AVSAR OBASI

AVŞAR OBASI ÇADIRLARI => Avşar Çadırı => Konuyu başlatan: Oğuz Avşar üzerinde 03 Mart 2008, 17:23:41Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 03 Mart 2008, 17:23:41


Şimdi Buraya davet aldık sevgilerimizle geldik.
Öz gardaşlar tanış olacak yeniden koca dev uyanacak sakın asimile olmayın sakın törenizden kopmayın
Çünki Siz Şanlı Türk Milletinin Şerefli evlatları Avşarlarsınız
Çünki Siz Türkmenlerin Yük akı Avşarlarsınız
O kadar yakınki bizim soyumuz belki biraz inanması güç gelecek ama 20 göbet öteye gitmez bizim aslamız (Anadolu Avşarlarının) tamamı çok yakın akraba tabiki diğerleri ile aynı soydan ve aynı boydan bu boyun özlliği çok sert ve acımasız doğa koşullarında yoğrulması bu kişiliğenede aynen yansımıştır, öyleki sertliği doğa gibidir, acımasılığıda ama doğa gibi şefkatli ve aynı zamanda doğa kadar cömerttir.
Sevgi ve Selamlarımızla


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 03 Mart 2008, 17:27:36
Evet Buraya bekliyorum Tüm Canları.
Hadi paylaşalım diyenler neyi merak ediyorsanız yörem hakkında sorularınız bekliyorum
 :)


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Adnan Menderes üzerinde 03 Mart 2008, 18:31:59
Köyünüz hakkında biraz bilgi verir misiniz? Ayrıca İmranlı'da Türk köyleri var mı, ne kadar, bunlardan kaçı Avşar? Selamlar.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 04 Mart 2008, 10:36:59
Alıntı:A. Menderes KAYA tarafından gönderildi.
Köyünüz hakkında biraz bilgi verir misiniz? Ayrıca İmranlı'da Türk köyleri var mı, ne kadar, bunlardan kaçı Avşar? Selamlar.


Sevgili kardeşim bizim orda yaklaşık 160 köy var hepsi türkmen ama 1508 den sonra malum olaylar neticesi kürtlerden (gönüllü gönülsüz devlet baskısı ile) kürtçe öğrenmiş doğu ve güney doğudan buralara zorla iskan ettirilmiş bunlar.
Hemen Tamamı Alevidir bu özellikleride zaten bunların Türkmen olduğunun su götürmez gerçeğidir.
Bizim Avşarlar zaman içinde birçok yer değiştirmiş biliyorsunuz. Bazan bozokta bazan arguvanda bazan maraşta bazan toroslarda ömür geçirmişler zorla istana tabi tutulduğumuz yıllarda bile bu durumu kırmak için (örneğin kardeşinin birini maraşa birini bozoka birini torosa) göndererek bunları ziyanete giden ve orda yaylak ve kışlak yapan dedelerimiz olmuş adanaya yerleşen dedelerimiz olmuş çok karışık bir durumdayız vel hasıl . Bizim Köyü kuranlarda yine o zaman zorunlu iskana tabi tutulanların izi tozu kaybolmasın diye ,  (o zamanlar dedeler doğanı öleni defterlerine kaydeder taliplerinin yerlerine gider onları oralarda irşad eder ve yılın belli aylarında bu kayıtlarını Hacı bektaşta bulunan büyük deftere kayıt ettirirlerdi.) 1826 yılıra kadar bu böyle devam etti asıl amaç 1826 yılında bu kayıtları yok etmekti ve bunu başardılar şimdi bakıyorsunuz bizim avşarlar sünnileşmiş nerden geldiğini bilmiyor neyse konumuz bu değil.  İşte bu ahval içinde dedeler bizim köyede talipleri olan avşarları yerleştirmişler il önce üç hane daha sonra dört hane daha gelerek toplam yedi hane kurmuşlar bu köyü 'Köyümüzde Selçuklu komutanlarından Coği Baba türbesi bulunmaktadır' bu yörenin insanları bi tamam bu türbeye gelir ve ibadetlerini burda yaparlardı halada akın akın gelmektedir insanlar hatta bu insanların gittikleri ülke vatandaşları bile ziyarete gelmektedir.
Bizim köyden aşağıda boğanak köyü (türkmen bozok türkmenlerinden) vardır. Bu köyün mezraları  vardır birkaçtane sonradan köy olmuştur.
Yakınımızda bundan başkada türkçe konuşan köy yoktur.
Bizim köy en çok 35 hane olmuştur şu anda yine 35 hane civarındadır gurbetçilerin yazın gelmek için yaptırdığı çok güzel evler mevcuttur.
Tamamına yakını yurt dışında birden çok ayle bulundurmaktadı. Örneğim Benim babam ve amcalarımın ikisi Almayada idi babam döndü geldi amcalarım hala ordalar.
250 hane civarında yurt dışında ve yurt içinde bulunan toplam ayle sayımız vardır.
Köyümüz İslamı Kabul ettiğimiz gibi hala Alevidir. İslamın tasavvufi yorumunu benimsemiş insanlardan müteşekkil güler yüzlü ve oldukça bilgili insanlar vardı örneğim benim dedem (babamın babası) sonderece iyi yetişmiş Hoca idi hem yeni türkçe hem eski türkeç eğitim veriyordu.
O zatı muhteremden çok az faydalanabildik civar köyler hep deme gelirdi (dedeler yılda bir kere geldiği için) başları sıkışınca.
işte kısaca bizim köyün durumu şimdilerde yeni bir atılım peşindeler köyede oluşumlar yenileniyor inşallan hayırlara vesile olur.
Köyümüzün içme suyu çok kireçli idi 14 Km uzaklıkta yaylamızdan su getirilmesi için İç işlerinde çalıştığım zaman Sivas valimizle irtibata geçerek bu suyu getirttik, ayrıca köyümüzün yolunu yine nacizane çalışmalırımızla asvalt kaplama yaptırdık.
lakin İnsanlarımızı bir türlü yol konusunda itinalı olmalarına ikna edemedik yolun dibine kadar sürüyorlar tarlaları ve yol bozuluyor bu konuda bir eğitim vermek gerekiyor açıkçası. Bir çok köyden geçerek geliyor ayrıca yolumuz. Bütün bu köylerde faydalanmış oldu bu arada bu yoldan
İnşallah Daha iyi olacak ve Tüm Avşarlar nerede olurlarsa olsunlar birbirlerinin dert tasa ve sevinçlerini paylaşacak buda bizim yeniden ülkemizin gidişatında söz sahibi olmamızı sağlayacak Yüce Türk Milletinin Şerefli Evlatları hak ettikleri yeri mutlaka alacaklar.
Allaha Emanet olunuz.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: DATCA üzerinde 06 Mart 2008, 11:34:58
eemi cadırnız hayırlı ugurlu olsun ınsallah herdaım sen ola cadırınız.ama bırazdha canlandırsanzı cadırınızı daha guzel olur tu memmılrıme saygılar


