AVSAR OBASI

AVŞARBEYLERİ BÖLÜMÜ => (¯`·._.·[ EN BEĞENİLEN KONULAR ]·._.·´¯) => Konuyu başlatan: Hanifi GÜZEL üzerinde 28 Aralık 2008, 18:39:44Konu Başlığı: SARIKAMIŞ! ŞEHİDE SUSAMIŞ?
Gönderen: Hanifi GÜZEL üzerinde 28 Aralık 2008, 18:39:44

Sarıkamış Şehitleri

Gelinlik giyinmiş körpe kız gibi,
Karlara serildi Sarıkamış’ta.
Mevsimler ağlaştı gece buz gibi,
Şafaklar gerildi Sarıkamış’ta.

Mehmedim çarıksız Yemenden gelmiş,
Pak beden mor oldu Sarıkamış’ta,
Gök mavi yer beyaz, kefeni almış,
Bir tufan görüldü Sarıkamış’ta.

Hoşaftı menusu yağsız yemekler,
Öğünler bir oldu Sarıkamış’ta,
Ağlaştı mevcudat ve de melekler,
Ak yaşlar nar oldu Sarıkamış’ta.

Yıldızlar ağlaştı bulutlar indi,
Defterler dürüldü Sarıkamış’ta,
Namlular yırtıldı taşlar delindi,
Bir tarih yarıldı Sarıkamış’ta.

Cilvesidir lakin buda kaderin,
Zor nizam kuruldu Sarıkamış’ta,
Yaram çok ağırdır çıban çok derin,
Silahsız vuruldu Sarıkamış’ta.

Sarıkamış dinle tarih seslenir,
Şehitler soruldu Sarıkamış’ta,
Abide gerekli ruhlar süslenir,
Emr-i Hak verildi Sarıkamış’ta.

Bak Ömer rikkatle, bak perde perde,
Bak Mehmet pir oldu Sarıkamış’ta,
Şehitler ölmez Hay! Şehit her yerde,
Cennete girildi Sarıkamış’ta.

Ömer Ekinci Micingirt


http://hguzel976.googlepages.com/sarikamis1.mp3


Konu Başlığı: SARIKAMIŞ! ŞEHİDE SUSAMIŞ?
Gönderen: H a l l o ğ l u üzerinde 28 Aralık 2008, 21:36:20
Ne zaman aralık ayı gelse Sarıkamış'da şehit düşen askerlerimize layık olamadığımızı düşünüp içim burkulur.

Bunu söylerken Sarıkamış'da şehit düşen -hem de soğuktan değil, dağları aşıp Sarıkamış önlerine inerek Ruslarla yaptıkları savaşta aldığı yara ile şehit düşen- birinin torunu olarak daha bir ayrı mahcubiyetini yaşamaktayım.

Sarıkamış bahsi geçince hep babamın sözü aklıma gelir:
-Rahmetlik Hacı Efendi Aziziyedeki hükümet konağı yanmadan önce Dedem Hamza ağanın künyesinden okumuş orada "Sarıkamış önlerinde girdiği muharebede göğsüne aldığı şarapnel parçasıyla şehit düştü" yazıyor. Der.

Sarıkamışla ilgili olarak çok şey yazılır çizilir. Geçenlerde Erzurum'daki Atatürk Üniversitesinin  Ermeni meseleleri ile ilgili olarak kurulmuş bir biriminin sorumlusu olan ismini hatırlamadığım hocalarından biri Doğu Cephesinde Ermenilerin vermiş olduğu istihbaratlar neticesi Osmanlı Ordusunun büyük zayiatlar verdiğini söylüyordu. Belki de benim dedem de böyle bir istihbarat neticesi şehit düşmüştür.

Ermenilerden özür dileme kampanyasına destek verenlerin şu ya da bu şekilde dış bağlantılarının olduğunu veya etnik kökenlerinin kendilerini buna zorladığını söyleyenler çok oldu. Bunlar belkide doğrudur belki de değildir bilemem. Ancak ilgilendiğim şey o değil.

