AVSAR OBASI

DUYURULAR ve SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ => Ziyaretçi Soruları Konuyu başlatan: c a g a t a y üzerinde 18 Mayıs 2006, 08:27:42Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: c a g a t a y üzerinde 18 Mayıs 2006, 08:27:42
Merhaba AVŞAR Kardeşlerim Abilerim !!!
AVŞAR boyu takviminde açıkçası tam olarak hangi avşarım anlamadım biraz kafam karıştı. Ben Kayseri Develi Köseler köyündenim soyadım avşar belki köyümüzü bilen varsa aranızda lakap olarak AVŞAR KIZININ Ali,yada halil vb anılırız bilen varsa beni aydınlatırsanız sevirim. ALLAHA emanet olun saygılarımla.

[Avşar Obası ziyaretçi defterinden]Konu Başlığı: Ynt: Hangi Avşarım?
Gönderen: Tufan Gündüz üzerinde 25 Haziran 2006, 20:05:13
Değerli kardeşim,

Hangi Avşar sorusu sadece folklorik olarak ele alınabilir. Bugün Avşar köylerinde Torun, Koca Nallı, Arap Hasanlı, Recepli gibi pek çok Avşar oymağına dair bilgiler bulunabilir. Bazı aileler kendilerini Bey, Boz, Torun gibi isimlerle anabilir. Bunlar artık folklor araştırmacılarının konusu olmalıdır. Daha mikro konulara doğru eğilmek tefrika yaratmaktan başka birşey değildir.

Selamlar.


Konu Başlığı: Ynt: Hangi Avşarım?
Gönderen: ERGENEKON üzerinde 04 Eylül 2006, 12:07:22
AVŞAR OLMAMIZ YETERLİ SANIRIM.


Konu Başlığı: Ynt: Hangi Avşarım?
Gönderen: ahmetkaan üzerinde 21 Eylül 2006, 16:53:20
avşar olsunda taştan olsun


Konu Başlığı: Ynt: Hangi Avşarım?
Gönderen: Tufan Gündüz üzerinde 21 Eylül 2006, 17:40:34
Degerli Kardeşim,

Bazı ailelerin bugün kendisini Bey, Boz, Torun, Recepli, Koca Nallı gibi isimlerle anması; onların geçmiş ile bağlantılarını gösterir. Yani kendilerine sülale nisbesi verirlerken geçmişe yönelik ciddi bir hatırlamanın içindedirler. Ancak, zamanın geçmesi ile bu husus artık hiyerarşik bir üstünlüğü değil, akrabalık bağlarını kuvvetlendirme, başka köy, kasaba veya vilayetlere göç etmiş yakınları ile yeniden bağlantı kurma, kayıp akrabaları yeniden bulma gibi durumlarda önem kazanmaktadır. Bunun yanısıra köylerde veya kasabalarda sülale olarak tanınmayı kolaylaştırmaktadır.

Selamlar.

Tufan


Konu Başlığı: Ynt: Hangi Avşarım?
Gönderen: U R U N G U üzerinde 25 Eylül 2006, 21:41:38
Saygideger hocalarim, degerli kardeslerim,

Ben de eskiden sadece kendimi soyadimla veya sülale adimla bilirdim. Fakat bilirdim ki, biz sadece Kapaklipinar köyündeki Kevioglu degiliz. Buraya da bir yerlerden geldik. Merak ettigim icin simdi rahmetli olan büyük emmilerden sorup ögrenmeye calisirdim. Bundan yaklasik 10-15 sene önce, Torun Avsarlarindan olabilecegimiz seklinde bir takim ipuclarina rastladim, fakat emin degildim. En sonunda bu obadaki yöneticiler ile ve onlar sayesinde iletisime gectigim bazi hocalarimiz sayesinde Torun Avsarlarindan oldugumuza emin oldum. Bu sayede, hic tanimadigim akrabalarimiz ile iletisime gecme firsatimiz oldu.

