 1-2 defa bizde sohbetini dinledik yıllarca.
Sevgili yeğinim yaşayarak öğrendik bir çok şeyi anlayacağın.
Yineliyorum; Benim atalarım şamanlıktan, Direk Ehlibeyt yoluna, yani genel adı Alevilik olan İslamın Tasavvufi yorumuna tabi olmuşlar ve çok şükür ki bu güne kadarda böyle gelmemizi sağlamışlar.
Pir Sultan Abdal Hz. Buyurduğu gibi dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.
Hele hele Irkını inkar etmek kimse kusura bakmasın ama ne idüğü belirsiz olur bizim orda buna oldukça açık bir tabir vardır lakin ben yazmayacağım.
Sevgili kardeşim; U R U N G U
aydınlatmanıza teşekkürlerimi bildiriyorum.
Bu tür bilgiler gerçekten gerekli çokta önemli, Amerikanın toplum mühendisleri, Alman, Yahudi, Rum kısaca ülkemizin üzerinde emelleri olanlar bu milletin geçmişini bulandırıp uydurma tarihler icat edip, geçmişte yaşanan talihsiz olayları iç çekişme meselesi ve malzemesi yapıp bu konuda yayınlarına ve çalışmalarına hız kesmeden devam ederken sizlerinde bunların karşısında gerçekleri açıklamanız gerekmekteri.
Sevgili Canlar
Ne Mutlu Türküm Diyene
Tanrı Türkü Korusun
Avşarlar Türk Soyunun Şerefli Bir boyudur.
Ne zaman vatan er istese her daim hazırdır.
Yeterki Öz Vatanımızda üvey evlat muamelesi görmeyelim.
Bunu reva görenlerede gerekeni yapmıştır yapacaktır.

ÜYE BILGILERI Oğuz Avşar
ÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 55
Şehir ANKARA
Mesaj Sayısı 118
Oba Puanı
31
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #36 : 21 Mayıs 2009, 10:26:53 »
Cevap Yaz

Düzeltme:
Sivasın Altın yayla
Yerine Uzun yayla olacaktı özür diler düzeltirim.
Nerden geldi aklıma birden bilmiyorum ama altın yalyla demek gelmiş içimden aslı Uzun yayla olacak tabiki.
BAŞÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 56
Şehir Almanya
Mesaj Sayısı 330
Oba Puanı
96
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #37 : 24 Mayıs 2009, 00:22:20 »
Cevap Yaz

Düzeltme:
Sivasın Altın yayla
Yerine Uzun yayla olacaktı özür diler düzeltirim.
Nerden geldi aklıma birden bilmiyorum ama altın yalyla demek gelmiş içimden aslı Uzun yayla olacak tabiki.

Muhterem kardesim, esasen büyük bir yanlis degil. Cünkü Altinyayla (eski ismiyle Tonus/Tenos) yöresi, Uzunyayla'nin en kuzey ucunda ve esasen Uzunyayla'nin bir parcasidir. Sanirim yanilginizin sebebi, eskiden Tonus nahiyesi olan bölgenin sonradan Altinyayla ismiyle ilce olmasi.
Altinyayla (Tonus/Tenos) esasen Uzunyayla'nin en kuzey uclarinda bulunur. Bizim soyumuz da (Keviogullari) Büyük Avsar kirimindan ve sürgünden sonra epey bir süre buradaki eski akrabalarindan destek bulmuslar. Sonradan, eski yaylarinin oldugu bizim simdiki köye yerlesirken de, Osmanli devletinin zulmünden ve Osmanli'nin eski yurtlarina yerlestirdigi Cerkezler ile olan cekismelerinde hep eski akrabalari olan Tonus (Altinyayla) beylerinden nispeten lojistik destek görmüsler. (Yani kacip saklanmak gerekince saklanmak, silah cephane icap edince silah temini vs.).  eski akrabalari olan Tonus beylerinden de sürekli yardim görmüsler. Bu arada Tonus ve yakin köylerini saymak icap eder. Tonus merkez olmakla birlikte, Yassipinar (yastipinar), Beydigin (Baadiin) gibi köyler alevidir. Siirlerinde ve agitlarinda 8'li hece ölcüsü bulunur, Dogupinar ($akhli), Kaleköy vb. sünnidir, ama kültürel olarak alevilere son derece yakindir. Bu köylerle cocuklugumda gidip gelmisligim vardir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ve TSK'nin son süvarilerinden olan babamin (terhis 1958) yakin bir asker arkadasi da $akhli (Dogupinar)dan idi. O zamanlar süvari olarak bizim yörenin cocuklarini secerlermis, simdi de bizim köy usagi hep komando gider.