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 10 Mart 2008, 14:36:45
Alıntı:DATCA tarafından gönderildi.
eemi cadırnız hayırlı ugurlu olsun ınsallah herdaım sen ola cadırınız.ama bırazdha canlandırsanzı cadırınızı daha guzel olur tu memmılrıme saygılar


İnşallah şenlendireceğiz burasını sağol yeğinim
sevgili amca çocukları geçen ankara avşarlarından geldiler yanıma biraz anlattık görür görmez tanıdımya avşarmısınız dedim şaşırdı kaldılar gençler dairede bayağı bir sohbet ettik sağolsun var olsunlar yine gelecekler bakın bu işe baş koymamız gerek
çünki asıl bizi yok etmek istiyorlar rum tohumları biz olmadan atları serbest oynayacak anadoluda bizi (tüm türkmenleri) özeldede en asi olanları Avşarları yok ettilermi tamamdır bu iş gerçekten tamam.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: uslu ümit üzerinde 14 Mart 2008, 09:41:33


OĞUZAVŞAR bey'e bize gösterdiği ilgiden ve alakandan dolayı teşekkür ederim.ANKARA/AFŞAR


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: KOÇGİRİLİ58 üzerinde 17 Mart 2008, 16:57:43
merhaba canlar daha yeni sitede cadırınızı görüyorum hayırlı olsun dilegimle kangal koçgirili...


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: metinkucuk üzerinde 19 Mart 2008, 20:53:52
TÜM HEMŞERİLERİMİN MÜBAREK MEVLÜT KANDİLİNİ KUTLARIM.

                                                         Metin KÜÇÜK
                                                 Bala Afşar Kasabası Çadırından/ANKARA


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 21 Mart 2008, 11:57:53
Sevgili Can kardeşlerim çok fazla uğrayamadım son günlerde
Bala avşarlı Kardeşlerim ve kangala göçmüş Koçgirli kardeşlerimi iliglerinden dolayı kutluyor
kardeşliğimizin daim olmasını cenabı allahtan niyaz ederim.
Bir Olalım İri Olalım Diri Olalım.
Sevgi ve Selamlarımızla


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 24 Mart 2008, 09:31:12
Biz yedi göbek asker milletiz, aslımız; yurdunu savunmak ,astarımız; soyuna sahip çıkmak.
Birileri çıkmış bizi bölecekmiş Mahsuni babanın dediği gibi heli itin biri ürür de gider kim ki bu millete kalleşlik etti sonu hüsrana gider.
Birileri çıkmış dinler arası diyaloğ diyor ne dinler arası diyaloğu bu kutsal dinimiz islama ihanettir.
Neden savaştı benim atalarım bu haçlılarla o zaman , siz teslim olacaksınız emperyalistlere benim atalarımın kurduğu vatanıda satmak uğruna birde müslümanım deyip yapacaksınız hemi vay be.
Şimdi soruyorum sizlere sevğil kardeşlerim. Benim ve sizin atalarınız bu haçlılara neden direndi neden islamı bunlardan korumak için milyonlarca şehit verdi. Onlar dahamı az müslümandı bu zıbıdilerdin aslaaaaa
benim atalarım islamın özünü yaşıyor ve ona tatlı canından daha fazla kıymet verdiği için haçlı ordularına göğsünü siper ediyordu.
Şimdi bu Şanlı milletin şerefli evlatlarını köreltip arap zihniyetini içimize işletip bizide şu malum araplar gibi yapmaya çalışıyorlar.
Bin yıllık bizansın intikamını bu dönme (sonradan kerhen müslüman olmuş aslında müslüman olmayanlar) lerin elinden almak istiyorlar.
Dönmeler öyle bir yaygınlaştılarki ve öyle bir ustalıkla içimize işledilerki kökten ayırt etmemiz biraz zaman alacak lakin şunu unutma ey şanlı Türk sakın olaki dilinden taviz verme törenden ayrılma çocuklarını sahte müsülmanların şerrinden koru ataların gibi haçlı ordularının sayldırılarına göğsünü ger unutmaki Bu işi enidne sonunda biz yapacağız.
Bu ülke bizim. horlansakta istenmesekte nefret edilsekte ezilip yok edilmek istensekte yılmak yok Baş Buğ nedemiş Muhtaç olduğun kudret Asil kanında mevcut.
Bu kadar basit işte uzağa gitme.
ne diyorlar biz müsümanız ne türkü ben müslümanım derim yeter neden illa bu laf üretiliyor boşu boşunamı sanıyorsunuz. Siz Türk olduğunuzu inkar ettinizmi gerisi kolay bunu yaparkende Kutsal dinimizin emri gibi gösteriyorlar.
Zahir batın karıştırarak oysa zahirde yaratıcı Cenabı Allah (CC) ırkları yarattı siz ondandamı akıllısınız diyeceksiniz bu lafla gelene.
Cenabı Allah (CC) akıl öğretmeye kalkanlar mutlaka hüsrana uğrayanlardan olacaktır bunu hiç çekinmeden söyleyiniz.
Sevgili kardeşlerim Bu ve bu gibi konuları bu günlerde çok işlememiz lazım.
Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 24 Mart 2008, 09:41:15
Ölen Ölür Kalan Sağlar Bizimder.
Ne Mutlu Türküm Diyene
Ne Mutlu Türk Kanı Taşıdığını onurla söyleyene.
Ne mutlu Kendini tanıyan Türk evlatlarına.
Ne Mutlu Bu melletin evladı olma nasibi almışlara.