Ben Almanya'da yasiyorum, cocuklarima, yegenlerime kendi soyumuzu ve boyumuzu anlatabilmek iyi olur düsüncesindeyim. Bilip ögrenirlerse, ileride biz olmasak bile soy ve boylarini unutmamis olurlar.

Bu bakimdan arastirmalarin kösteklenmesi degil, desteklenmesi düsüncesindeyim.

selamlar, hürmetler

Kevioglu Yusuf


Konu Başlığı: Ynt: Hangi Avşarım?
Gönderen: U R U N G U üzerinde 25 Eylül 2006, 21:51:11
Bir de sunu eklemek isterim.

Nasil Alpaslan ve Selcuklu ordusu ile Bizans ordusu carpisirken, Bizans ordusundaki Türkler (Uzlar, pecenekler vb. ) karsi orduda kendi ongunlarini görünce Alpaslan'in yanina gectilerse, ileride bizim cocuklarimiz da kendilerini böyle taniyabilsinler isterim.

selamlar


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: Ramazan Işık üzerinde 26 Şubat 2007, 12:31:50
Elbette Önce insanız.Ancak insanların geçmişini araştırması,nereden ,hangi kökten geldiğini bilmeye çalışması kadar doğal bir şey olamaz.Bu bölücülük, ayrımcılık veya kabilecilik değildir.Yunus'un dediği gibi "Yaradılanı severiz,yaradandan ötürü" .
Gençler hiç çekinmeden geçmişini araştırmalıdır.Avşar gençleri de geçmişleri ile gurur duysunlar.Orda ne ihanet nede bölücülük vardır.Sadece kahramanlık vardır.Büyüğe saygı,küçüğe sevgi,devletine bağlılık,ama yeri geldiğinde de haksızlığa karşı çıkmak vardır.

Baba annemin 19 yaşında vefaat etmiş olan babam için yaktığı ağıttaki şu dörtlük ne kadar anlamlı ve geçmişi anlatmıyormu.

Faridi gönlüm faridi
Kar eridi ot yürüdü
Kalmorada sürmeloğlum
TORUN'un göçü yürüdü.

Bu zaman adammı ölür
Din ayrı gavur ağladı
Emmin dayın yokmuyudu
Adanalı sal bağladı.
           Fatma Işık(oğlu Hasret İçin 1956 da söylüyor.)
Obaya bağlılık bundan daha güzel ifade edilebilirmi.Adanadan TORUN obasının göçü yürümüş ama oğlu hastalanıp 19 yaşında vefaat edince onu Adana'da bırakıp tekrar yurduna dönüyor.Obasından geri kalmaması lazım ama arkada da evlat bırakıyor.İşte OBA böyle birşey.Bunda gocunacak ne var.
Elbetteki Türk Milletini  sülale,oba ve boylar   oluşturuyor.
Sevgi ve selamlarımla.
Ramazan Işık
MersinKonu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: AVŞARALP üzerinde 29 Mart 2007, 22:41:01
TORUN AVŞARI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ SAHİBİ OLMAK İSTİYORUM...
BİLGİSİ OLAN VARSA YAZARSA MEMNUN OLURUM.
BEN TORUN AVŞARIYIM.TORUNLAR ARASINDA ŞÖYLE BİR İDDİA VARDIR.'BİZLER TORUNUZ.AVŞARIN İLERİ GELENLERİ VE SOYLULARI BİZİZ DERLER..'(GERÇİ DİĞER AVŞAR BOYLARIDA AYNI İDDİALARI KENDİLERİ İÇİN SÖYLERLER AMA..)BU İDDİANIN ASLI VARMIDIR.?


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: c a g a t a y üzerinde 29 Mart 2007, 22:44:52
Sn Avsaralp

Adnan Menderes KAYA beyefendinin AVSAR TÜRKMENLERİ kitabinda sorunuza uzun uzun cevap bulabilirsiniz.
Kitabın dijital hali bende var ama kitabı bulmanızı öneririm
Bulamazsanız haber verin

Selamlar


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: salihkundakçı üzerinde 17 Mayıs 2007, 23:36:45
Genç arkadaşlar.
Bir yanlışa doğru gidiliyor gibime geliyor. Menderes hoca duruma el koysa iyi olacak gibi.
Arkadaşlar. Bana göre İran ötesinden başlayıp, Suriyeye gelip, ordan kafkaslara çıkıp ve uzun uzun  anlatarak alt yapısıda olamayan  genç arkadaşların kafasını karıştımanın ve içinden çıkılmaz duruma getirmenin bir alemi yok.  Biz şimdilik şunu bilirsek yeter.
Arkadaşlar Tomarza, Pınarbaşı, Sarız  kıvrımında yaşayan AVŞARLAR Recepli AVŞARIYIZ. Bu bölgede yaşayan AVŞARlar  yaz geldiğinde  Torosların  kuzey eteklerinden  başlayıp, Uzun yayla , ordanda Gürün yakınlarından, AVŞAR Söbeçimenin iki üç saat doğusundaki  AĞDERE den, eski adı ÇÜRÜK olan  KÖYDEN, Bizim köyden , BİNBOĞANIN kuzey tarafından SARIZIDA içine alan bölgede yaz aylarında, kışında KOZAN başlayan ve eski adı YARSIFAT olan   şimdiki CEYHAN mercimek  arasındaki   bölgede yaşamışlar. Kışlık yurtlarının adı  AVŞAR OVASI iken daha sonra Osmanlı tarafıdan yasaklanmış. Avşarlar bu kışlık yurtlarından defalarca RAKKAYA, yetmedi YOZGATA SÜRÜLÜP durmuşuz.
Bir yanlışta şurda. Eski Türkler , BOY,OBA, OYMAK olarak örgütlenmişler. Doğaldırki bu bizim içinde geçerli. Örneğin  ben AVŞAR boyu, TORUN obası, Kundakçılar oymağındanım. Daha sonra CUMHURİYET le soy adı verilmeye başlayıca bizim oymak adımızda bize soy adı olarak verilmiş. Şunu herkes aklından çıkarmamalı. AVŞARIN hepsi seçkin, obalarımızın da hepsi seçkin. Kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur. Burda bir eleştiride bulunmak istiyorum. Kim se helede akademisyen konumunda olan arkadaşlar en gerçekci ve en özü olacak biçimde  bu konuları yazmak ve tertemiz yürekleri AVŞAR olmanın  coşkusu ile dopdolu olan bu genç arkadaşları bilgilendirmek durumundadırlar. Daha sonra sizlere şu anda hangi obanın hangi köyde yaşadıklarını da yazarım.
Unutmadan hemen belirteyim ben AVŞARlarla Osmanlının arasında geçenleri  sansürlemeden yazarım sizlere. Aksini iddaa edenlerle uygar ölçüler  içinde tartışa bilirizde. Ayrıca site yönetiminden ricam. sitede bulunan bize ait belgeleri neden günümüz Türkçesine çeviripte bütün AVŞARların okuyup öğrenmesini sağlamazlar merak ediyorum. Lütfen bu sorunu çözüverin.

Şimdilik bukadarcık.
Hepiniz sağlık ve esenlikle kalın.
Salih Kundakçı.


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: salihkundakçı üzerinde 17 Mayıs 2007, 23:50:30
Akadaşlar sizlere duymadığınız  ağıttan bir dörtlük.+
Yörübre Omarosman uşağı,
Guşanın gayret guşağı
Benim arkam çok çok diyordum,
Gelmedi AVŞAR uşağı.              SALİH
,,


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: irfan üzerinde 12 Ağustos 2007, 21:41:14
selamlar sevgili arkadaslar ben sayın Adnan Menderes Kaya tarafından yazılan Avşar Türkmenleri adlı eserini nerden  temin edebilirim.bana yardımcı olursunuz sevınırım.


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: OSMAN ÜLGER üzerinde 27 Eylül 2007, 11:16:12
Alıntı:c a g a t a y tarafından gönderildi.
Merhaba AVŞAR Kardeşlerim Abilerim !!!
AVŞAR boyu takviminde açıkçası tam olarak hangi Avşarım anlamadım biraz kafam karıştı. Ben Kayseri Develi Köseler köyündenim soyadım Avşar belki köyümüzü bilen varsa aranızda lakap olarak AVŞAR KIZININ Ali,yada halil vb anılırız bilen varsa beni aydınlatırsanız sevirim. ALLAHA emanet olun saygılarımla.

[Avşar Obası ziyaretçi defterinden]           Sevgili emmioğlu, köyünde değişik Avşar obaları var mı bilemem; fakat, bahsettiğin çizelgenin üç yerinde KÖSELİ yazıyor, alt ortada da KÖSELER yazıyor; senin köyün adı da KÖSELER olduğuna göre KÖSELİ AVŞARI olamaz mısın?
           Kayseri yöresinde Avşar denince Pınarbaşı, Sarız ve Tomarza'daki bilinen Recepli Avşarları akla geliyor. Recepliler Kuzey Suriye Avşarlarıdır ve Hâlep Türkmenlerindendir. 16'ncı asır ortalarından itibâren o yöreleri bırakıp Anadolu'ya geçmişler, 1865 yılından itibâren de yaşadıkları bu köylere devlet tarafından yerleştirilmişlerdir. Halbuki, Anadolu'nun fethiyle başlayan Türkmen göçlerindeki Avşarların kimi Suriye, kimi Azerbaycan tarafına giderken, Anadolu'ya gelenler de zamanla yerleştikçe diğer Türkmenlerle karışıp Avşarlıklarını unutmuşlardır. Kayseri içinde yerleşen Avşarlar, Hacıivaz, Halaçoğlu, Salman, Süleyman gibi oba adlarını taşıyan mahalleler kurarken, şehir çevresinde de oba adını taşıyan Buğdaylı, Canbaz, Dadağı, Eğim, Emmiler, Hasancı, Mollahacı, Süleymanlı gibi köyler, Güllüce, Güneşli, Kuşçu, Yemliha gibi kasabalar kurmuşlar; fakat, bazılarının soyadları da Avşar obası adı olduğu hâlde Avşar olduğunu bilmemektedir. Köseli-Köseler Avşarı bunlardan biridir.
           Oba adına sâhip çıkmak bölücülük olur düşüncesine gelince: Oba neyse sülâle de odur. Soyadı kanunu çıkmadan önce insanlar, sülâle adıyla anılır, tanınırdı. Devletin resmî evraklarına bile sülâle adıyla kaydedilirdi. Şimdi de onun yerini soyadı aldı; o zaman soyadı kullanmak da bölücülük mü oluyor? Arkadaşlar, boy, oba adına saplanıp da kötüye kullanılmazsa, bence boy, oba adlarına sâhip çıkmanın hiçbir sakıncası yoktur; aksine faydalıdır. Avşar Obası sitesi niçin kuruldu, bunca insan buraya niçin toplanıyor? Buradaki insanlar Avşarlığına sâhip çıkan insanlardır. Ben hangi Avşarım gibi sorusuna da cevap aramakta haklıdır. Onları azarlamak yerine, yardımcı olmamız gerekmez mi?
           Avşarlığınız, hoşgörünüz, insanlığınız, dostluğunuz, muhabbetiniz, sevginiz bol olsun.
           Sevgiler, selâmlar...


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: birce üzerinde 30 Ağustos 2008, 11:07:38
          Herkese selamlar;
   Sarız Avşarlarının RECEPLİ Avşarları olduğundan bahsetmişsiniz fakat ben sarızın köylerine göre bi tabloda Sarızın Çörekdere köyünden olan Avşarların Kocanallı adıyla bilindiğini,başka bir yerde Kocanallıların Suriye den göçen Avşarlar olduğunu gördüm.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Sarızın Çörekdere köyündeniz.Bu durumda Kocanallılardan mıyız?