Her ne ise, konumuza dönelim: Muhterem kardesim, Altinyayla, Uzunyayla'nin kuzey ucudur, orada da bizden cok önce yerlesmis bulunan fakat akrabalik iliskilerini unutmamis olan Alevi Avsarlar vardir.

Kevioglu Yusuf - Kevioglu Ismail bey oglu Sülemen bey oglu Kara Haci bey oglu Ali bey oglu Halloglu'nun oglu Yusuf-

Not: Büyük Avsar sürgün ve kirimindan kurtulan dedemiz Sülemen, 1839 dogumlu. Yani Osmanli Avsar savasini yasamis, sürgün edilmis, sürgünden kacip gelip, eski yurtlarinin cerkezlere verildigini görünce en eski yaylalarina güc bela yerlesmis. -Eski yurt Pinarbasi - Gümüsgün- (Simdi Cerkez)

Bunları Biliyor musun?
ÜYE BILGILERI Oğuz Avşar
ÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 55
Şehir ANKARA
Mesaj Sayısı 118
Oba Puanı
31
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #38 : 28 Mayıs 2009, 11:13:34 »
Cevap Yaz

Sevgili kardeşim; U R U N G U

Çok teşekkür ediyorum yeniden evet bende internetten baktım dediklerinize teyit ettim dostlara sordum aynen dediğiniz gibi.
İşte bu bilgileri bilmemiz gerekirken eksik kalmışız.
işte böyle eksiklerimizide dostlarımızdan öğrenip gelecek nesile miras bırakacağız inşallah.
O bölgede Alevi olarak kalan köylerin olması çok doğal çünki, türklerin Bir tamamı Alevi olarak İslama intisap etti zaten biliyorsunuz.
Bunun bilinmemesi bizim en zayıf noktamız. yıllarca bu alevi bu sünni diyerek kardeşi kardeşe kırdırmadılarmı bu saltanatçılar. Bunlar Türkmen Boylarını özelliklede bizim Avşarları yıllarca kırıma sürgüne tabi tutmalarına rağmen yok edemediler saltanatlarına devam için kardeşi kardeşe kırdırma devamda hiç bir beyis görmediler ve ne yazıkki bizlerde buna alet olduk bilmeden.
Şimdi bunu yapamazlar kesinlikle eminim, lakin şimdide bizim çocuklarımızı asimile ederek araplaştırıyorlar bu konuyu memurlar nette uzun uzun yazdım en büyük tehlike Kutsal dinimizi kullanarak türk gençlerini araplaştırıyorlar.

ÜYE BILGILERI Oğuz Avşar
ÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 55
Şehir ANKARA
Mesaj Sayısı 118
Oba Puanı
31
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #39 : 28 Ekim 2009, 21:57:35 »
Cevap Yaz

Sevgili dostlar şu andan itibaren yeniden burdayım
bundan sonra daha sık ziyaret etmeye gayret edeceğim işlerim çok yoğundu kızımı evlendirdim o yüzden aylarca hazırlık sitres yaşadım
sevgi ve selemlerimla
BAŞÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 56
Şehir Almanya
Mesaj Sayısı 330
Oba Puanı
96
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #40 : 28 Ekim 2009, 22:30:45 »
Cevap Yaz

Sevgili dostlar şu andan itibaren yeniden burdayım
bundan sonra daha sık ziyaret etmeye gayret edeceğim işlerim çok yoğundu kızımı evlendirdim o yüzden aylarca hazırlık sitres yaşadım
sevgi ve selemlerimla

Allah hayirli ugurlu etsin, mutlu kutlu bir hayat nasip etsin.