Sevgi ve Selmalarımızla


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 12 Haziran 2008, 22:14:37
BEN YARADANIN LUTFU İLE ÖNCE TÜRK SONRA MÜSLÜMAN’IM
Nedeni Yaradan da Gizli O Öyle Taktir Ettiği İçin.
Çinli olsaydım da Önce Çinli Sonra Müslüman olmam gerektiği gibi. Tüm ırkları Yaradan da hak. Sakın Taviz vermeyin Yüce Dinimizle Bizi Soysuzluğa götürmeye çalışanlara.

Biz yedi göbek asker milletiz, aslımız; yurdunu savunmak ,astarımız; soyuna sahip çıkmak.
Birileri çıkmış bizi bölecekmiş Mahsuni babanın dediği gibi hele itin biri ürür de gider kim ki bu millete kalleşlik etti sonu hüsrana gider.
Birileri çıkmış dinler arası diyalog diyor ne dinler arası diyalogu bu kutsal dinimiz İslam a ihanettir.
Neden savaştı benim atalarım bu haçlılarla o zaman , siz teslim olacaksınız emperyalistlere benim atalarımın kurduğu vatanı da satmak uğruna birde Müslüman’ım deyip yapacaksınız hemi vay be.
Şimdi soruyorum sizlere sevgili kardeşlerim. Benim ve sizin atalarınız bu haçlılara neden direndi neden İslam ı bunlardan korumak için milyonlarca şehit verdi. Onlar daha mı az Müslüman’dı bu zibidilerden aslaaaaa
benim atalarım İslam ın özünü yaşıyor ve ona tatlı canından daha fazla kıymet verdiği için haçlı ordularına göğsünü siper ediyordu.
Şimdi bu Şanlı milletin şerefli evlatlarını köreltip Arap zihniyetini içimize işletip bizi de şu malum Araplar gibi yapmaya çalışıyorlar.
Bin yıllık Bizans ın intikamını bu dönme (sonradan kerhen Müslüman olmuş aslında Müslüman olmayanlar) lerin eli ile almak istiyorlar.
Dönmeler öyle bir yaygınlaştılar ki ve öyle bir ustalıkla içimize işlediler ki kökten ayırt etmemiz biraz zaman alacak lakin şunu unutma ey şanlı Türk sakın ola ki dilinden taviz verme törenden ayrılma çocuklarını sahte Müslümanların şerrinden koru ataların gibi haçlı ordularının saldırılarına göğsünü ger, unutma ki bu işi eninde sonunda biz yapacağız.
Bu ülke bizim. horlansak ta istenmesek te nefret edilsek te ,ezilip yok edilmek istensek te yılmak yok Baş Buğu ne demiş Muhtaç olduğun kudret Asil kanında mevcut.
Bu kadar basit işte uzağa gitme.
ne diyorlar biz Müslümansız ne türkü ben Müslüman’ım derim yeter neden illa bu laf üretiliyor boşu boşuna mı sanıyorsunuz. Siz Türk olduğunuzu inkar ettiniz mi gerisi kolay bunu yaparken de Kutsal dinimizin emri gibi gösteriyorlar.
Zahir batın karıştırarak oysa zahirde yaratıcı Cenabı Allah (CC) ırkları yarattı siz ondanda mı akıllısınız diyeceksiniz bu lafla size gelene. (sizin kafanızda kavram kargaşası yaratana)
Cenabı Allah (CC) akıl öğretmeye kalkanlar mutlaka hüsrana uğrayanlardan olacaktır bunu hiç çekinmeden söyleyiniz.
Sevgili kardeşlerim Bu ve bu gibi konuları bu günlerde çok işlememiz lazım.
Sevgi ve selamlarımızla.
Odman Oguz AVŞAR


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: asuman üzerinde 19 Haziran 2008, 20:44:21
vayyyyy ellerinize saglik guzel bilgiler vermissiniz cadirinizi yeni gordum tebrikler


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 27 Haziran 2008, 09:50:17
Alıntı:asuman tarafından gönderildi.
vayyyyy ellerinize saglik guzel bilgiler vermissiniz cadirinizi yeni gordum tebrikler


çok teşekkür ederim ilgi ve alakanıza kardeşiliğimizin daim ve kaim olmasını yüce yaradandan niyez ederim.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 01 Temmuz 2008, 20:03:36
kimse gelmiyormu bizim çadıra
vay be yetim kalmışız burda


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Adnan Menderes üzerinde 01 Temmuz 2008, 20:14:03
Yetim kalmak ne demek. İşte burdayız. Sivas ellerine selam olsun.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: cevdetduman üzerinde 01 Temmuz 2008, 22:30:45
Sivaslı boydaşlar çadırınız hayırlı misafiri bol ve daim olsun

sivasda avşar olduğunu bile benim gibi çoğu insanda avşar obasından öğrenmiştir
sizlerede iş düşüyor yaşadığınız yeri ve kendinizi anlatırsanız daha iyi bir kaynaşma olacaktır.

Karakilise baeler çadırından tüm sivaslı boydaşlara selam getrirdim.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: karakaan üzerinde 01 Temmuz 2008, 22:59:09
Burdayız,biriz ve beraberiz.Kayseriden İmranlı ilçesi Avşar köyü başta olmak üzere tüm sivas a selam olsun.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 02 Temmuz 2008, 08:41:56
Sevgili Soydaş ve boydaşlarım canınızı yerim (bizim oranın meşhur sözüdür) canını yemek )) sizlerin allah eksikliğini vermesin bu ülkenin bize ihtiyacı var gerçekten var Avşarları tüm yurda hatta uç boylara dağıttıklarını bilmiyorolmanız sizin değil bizim suçumuz bunları çok işlemek ve anlatmak gerek gerçekten bizim boy öyle bir dağıtılmışki (nedenleri tamamen saltanatın gereği) bu boyun gün gelip ülkenin gerçek sahipleri ile işbirliği yapıp bazı dümen ve düzenleri bozacağı gün gibi açık olduğundan zamanın saltanıtçıları önce bizi sonrada yeniçerileri dağıttılar (adıda vakayi hayriye neresi hayırlı ise) ardından ne oldu on iki sene geçmeden duyunu umumi dayandı ülkenin kaynaklarına şimdi garip olaylar dönüyor yine ülkemin üzerinde sonumuz hayrola inşallah.
tanrı türkü korusun
ne mutlu türküm diyene
Hak Muhammat Ali yar ve yardımcımız
Hızır yoldaşımız olsun
sevgi ve selamlarımızla


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: g a n n e l i üzerinde 02 Temmuz 2008, 11:44:00
Sevgili Oğuz bey sizin yazılarınızı büyük bir ilgi ile takip ettiğimi bilmenizi isdedim.

Sonsuz sevgi ile ...

Geri taraf imza bölümümde mevcut.Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 25 Ağustos 2008, 14:59:21
Alıntı:K @ n d € m i R tarafından gönderildi.
Sevgili Oğuz bey sizin yazılarınızı büyük bir ilgi ile takip ettiğimi bilmenizi isdedim.

Sonsuz sevgi ile ...

Geri taraf imza bölümümde mevcut.
Eksik olmayın sevgili kardeşim
tüm boydaşlarıma sevgi ve selamlarımla
Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Köroglu üzerinde 29 Eylül 2008, 20:27:47
Alıntı:A. Menderes KAYA tarafından gönderildi.
Köyünüz hakkında biraz bilgi verir misiniz? Ayrıca İmranlı'da Türk köyleri var mı, ne kadar, bunlardan kaçı Avşar? Selamlar.


Imranlinin Türkmen köyleri

Boganak
Sögütlü
Avsar
Uzuntemur
Madenköy
Eskikeslik
Yeniceköy
Kılıçlar
Yazikavak (Kirmanci bilirler)
Eskidere (Kirmanci bilirler)
Becek (Kirmanci bilirler)
Candir (Kirmanci bilirler)
Yoncabayiri (karisik)


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 26 Ekim 2008, 23:09:58

Imranlinin Türkmen köyleri

Boganak
Sögütlü
Avsar
Uzuntemur
Madenköy
Eskikeslik
Yeniceköy
Kılıçlar
Yazikavak (Kirmanci bilirler)
Eskidere (Kirmanci bilirler)
Becek (Kirmanci bilirler)
Candir (Kirmanci bilirler)
Yoncabayiri (karisik)


KARDEŞİMİZ bu köylerimizi yazmış tamam bahtiyar köyü şıhlı  çukuryurt vs de var sadace Türkçe bilen
Lakin: Diğer köyler tükçe dışında Kurmançi denen kürtçenin bir şivesini öğrenmiş veya öğrenmek zorunda kalmış olsalarda  Koçğiri Tamamı Türkmen Kökenlidir ve Avşarların Koçgideki bir ayağıdır.
Çok ilginç bir tesbitim olmuştu çok küçük yaşta, bu kürt dedikleri insanların istisnasız evlerinde aylelerinde mutlaka ÇOK DİKKAT EDİN (((( T Ü R K M E N )))) isminde mutlaka bir kız kadın (kızlarına Türkmen ismini Tükler, soyun ve boyun tertemiz anneden geldiği ,kutsallıktan dolayı ve anaya olan bağlıktan dolayı vb sebepler gereği takmışlardır) ismi görürsünüz.
bu ne yaman çelişki diye büyüklerime sormuştum. Araştırmalarım beni yanıltmadı ve Bu Alevi Bektaşi inancına sahip kürt denenlerin aslında TÜRKMEN  oldukları gerçeğine ulaşmış olduk.
O yüzden nerde bir Alevi Bektaşi inancına sahip Kürtçe bilen görürsniz onun %100  Türkmen olduğundan emin olabilirsiniz.
Ayrıca belirtmeden edemiyeceğim. Avşar Garındaşlarım Tümünüz Alevi Bektaşi inancına sahiptiniz, tıpkı bir kısım karındaşlarımız ve boydaşlarımız nasıl kürt dilini öğrenmek zorunda kaldı ise sizlerde inanışlarınızı değiştirmek zorunda bırakıldınız.
bunu neden belirttiğimi soran olursa cevaplamaya çalışırım gerçi cevabın bir kısmı yazının kendisinde var
He ne şekilde yaşarsa yaşasın Boydaşlarım çok yaşasın dalları gür bahtları açık yüzleri güleç olsu inşallah.
sevgilerimle


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 17 Kasım 2008, 17:34:36
Son Yorumuma hiç kimse cevap yazmamış
demekki hepimiz bu işi çözdük özümüzü birledik.
Ne kadarda iyi ettik.
Karındaşlarımı ve Tüm Türk Ulusunu Korusun rabbim.
Tanrı Türkü Korusun
Ne Mutlu Türküm Diyene
Ne Mutla Aslını inkar etmeyene
sevgi ve selamlarımla


Konu Başlığı: İÇİMİZDEKİ HAYİNLERE FIRSAT VERMEYELİM Kİ ATALARIMIZ BİZİ AFFETSİN
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 22 Kasım 2008, 18:25:27
80 Yıl Sonra Aynı Noktaya mı Geldik?
 
Bu kısa yazıda Kurtuluş Savaşı öncesinde bazı devlet adamları, tarikat şeyhleri ve sözde aydınların düşünceleri ile bugünkü devlet adamları, dini cemaat liderleri, işadamları ve yine sözde aydınların düşünceleri yer almaktadır. Bunlar  ne kadar birbiri ile örtüşüyor? bunun takdirini sizlere  bırakıyorum.
 
            Ben önce bugünkülere yer vererek çok kısa bir yorum yapmak istiyorum. Ardından Yeniçağ Gazetesi Yazarı İsrafil Kumbasar’ın “Kurtuluş Savaşında Düşmanla Birlikte Çalışan Kişi Ve Örgütler” başlıklı kısa yazısı yer alıyor.
 
“Cumhuriyetin ilanı İstanbul’un tarihi değerini ve saygınlığını düşürmüştür”
Kadir Topbaş İstanbul Belediye Başkanı
 
“Kürtlerin geleceği ve özgürlüğü için Türk askerinin kanının oluk oluk akması gerekir”
Leyla Zana
 
“Toprak tek başına bir anlam ifade etmiyor. APO, Türklere Allahın bir lütfüdür.
İnsanları öldürmek yerine Kürtlere istedikleri toprakları vermek gerekir”
Ahmet Altan
 
“Türkiye, sadece Türklere bırakılmayacak kadar önemli bir ülkedir”
M.Ali Birand
 
“Atatürk öldüğünden beri hala zenginlik ve özgürlük üretemiyorsak sebebi Kemalizm’dir”
Ahmet Altan
 
“Vatan sevgisi nedir ki? Vatanı seveceğinize gidin evde karınızı sevin”
Çetin Altan
 
“Memleketi bir çift kadın memesine satarım”
Ahmet Altan
 
“Kimse söylemiyor bari ben söyleyeyim. Türkiye’de 1 milyon Ermeniyle 30 bin Kürt katledildi”
Orhan Pamuk
 
“Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı sırtımızı Amerika’ya dönmeliyiz”
Fetullah Gülen
 
“Boğazlar milletler arası bir komisyona devredilmelidir”
Rahmi Koç
 
“Sen ne mutlu Türküm dersen oda ne mutlu Kürdüm der. Türklük yerine Türkiyelilik bilinci yerleştirilmelidir”
Tayyip Erdoğan
DSS
Bildiğiniz gibi Çetin Altan ile oğlu Ahmet Altan ve M. Ali Birand  günümüzde liberal geçinmekle birlikte bunlar eski solcu ve devrimcidirler.  Bunu yazarken, aklıma İstanbul eski Ülkü Ocakları ve Eski MHP İstanbul İl Başkanı Nihat Çetinkaya’nın bir T.V. kanalında anlattıkları geldi: “Başbakan Demirel 1968’ledre sonra Rusya’ya gider. O dönemde Sovyetler Birliği’nin Başkanı Brejnev’dir. Demirel ona “Sayın Başkan, Türkiye’nin içini karıştırıyorsunuz” der. Brejnev de ona “yani nasıl karıştırıyoruz?” der.  Demirel ona “Türkiye’deki banka soyan, adam kaçırarak anarşist olaylara katılan sol gruplar, size bağlı değil mi? diye sorar. O buna şu cevabı verir. “ Bize sadece Türkiye Komünist Partisi bağlıdır. Eğer bunlar ülkenizde bir sorun yaratıyorlarsa onlara söyleyerek engelleyebiliriz. Fakat ötekilerin çoğu Amerika’ya bağlıdır.”
 
Gerçekten günümüzde solun milli olan gruplarını çıkardığımız zaman  geriye kalan bölücü ve liberallar için Brejnev’in sözü tam da yerine oturmaktadır. Demek ki, bunlarda herhangi bir değişme olmamış, sadece biz değiştiklerini sanmışız.
 
Ayrıca Sayın başbakan, Ne mutlu Türküm dersen ötekisi de ne mutlu Kürdüm der” diyor. Oysa Atatürk, “ne mutlu Türk olana” demiyor, “Türküm” diyene diyor. Türklük, bir kan işi değil bir dil ve kültür sorunudur. Sayın başbakan eğer evinde eşi ve çocukları ile Türkçe konuşuyorsa ve Türk kültürünü yaşıyorsa inkar etse bile Türk’tür.  Mısır’ın yarısı kan olarak Türktür. Fakat bunlar bir kelime Türkçe bilmiyorsa ve Türk kültürünü yaşamıyorsa biz onların Türk olduklarını mı iddia edeceğiz? Sadece Türklüğe kalben bağlı olabilirler. Bu da çok fazla bir anlam ifade etmez.
 