Avşarlardan silah altına alınanların büyük bir kısmı Seferberlik sırasında  malumunuz olduğu üzere, Doğu Cephesine gittiler. Bizim köyden -köyümüz ben beni bildim bileli 25 haneyi geçmemiştir, sanırım seferberlikte on onbeş haneden ibaret idi- 15 kişinin seferberliğe katıldığı ve hiç birinin dönmediğini büyükbabam rahmetlik anlatırdı.

Avşarlardan iskânın zorluklarının üzerine bir çok savaşta ve tabiki en son ve en büyüğü seferberlikte eli silah tutan herkesin kayıp edilmiş olması; toparlanmalarına ayakta durmalarına mani olmuştur.

Bu özür kampanyasını düzenleyenlerin Ermenilerin yaptığı ihanetler neticesi müslüman Osmanlı tebaasının yaşadıkları ile ilgili en ufak bir imada bile bulunmamaları manidardır. O dönemde Ermeniler tarafından Doğu Anadoluda,  Adana'da, Maraş'ta yüzlerce Türk katledilirken, bir yandanda orduda bulunan gözbebeklerimizle ilgili verdikleri istihbaratlarla bizlerin de gözlerimizi kör ettiler.

Avşarların kültürü ile ilgili araştırmalar yaparken  iskândan yaklaşık 100 yıl sonra ayakta durmaya yeni başladıklarını görmek beni her zaman şaşırtmıştır. Ancak, sonra sonra "Seferberliğin" bu kadar geç ayağa kalkışın en önemli sebebi olduğu kanaati bende oluştu.

Sarıkamış'ın bizde ne derin yaralar açtığına Sindelli Gara Zala'nın ağzından bakmalı;

Anşa bekar, Cennet bekar
Acemi talime çıkar,
Dört oğlum sefer ağzında,
Topalım gahrimi çeker.

Evet Sarıkamış harekatı için biz taze fidanlarımızı gönderdik. Yaşlılar Seferberlik sonrasında her köyden bir imam bir de muhtar kaldığı rivayet edilir. Seferberlik sonrasında, bazen köylerdeki cenazeyi kaldıracak cemaat oluşması için komşu köylerden erkek bekledikleri söylediklerine şahidim.

Ruhları şad olsun.

Selam ve saygılarımla.


Konu Başlığı: SARIKAMIŞ! ŞEHİDE SUSAMIŞ?
Gönderen: Kemal ÇINAR üzerinde 28 Aralık 2008, 22:13:03
"H a l l o ğ l u" gardaşımın yazdıklarından sonra benim yazmam olmaz dedim ve 2008 yılında Sarıkamış şehitliğinde çektiğim resimleri göndermek istedim.
Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum toprağı bol olsun 


Konu Başlığı: SARIKAMIŞ! ŞEHİDE SUSAMIŞ?
Gönderen: c a g a t a y üzerinde 29 Ocak 2009, 09:47:23
Sarıkamış'ta Şehit Düşen Türk Askerleri
[Görüntüler Ruslar Tarafından Çekilmiştir]

8293516209810940802

Görüntülerde donan şehitlerimizin kar üstünde kalanları görüntülenmektedir. Rus askerler nezaretinde tabur imamı defin işlemini yapmakta fakat - 45 derecede donmuş olan toprak kazılamamakta. Videoda dikkatli izlenirse şehitlerimizin gözlerinin kargalar tarafından oyulduğu görülebilir. Üstsüz olan şehitlerimizin kıyafetleri hayatta kalanlar tarafından donmamak için alınmıştır.

Ruhunuz şad olsun tüm şehitlerimiz


Konu Başlığı: SARIKAMIŞ! ŞEHİDE SUSAMIŞ?
Gönderen: cocozii üzerinde 09 Şubat 2015, 12:33:49
I think you should think carefully before.


Konu Başlığı: SARIKAMIŞ! ŞEHİDE SUSAMIŞ?
Gönderen: Konishiki üzerinde 22 Mayıs 2017, 05:48:17
This information is very helpful to me.