Hayirli isin stresi olmaz kardesim, olsa da sevimli anlardir yasananlar büyük ihtimal.

Yeniden obamizda yazmaya karar vermeniz cok sevindirir bizi.

Cumhuriyet Bayraminizi kutlarim.

Bunları Biliyor musun?
ÜYE BILGILERI Oğuz Avşar
ÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 55
Şehir ANKARA
Mesaj Sayısı 118
Oba Puanı
31
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #41 : 28 Ekim 2009, 22:34:02 »
Cevap Yaz

Urungu kardeşim çok teşekkür ederim duygularına ve samimiyetine.
kızımıda kayseri  kırşepir karışımı bir aileye gelin verdim.
hayırlısı tüm can kardeşlerimin çocuklarına  ben çok istedim bir avşara gelin vermeyi ama olmadı.
Cenabı mevlamın taktiri önüne geçmemiz imkansız
sevgilermle
ÜYE BILGILERI Adnan Menderes
Avşar Obası Yönetimi
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 49
Şehir Kayseri
Kayıt Tarihi 15 Şubat 2006, 22:32:26
Mesaj Sayısı 791
Kisisel Mesaj KONU UZMANI

Oba Puanı
310
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #42 : 29 Ekim 2009, 00:00:44 »
Cevap Yaz

Allah, mesut ve bahtiyar etsin. Sizi ve ailenizi kutlarım. Tekrardan Obamıza hoşgeldiniz. Kıymetli bilgilerinizi bekliyoruz. Selamlar.

Bunları Biliyor musun?
“EŞİT OLMAYANLAR ARASINDA İKİ İSİM VAR. BUNLARDAN BİRİ TÜRKLER, ÖTEKİSİ İSE MÜSLÜMANLARDIR. BUNLAR EN ÇOK EZİLEN VE AYAK ALTINA ALINANLARDIR. HİÇ KİMSE VE HİÇBİR ŞEY BUNLARI BENİM YÜREĞİMDEN SÖKÜP ALAMAZ. NE OLURSA OLSUN MİLLETİME OLAN BU SEVGİM SÖNMEYECEK. ANCAK BEN ÖLDÜĞÜMDE BENİMLE BİRLİKTE SÖNECEK. İŞTE BU SEVGİ, BENİ BİR YERDEN BAŞKA BİR YERE ATIYOR, KADERİME ÇİZGİ ÇEKİYOR. BU KADERDE, BÜTÜN GÜCÜMÜ HALKIM İÇİN SARF EDECEĞİM.”

MİR SEYYİT SULTAN GALİYEV
ÜYE BILGILERI ÖMER SOYER
Asteğmen
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 53
Şehir Almanya
Kayıt Tarihi 26 Ocak 2009, 21:34:23
Mesaj Sayısı 456
Oba Puanı
45
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #43 : 29 Ekim 2009, 05:11:44 »
Cevap Yaz

Sevgili Urungu kerdesim boydasim Allah mesut bahtiyar eylesin  herseyin güzelligini ve iyiligini nasip eylesin tekrardan aramiza hos geldin diyorum
ÜYE BILGILERI Oğuz Avşar
ÇAVUŞ
*

Cinsiyeti Bay
Yaş 55
Şehir ANKARA
Mesaj Sayısı 118
Oba Puanı
31
İletişim
Oba Dışında Oba Dışında
« Yanıtla #44 : 03 Kasım 2009, 19:56:28 »
Cevap Yaz

Bütün iyi dileklerini gönderen kardeşlerime sonsuz teşekkürler.
Bu arada ömer kardeşim ben urungu değil Oguz
olsun maksat anlaşılmıştır
ayrıca teşekkür ederim
Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: