AVSAR OBASI

DUYURULAR ve SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ => Ziyaretçi Soruları Konuyu başlatan: MilliyetçiTürk üzerinde 10 Ocak 2015, 21:34:53Konu Başlığı: Hangi boydanım ?
Gönderen: MilliyetçiTürk üzerinde 10 Ocak 2015, 21:34:53
Merhaba ben manisada doğdum.Ama köyümüz Afyonkarahisar/Dinar/Karataş köyü Dedemler ordan izmire ordanda manisaya geçmişler.Köye bir kez gittim.Köy genetik olarak hiç bozulmamış.Şuan dedem vefat etti.Ama babanemi tip olarak bir kırgız nenesinden ayıramazsınız.Gözleri o kadar çekik ki görünmüyor bile.Bana anlattığı kadarıyla cumhuriyet kurulana kadar konar göçerlermiş.Denizli gibi çevredeki sıcak yerlere göçerlermiş genelde.Cumhuriyet kurulunca Atatürk babanemleri oraya yerleştirmiş ücretsiz toprak arazi vermiş.Köye bir kere gittim.Köydeki herkes çekik gözlü.Acaba ben hangi boydanım ? Babanemlerde pek birşey bilmiyor.Onun dedesi ise zamanında mucanız diyormuş.İran horasandan geldiklerini söylermiş büyük büyük dedeleri.Acaba ben hangi boydanım ?


Konu Başlığı: Hangi boydanım ?
Gönderen: MilliyetçiTürk üzerinde 10 Ocak 2015, 21:37:40
Bu arada dedemin soy ismi uluağaç.Babanemin ise kurşunlu.Ama akraba evliliği yapmışlar.Babanem dedemin halasinin kizi oluyor.


Konu Başlığı: Hangi boydanım ?
Gönderen: Adnan Menderes üzerinde 21 Şubat 2015, 23:09:19
Mucanlar, Karamanlı aşiretindendir. Osmanlı belgelerinde "Karamanlı nam-ı diğer Mocan" şeklinde geçer.


Konu Başlığı: Hangi boydanım ?
Gönderen: Güntülü üzerinde 23 Şubat 2015, 12:02:07
Merhaba Sayın  admin ve  ve  değerli  sayfa ve oba yöneticileri..  Bu  formu  [***]'da tesadüfen  buldum. Biraz  inceledim benim  çocukluğumda  kulağımda  kalanlar ve  örf  adetlerimizi bu formun  içinde  buldum. Şimdi  kafama  takıldı  benim  soyum  Avşarlarmı?  size  kısaca  geçmişimi  anlatmak  istiyorum. Ben Kırşehir Kaman  Savcılı  Büyük  Oba köyünde  doğdum.  Dedelerimin  anlattığına  göre dedelerimizin dedeleri   büyük  obaya  bir  kara  çadır  bir kara  keçiyle gelmişler  oraya  yurt edinip   yerleşik  hayata  geçmişler  Büyük obaya da  gaziantep Oğuz  elinden  geldiklerini  söylelerdi Rahmetli  amcam dedemizin  lakabının  deli ibrahim uşakları (buradaki  deli  lakabı  yiğit  delikanlı  olduğu  için  kullanılmış) Avşar  uşaklarından kara hocalar diye  bilindiğini  söylerdi köydeki  bizim lakabımız  kara hocalar  ve  Avşar  uşağı  diye  bilinir Soy ismimiz "Beydoğan"  soyumuzun ne  olduğu  konusunda  beni  bilgilendirir iseniz  menmun  olurum.  Saygılar..


Konu Başlığı: Hangi boydanım ?
Gönderen: AĞRILI04 üzerinde 02 Ekim 2017, 20:41:58
Öncelikle herkese İyi Günler, Avşar Obamızda çoğu üyeler artık yok veya artık az giriyor ve kimse yeni açılan konulara yazı yazmıyor.Ben yinede yazmaya devam edicem.Öncelikle şunu merak ediyorum Ağrı Doğubeyazıt'ta Çalıköyü veya Tepeliköyü Avşar mıdır ? elinde kaynak olan birisi bana burdan veya özelden yazabilirmi.Kendi geçmişini merak eden bir genç olarak herkesden yardım istiyorum.
Herkese İyi Günler...!