Konu Başlığı: SARIKAMIŞ! ŞEHİDE SUSAMIŞ?
Gönderen: AĞRILI04 üzerinde 26 Eylül 2017, 17:49:33
Ey Abiler ve Ablalar size bir sualim var.Ben kendi kökenini,kültürünü,atasını soyunu,araştıran bir genç olarak size bir sualim var.Ben aslen Ağrı DoğuBeyazıtlıyım.Ama babam'ın babası ana tarafı baba tarafı
G.Antep'li kendimi hep türk bildim hep türk olarak yaşadım ve türk tarihini araştırdım bilmem gevurların tarihini yada yunanlıların vb başka ırk'dan insanların tarihi ile büyümedim hep türk tarihini benimseyip öyle yaşadım.Bir gün ailecek misafirliğe gittik.Ve ailecek oturduk ve bizimkiler konuşmaya başladı ve kürtçe konuşuyorlardı anlıyor gibiydim ama konuşamıyordum eve dönüşte babama sordum baba biz türkmüyüz dedim ve Hayır ! biz kürtüz dedi bir an kalbime balyoz indi gibi o kadar Oğuz Kağan'dan geldiğini san Bilge Kağan'la Kül Tigin'le Tonyukuk'la Kürşad ve 40 Çerisi Cengiz Han'la onun torunu Hülagü ile Sultan Alparslan'la Fatih Sultan Mehmet'le büyü birisi gelsin sana kürt desin insanın zoruna gider.O Gün Bugün'dür tarihimi araştırır ve kökenimi merak ederim çoğu bilgilerde hep türk olduğumuz yazar ama hep şüphe içinde idim babam bize Heyderi ( Hayderan ) Aşiretinden olduğumuzu söylemişti.Durmadan bu aşireti araştırdım ama Dersimdede bu isimde bir aşiret olduğu ama onların çoğu alevi bizimle bir ilişkileri olmadığını öğrendim.Hamidiye Alaylarına katıldığını duydum bu Aşiretin ve en fazla asker veren Aşiret olduğunu önderleri Kör Hüseyin Paşa olduğunu biliyordum.Ama şuan ki torunları koyu kürtçü olduklarını biliyorum.Durmadan Kürdistan 'la ilgili bilgiler paylaşıyorlardı ama niçin Kürdistan bilmiyordum türk değilmisin sen merak ettim ve onlarla irtibata geçmeye çalışdım ulaşamadım.Ve kendim öğrenmek zorunda kaldım kökenimi,Adnan Menderes KAYA abi bu aşiret irandan geldiğini söyledi ve haydarlılar dedi bu aşirete ama biz Hayderanız acaba bu Hayderan'lılara Haydarlılarmı deniniyor bimiyorum,ve Avşar olduklarını söyledi biraz daha araştırdım Ğallıkon veya BaşKurtistan vb bilgiler öğrendim ben biliyorumki ben öz be öz Türküm anama sorsam anne atamız kim desem cevap veremiyor babama sorsam Selahaddin Eyyubi der.Ben özümü araştırdım ve Atamı öğrendım ne kadar da ailem kendilerini türk olduklarını bilmese sizden bir ricam var ben yine bu konuda araştırmalar yapıyorum bana yardım edip bizim nereden geldiğimize yardım edermisiniz ben Bütün Avşar Obası'na paylaşacağım bu yazıyı herkes görsün ve bu yolda bana herkes yardım etsin diye Ey Abilerim ve Ablalarım ne kadar bilgi biliyor iseniz bana yazarsanız sevinirim en küçük bilgi dahi olsa benim işimi görür.Mesajlarınızı bekliyorum Saolun İyi Günler.....


Konu Başlığı: SARIKAMIŞ! ŞEHİDE SUSAMIŞ?
Gönderen: AĞRILI04 üzerinde 27 Eylül 2017, 15:34:16
Sarıkamış'ta Şehit olan bütün Ejdadıma Rahmet Diler Mekanları Cennet olur İnşallah.