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: OSMAN ÜLGER üzerinde 30 Ağustos 2008, 13:23:18
Alıntı:birce tarafından gönderildi.
          Herkese selamlar;
   Sarız Avşarlarının RECEPLİ Avşarları olduğundan bahsetmişsiniz fakat ben sarızın köylerine göre bi tabloda Sarızın Çörekdere köyünden olan Avşarların Kocanallı adıyla bilindiğini,başka bir yerde Kocanallıların Suriye den göçen Avşarlar olduğunu gördüm.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Sarızın Çörekdere köyündeniz.Bu durumda Kocanallılardan mıyız?

          Sevgili Birce, Avşarların büyük kolları vardır Gündüzoğulları, Köpeklioğulları, Kutbeyioğulları, Karamanlılar, Cevanşirler gibi. Bunlar da kendi aralarında kollara ayrılır İmanlı, Alplı, Aydoğmuşlu, Gündoğmuşlu, Demircili gibi. Bir de Avşar gurupları vardır Sis Avşarları, Recepliler gibi. Pınarbaşı, Sarız, Tomarza Avşarları recepli Avşar gurubundandır; çünkü Recepliler, Recep Beyin, Bahri Beyin ve Küçük Minnet Beyin Avşarlarının biraraya gelmesinden oluşmuş bir Avşar gurubudur ve bunların aslı Köpekli Avşarlarıdır. Bunlar, Horasan tarafından Kuzey Suriye'ye göçüp Hâlep taraflarında yaşayan Avşarlardır. Oralarda rahatsız edildikleri için Anadolu'ya göçmüşler; o yüzden bunlara Hâlep Türkmenleri veya Hâlep Avşarları da denir. Recepliler de Kendi aralarında Beyler, Kocanallı, Karaşıhlı, Deliler, Torun, Haliloğlu, Cingözlü gibi obalara ayrılır. Siz Kocanallı olabileceğiniz gibi köyünüzün Çörekdere olan adına bakılırsa Çörekli Avşarlarından da olabilirsiniz. Çünkü Avşar guruplarının birbirine karıştıkları da olmuştur. Orasını bulmak da sana düşer. Selâmlar...


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: birce üzerinde 30 Ağustos 2008, 19:19:22
          Verdiğiniz cevap için teşekkürler.Demek ki bulduğum bilgiler kısmen doğru daha derinlemesine bulmak dediğiniz gibi bana kalmış:)
          Tekrar teşekkürler...


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: yıldırımbey üzerinde 10 Eylül 2008, 20:19:39
BU çizilgenin nerde oldugunu söylerseniz bende bakmak isterimmmmm


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: Tufan Gündüz üzerinde 28 Ekim 2008, 12:22:12
Arkadaşlar,

Dip dedenin tarihini araştırmak zor ve meşakkatli bir çabayı gerektirir. Osmanlı arşivlerinde titiz bir çalışma, bıkmadan, usanmadan, yorulmadan mücadele etmek gerekir. Bununla birlikte her çabanın sonuç vereceği de beklenmemelidir.

Buradaki bazı arkadaşlar kendi aile hikayelerinden, sülale adlarından, lakaplardan veya bilinirlikten hareketle kendilerini Avşarların herhangi bir obası ile irtibatlandırabilirler. Bu sadece folklorik bir anlam taşır. Çünkü,

1-Avşar obaları arasında ağız farkı yoktur; a obası ile b obası birbirinden ağız olarak ayrılmaz.
2-Kültür farkı yoktur, Kocanallı'nın kilimi ile Torun'un kilimi birbirinden farklı değildir.
3-Yaşayış farkı yoktur; a obası her zaman aristokrat b obası her zaman köylü değildir.
4-Kahramanlık farkı yoktur, obalar birbirlerinden savaşçılık yöünüyle üstün değillerdir.,
5-Din ve mezhep farkı yoktur. keza...
6-Obalar arasında geçmişten gelen husumet de yoktur. Nüfus üstünlüğü de yoktur.. Ağıt-türkü farkı da yoktur..
7-Yoktur...