Batı, bugünlerde Türkiye’de “Türk yoktur” tezlerini para ile tutuğu adamları ile kitle iletişim araçları vasıtasıyla yaymaya çalışıyor. Dünyanın hiçbir yerinde millet, sadece etnik yapıya indirgenemez. Yine Dünyada hiçbir millet yoktur ki, bütün fertleri, aynı etnik gruptan oluşsun. Kan hayvanlar için önemlidir. Çünkü onların vucudundan yararlanılır. Bu anlamda Batılı bütün milletler. çeşitli etnik gruplardan meydana gelir. Batı’nın aydınları bunu çok iyi bilirler fakat onların bize genel olarak dayattığı şudur:“Dediğimi yap, yaptığımı yapma” Batı’nın  milletleşmesinde soy farklılığı önemli değildir. Fakat bizde önemlidir. Çünkü Türkiye’yi etnik gruplara bölerek eski Şark Projelerinin bir devamı olan bugünkü B.O.P’ni gerçekleştirmek istemektedirler. Bu da ancak Türkiye’de dinle Türklüğü ve milliyetle etnik yapıyı çatıştırmakla mümkün olabilir. Bununla ilgili olarak mütareke medyasında programlar  yapıldığını biliyoruz.
                                                      Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu
**********************
KURTULUŞ SAVAŞINDA DÜŞMANLA BİRLİKTE ÇALIŞAN KİŞİ VE               ÖRGÜTLER
İsrafil K. Kumbasar
israfilkumbasar@yenicaggazetesi.com.tr
Tarih:09.03.2007
Geçmişten günümüze değişen hiçbir şey yok!..
‘Mütareke’ döneminin önde gelen işbirlikçi ‘devlet adamları’, ‘sivil toplum kuruluşları’, ‘aydınlar’ ve ‘din görevlileri’, Anadolu’da direniş mücadelesi başlatan ‘Kuva-yı Milliyetçi’ vatanseverleri mahkum etmek için adeta seferberlik başlatmışlardı!..
Direnişe geçen vatanseverleri ‘bir kaşık suda’ bağmaya çalışan işbirlikçi hainler, vatanın bağrına hançerini dayayan düşmana bakın nasıl alkış tutuyorlardı:
DEVLETİN İLERİ GELENLERİ
Sadrazam Tevfik Paşa:
- “Ankara, Serv Antlaşmasını kabul etmelidir.”
(4.11.1920)
- “Anadolu’yu boşaltmaları karşılığında, Trakya Yunanlılara bırakılabilir.”
(19.09.1921 )
Sadrazam Salih Paşa:
- “İngiltere’ye direnip durmak gereksiz ve tehlikelidir.”
(20.08.1921)
Hariciye Nazırı Sefa Bey:
- “Hükümet Ermenilere toprak verilmesini kabul ediyor.”
(29.01.1921)
Adliye Nazırı Ali Rüştü:
- “General Paraskevopulos’un ordusu, şimdi sürat ve şiddetle harekata devam eyleyecek olursa, birkaç haftada Ankara Surları önünde bulunacaktır. Yunan ordusunun başarısı için dua ediniz. Bu ordu bizim ordumuzdur.”
(12.07.1920)
Nazır Rıza Tevfik:
- “Anadolu direnişi bir blöftür. Avrupa medeniyeti Aandolu’yu bu zararlı haşereden temizleyecektir. Hüküm galibindir. Medeniyeti temsil eden İngiltere gibi bir devlete itiraz etmek küstahlıktır.”
(18.10.1920)
Jandarma Komutanı Kemal Paşa:
- “Yunanla çarpışmaktan vazgeçiniz. Zira bu teşebbüsünüz beyhudedir.”
(3.08.1919)
İzmir Valisi Kambur İzzettin:
- “Yunan kuvvetlerinin özel bir tören ve saygı ile karşılanması…”
(26.05.1919)
Adana Valisi Abdurrahman:
- “Ayaklanma için sebep yoktur. Fransızlar bizim iyiliğimizi istiyorlar.”
(05.11.1920)
STK ÖNDERLERİ VE AYDINLAR:
İngiliz Muhipleri Derneği Başkanı Sait Molla:
- “İngiliz mandası istediğinizi bütün itilaf temsilcilerine, hükümete ve gazetelere bildiriniz.”
(23.05.1919)
- “Milliyetçi hareket boşa gitmeye mahkumdur…” (01.05.1920)
Yazar ve Nazır Ali Kemal:
- “Düşmanlar, Teşkilat-i Milliye’den bin kere daha iyidir.” (23.04.1920)
- “Ankara’dakilerin Yunanlılara hala meydan okumalarına çılgınlıktan başka bir sıfat verilemez. Yunanlılarla aramızda akılca da, ilimce de, kuvvet bakımından ve her açıdan bu kadar fark varken onlarla muhabereye girişilemez.” (07.08.1920)
- “Avrupa ile başa çıkmayı asırlardan beri Asya’nin hangi kavmi başardı ki biz başarabilelim.” (06.02.1921)
Yazar Refi Cevat Ulunay:
- “Türkler kendi güçleri ile adam olamaz. İngilizler elimizden tutup bizi kurtaracak.” (21.05.1919)
- “Tek çarenin galiplerle uyuşmak ve anlaşmak olacağı bu kafasızlarca ne zaman anlaşılacak?” (23.03.1920)
- “Milliyetçi hareketi yok etmek, millet için var olma meselesidir. O alçaklara karşı çıkanlar, dine, halifeye, milliyete unutulmaz hizmette bulunmuş olacaklardır.” (04.04.1920)
ULEMANIN İLERİ GELENLERİ
Divitli Eşref Hoca:
- “İngilizlere meydan okuyoruz. Bu en büyük küfürdür.” (1920)
Delibaş Mehmet:
- “Halifenin müttefiki olan İngilizler Pınarbaşı’na doğru geliyorlar. Onlarla birlik olup Kuva-i Milliyecileri yeneceğiz”. (1920)
- “Kim milliyetçilerle birlikte Yunana karşı giderse şer’an kafirdir”. (1920)
İslam Yüceltme Derneği:
- “Yunan ordusu halifenin ordusu sayılır. Hiç de zararlı bir topluluk değildir. Asıl kafası koparılacak mahlukat Ankara’dadır.” (1920)
Edirne Tem’in gazetesinden:
- “Müftü Hilmi Efendi, Selimiye camii’inde hürriyetin ve adaletin saygıdeğer temsilcisi olan Venizelos hazretlerinin sağlığı için güzel bir dua okumuş ve hazır bulunanlar şükran duygularını belirterek duaya katılmışlardır.” (13.08.1920)


