AVSAR OBASI

AVŞAR OBASI ÇADIRLARI => Kırşehir Avşarları => Konuyu başlatan: ayyildiz üzerinde 16 Şubat 2018, 14:28:35Konu Başlığı: KIRŞEHİR İLİ, KAMAN İLÇESİ, Ç.KÖRMEHMET KÖYÜ "AVŞAR" MI?
Gönderen: ayyildiz üzerinde 16 Şubat 2018, 14:28:35
İyi günler arkadaşlar,
Doğma büyüme Ankara'lıyım fakat nüfus kütüğümüz dedemizden beridir Kırşehir ili, Kaman ilçesi, Çadırlı Körmehmet köyü nüfusuna kayıtlıyız.
Köyümüz ezelden beridir "Kürt" olarak biliniyor. Fakat ne yalan söyleyim, biraz da hep Ankara'da büyümemden dolayıdır ki hiç bunu benimseyemedim.
Kaman'daki nüfus müdürlüğümüz malesef yıllar önce büyük bir yangında yanmış ve telef olmuştur. Bütün belgeler kaybedilmiştir.
Nitekim, dün açılan e-devlet üzerinden soy ağacı sorgulamada da kendi dedem dışında kimsenin bilgisine ulaşamamış bulunuyorum.
Biraz uzattım kusura bakmayın...
Benim kendi imkanlarımla yaptığım araştırmalarda bu sitede Avşar Köy ve Obaları başlığı altında kendi köyümün de olduğunu yaptığım arama sonucu öğrendim.
Hatta köyümüzde Köpekli ve Torun avşarı obaları mevcutmuş. Yine bir başka kaynak olan "Oğuz Boyları" isimli İsmail Uçakcı'nın kitabından yapılan derleme sonucu
oluşturulan kaynakta köyümüzün kurucusu olarak nitelenen "Körmehmet" aşiretinin Avşar Obası'na bağlı olduğu beyan ediliyor.
Eskiden beri büyüklerimiz "Biz Köpekçioğullarından geliyoruz" diyorlardı ama araştırdığımda köpekçioğlu diye bir aşiret yok, Köpeklioğulları aşireti var ki o da
Avşar obasından. Dolayısıyla ben büyük ihtimal Avşar Türkmeni mi oluyorum?

Dediğim gibi, nüfus kayıtlarımıza ulaşma imkanı yok. Araştırmama devam edeceğim, ama bana araştırmama kolaylık sağlayacak kaynak gösterecek yada
bu durumu yorumlayacak arkadaş varsa mesajlarını beklerim. Şimdiden teşekkürler...