Obalar büyük kabilelerden kopan aileler tarafından meydana getirilir. Genellikle ailenin lakabı veya dedinin ismiyle anılır. Sadece kabilevi birlikteliği ifade eder. Devlet açısından ise vergi toplarken tanınmayı kolaylaştırır.

Şimdi durum böyle iken beyhude yere Avşarların hangi obasındanım/ız diye uğraşmanın anlamı nedir?

Neye hizmet eder. Olmayacak işe kafa yormak akla ziyandır.

Selamlar.

Tufan
Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: ÖMER SOYER üzerinde 06 Nisan 2009, 23:18:46
cagatay bey selamlar  su bahsettiginiz  Avsar Türkmenleri adli kitabi Almanyadan  tedarik etme imkanimiz var mi  saygilar cevap yazarsaniz sevinirim


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: c a g a t a y üzerinde 07 Nisan 2009, 08:55:50
Ömer Bey

Aşağıdaki adrese girip BURAYA yazısının üstüne sağ tıklayıp FARKLI KAYDET deyiniz

PDF sifresi mesajda belirtilmis

http://www.avsarobasi.com/forum/index.php/topic,24827.msg78341.html#msg78341

Selamlar


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: ÖMER SOYER üzerinde 08 Nisan 2009, 03:42:16
Cagatay bey bilgi ve alakaniza  cook cook tesekkür ederim  bütün islerinizde saglik ve basarilar dilerim .Saygilar selamlar


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: K o z a n o ğ l u üzerinde 16 Nisan 2009, 18:17:51
Ben bildiğim kadarıyla Karaman Avşarıyım.

Eğer Karaman Avşarı başka bir şekilde anılıyorsa veya daha büyük bir Avşar gruba mensupsa bilgilendirmenizi bekliyorum.


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: K o z a n o ğ l u üzerinde 11 Temmuz 2010, 03:09:01
Alıntı:K o z a n o ğ l u tarafından gönderildi.
Ben bildiğim kadarıyla Karaman Avşarıyım.

Eğer Karaman Avşarı başka bir şekilde anılıyorsa veya daha büyük bir Avşar gruba mensupsa bilgilendirmenizi bekliyorum.


Böyle biliyordum taki Adnan hocamın kitabına göz atana kadar. Bizim Bulgaristan'daki köyümüzün adı Durallar(Duraliler). Büyüklerin söylediğine göre Anadolu'dan geldiği için muhacir Abdullah derlermiş dedemin dedesine Bulgaristan'da. Yani son göçenlerden 1800'lü yıllardan gidenlerde. 1800'lü yıllarda Fırka-i İslahiye olayı sonrası Avşarlar'ın dört bir yana sürüldüğünüde biliyoruz. İşte bu sürülen obalar arasında Tur Ali(Durali) diye bir oba da var. Bu oba Sis Avşarları'na mensup. Bizde Fırka-i İslahiye döneminde gitmişiz Balkanlar'a, köyümüzün ismide Durallar(Duraliler). Dolayısıyla ben kendimi bu bilgiler sonucunda artık Sis Avşarları'ndan kabul ediyorum.


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: afsarli69 üzerinde 10 Kasım 2012, 13:20:53
 :) ???avsar obsidaki yönetici arkadaslar adnan beyin kitabini sitemizden satsak üyelerimiz alsa bu eseri herkez sahip olsa biz almayada bulamiyoruz saygilarimla.


Konu Başlığı: Hangi Avşarım?
Gönderen: şamlı üzerinde 15 Aralık 2013, 02:36:51
merhaba. köyümüzün adı Şamlı. Azerbaycan'ın Gabele İlçesine bağlı. Dedelerimiz Şamlı türkmenleri olduğu söyleniyor. Duyduğum kadarıyla Şamlı boyunun kökü Beğdili boyuna ve Avşar boyuna bağlı.
Oymağımızın adını nerden öğrene bilirim?