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: salihmecit üzerinde 04 Ocak 2009, 01:00:52
imranlı ilçesinin soylu evlatları ve değerli kardeşim oğuz  bey öncelikle çadırınız hayırlı olsun.yazılarını zevkle takip ediyorum ama devamını bekliyorum.Allaha emanet ol kayseri büyüksöbeçimen çadırından salih mecit yüregine saglık yiğidim canını yerim senin.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 01 Şubat 2009, 18:12:16
salih mecit
canım kardeşim yüreğin dert görmesin.
Şanlı Milletimin şerefli evladı
Hak Muhammet Ali Yar ve yardımcı olsun.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: 58adem üzerinde 26 Nisan 2009, 11:34:17
öncelikle herkese slmlar, imranli-avşar köylülere ayrica selamlarimi yolluyorum. halamda bu köyden evlidir(Pekgöz ailesi).
ben kendim Yünören köyündenim, Avşar köyü bizim komşumuzdur.
Avşar, Boynak ve Sögütlü köyleri imranli'da alevi olup ve anadil olarak türkçe konuşan köylerdir ve Koçgirili degillerdir!
Bu köylüler kendileride koçgirili olduklarini zaten söylemezler, eger bu köyler koçgirililer ise mutlaka koçgiri aşiretinin bu bögeye gelen ilk şahsi olan Xido FincanGir'in soy olarak hangi oglundan oldugunu belirtmeleri lazim. Koçgirililerin hepsi mutlaka Gerni(yan), Sar(an), Iban, Ivaski(yan), Badan vs. gibi bu şahsin yani Xido FincanGir'in hangi oglundan geldiklerini bilirler. Fakat Avşar, Boynak gibi köyler bunu söyliyemezler çünkü koçgirili degillerdir. Koçgirili olupta anadil olarak Türkçe konuşan köy yoktur. Ve yine yukarida arkadaşin belirttigi gibi koçgiri kürtçeyi sonradan zorla ögrenmiş degildir ve Imranli'da 160 köy yoktur.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 30 Nisan 2009, 20:16:42
58adem
yeğenim
sen bu bilgileri ermeni derlemecilerden almışsı kusura bakma ama öyle.
imranlıda 160 pare köy demedik, zara imranlı ve refahiye 160 para köyden oluşur bu köyler.
bahsettiğin şahıslarda dersim türkleriden ve bir tamamı Alevi dervişlerce yola alımış kişiler.
bu aşiretin başına Alişan beyleri verip (kendilerinin kökeni Şafi kürt) Koçgiri aşiretinide asimile edip kürtleştirmiş iyice birde kendileri dönüp Alevi olmuşlar tarihlere birde bu yönü ile bak istersen.
Avşarda, Boğanakta, Sögütlüde Türkmen ve Avşardır. Bu köylerde daha önce bozok türkmenleri yaşamış Çaldıran faciasında (1500 ile 1517) yerleriden edilmiş ve katledilmişlerdir. Daha sonra Avşarları zoraki iskanda buralara yerleştirmişler. Bu köyler ile koçğirinin diğer köyleri arasında en ufak bir husumet olmadığı gibi son derece samimi ve yakınlıkları var.
Ayrıca sana bir soru Yünören (Cogi) cöğü köyünde ve diğer kürt dediğin köylerde neden Türkmen isminde kadın ve kızlar vardır acep niyeki?
öyle yağma yok ermeni ve amerikan ajanlarının önünüze koyduğu kitapları gerçek sanıpta ivanyan, markusyan demeyin aslınızı inkar etmeyin.
Siler en az bizim kadar Türksünüz her ne kadar ermeni,rum AB , ABD bil cümle bizansın intikamcılarınca karınları şişirilerek (kusura bakma ama yallandıkları kesin) uydurma kitapları düzenleri önünüze serip aslınızı inkara .Atamıza isyana teşvik etmektedirler.
Koçgirde ve Dersimde kardeş kanı akıttıkları yetmemiş gibi şimdide bu oyunların başka versiyonlarını oynamaya devam ediyorlar.
Sana ve bu fikirdekilere bir hatırlatma daha.
Ermeniler Divriğiyi istila ettiğinde Koçğiri aşireti Divriği Türkmenleri ile var gücü ile omuz omuza bu ermeni çetelerini divriğiden çıkarmıştır.
Bir o kadarda vatan perver ve ülke sevdalısıdır Koçğiri insanı.
Ben 7 ülke gezdim Ülkemdede birçok yöreye gitme fısatım oldu Hiç biryerde bizim ordaki gibi misafirperverlik cömertlik, mertlik görmedim. Bize çok benzeyen irandaki Türkmenler var onlar bile inanın bu kadar saf ve temiz değiller.
Şu son zamanları kast etmiyorum bizim bir 10-15 yıl gördüğümüz ama babalarımızın ve dedelerimizin bil cümle daim yaşadıkları örfümüzden adetimizden ve töremizden bahsediyorum.
Keşke bu değerlerimiz sonsuza kadar yaşatılabilse.
Ülkesini seven Ne Mutlu Türküm Diyen herkese sonsuz sevgilerimle.
Ben ilk okula Kaşlı Köyü İlk okulunda başladım ama aynı yıl gubete gittik.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: 58adem üzerinde 01 Mayıs 2009, 12:16:27
hangi bilgileri ermenilerden aldim?!?!
bizlerin Koçgiri'nin Gerni'nin torunlarindan oldugumuzumu?
ben sana yöredeki yaşanmişliklardan ve gerçeklerden bahs ediyorum, size herhangi bir kitaptan bilgi vermiyorumki! Ermenileri buraya niye kattiniz onu anlamadim. Ben Yünören'de(Xallas) büyüdüm ve buralari ii taniyorum. Koçgiri'nin avşar olmadigini ve Avşar köyününde koçgiri aşiretinden olmadigini herkes bizim orda iyi biliyor, eger öyle degilse Avşarlilar kimlerdendir o zaman? Ivaski, Iban, Gerni, Badan hangi kardeşten gelmeler? Koçgirililer Avşarlila, Boynaklilar gibi anadil olarak Türkçe konuşan ve Alevi inançli olan insanlara "Tirke bi re" der. Bunun anlami "yolunu tamamliyamamiş türk" anlamina gelir. Çünkü Kürtçe bilmezler. Ayrica Alişan Bey'in gelmesiyle kürtleşmiş olmamiz imkansizdir Alişan Bey'in yaşadigi dönemler 20li yillardir. Ve son olarak şu türkmen isimlerini bir yazarmisiniz. Hangi türkmen isimleri? Türk olupta farsi ve kürt isimlere sahip olanlarda vardir.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: 58adem üzerinde 01 Mayıs 2009, 22:55:29
Alıntı:oguzavsar tarafından gönderildi.

O yüzden nerde bir Alevi Bektaşi inancına sahip Kürtçe bilen görürsniz onun %100 Türkmen olduğundan emin olabilirsiniz.
Ayrıca belirtmeden edemiyeceğim. Avşar Garındaşlarım Tümünüz Alevi Bektaşi inancına sahiptiniz, tıpkı bir kısım karındaşlarımız ve boydaşlarımız nasıl kürt dilini öğrenmek zorunda kaldı ise sizlerde inanışlarınızı değiştirmek zorunda bırakıldınız.
1.Anadil olarak Kurmanci ve Dimili(Zazaca) konuşan aleviler kendilerini Bektaşi olarak tanitmazlar(yeni nesil hariç), esasinda kendi anadillerinde Alevi olduklarinida söylemezler kendilerini Kurmanc olarak belirtirler. Yani bundan 100 yil önce Türkçe bilmeyen bir Koçgirili Kurmanc oldugunu belirtir ve Kurmanc kelimesinin anlami herkesin bildigi gibi "Kürt" degildir!!

2.Çarekan, Izol, Drejan, Şadiyan gibi aşiretlerin hem alevi hemde şafi olan mensuplari vardir bunlari nereye koymaliyiz? Sivas/Kangal'a bagli Sarikadi köyü Drejan aşiretine bagli fakat Malatya Yazihan'da bulunan tüm Drejanlilar hanefidir! Şadiyan aşireti için ayni şey geçerli ve bu aşiretin ismi Şerefname'de kürt kökenli olarak geçer ve kürt hanedarligi kurmuş, ve bu aşiretin bilinen en erken ceddi Şadi Bin Mervan olarak bilinir.
Bugün Iran'da yerleşik olan ezidi inançli ve kendine has kürt lehçesi konuşan Kelhur aşireti Türk degildir ama Divrigideki eski ismi Hinora olan Karakuzulu** köyü alevi ve Kelhur aşireti mensubudur.

**http://www.divrigigenclik.com/ansiklopedi/karakuzulu-bizevi-gocenta-i

3.Bu Kurmanci ve Zazaca konuşan kürtler bu dili zorla ögrendilerse Zazaca'yi kimlerden ögrendiler Kurmanci'yi kimlerden ögrendiler? Zorla ögrendikleri dili hangi kürtlerden ögrendiler? Bu kürtlerin inanci neydi?

Sonuç olarak Şunu diyebilirzki alevi inançli olan kürt, türk, arap vs. her irktan insan olabilir.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 12 Mayıs 2009, 20:22:40
58 adem yeğenim
Bak bizevi karakuzulu avşarcık ve dedelerin yaşadığı yeri çok iyi bilen ve dedeler ile son derece iyi bir dostlugu bukanan biriyim.
Bak Kardeşim o saydığın köyler varya Aşagıda avşar istasyonu avşar köyü, yukarıda avşarcık diye bilinir.
Benim bacanagımda Karakuzulu köyünden AYDINOGULLARI bunu özellikle yazdım. Kürtçe konuşurlar ama soşarının aydın oğullarıdam geldiğini biliyorlar.
AYDINOGULLARI soy isimleri değil  bunuda belirteyim. soy adları ŞİMŞEK sor tanıdığın varsa. Avu İçen Ocağı bizimda pirimiz ayrıca.
Alişen beyler derken onların soyunu kast etmiştim.
Ayrıca sizin köyün adı Xallas değil Halas Cöğünün mezrası. Şimdi sen Cöğü babayıda kürt yaparsın. Oraya Horasandan geldiğini bile bile. O bölge Rumlarla kayim bir yerken gelip oraları yurt edinmemize vesile olmuştur Allahtan Aşagı.
Sahi sen o Cöğü babanın önündeki tarihi mezarların üstündeki Türk füğürlerinide kürtler yaptı dersin. Ay yıldızda zaten kürtlerin bayrağı demi. Gök türklerden bu yana ay yıldız bu milletin bayrağı unutma.

Ayrıca Türkmen isimlerini sormuşsun.

Bak yeğenim İsimler değil (TÜRKMEN) tek başına kızların kadıların ismi dedim. Cögüde 20 tane İsmi türkmen kadın kız vardır araştır bak. Mezradada var Halas ta da aklınızı yormadan çevrenize bakarsanız ne dediğimi anlarsınız. Sevgili yeğenim Bizim köy Avşar daha geç bu bölgeye geldiğinden asimile olmamıştır bu kadar


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: 58adem üzerinde 17 Mayıs 2009, 18:42:54
Alıntı:oguzavsar tarafından gönderildi.
58 adem yeğenim
Bak bizevi karakuzulu Avşarcık ve dedelerin yaşadığı yeri çok iyi bilen ve dedeler ile son derece iyi bir dostlugu bukanan biriyim.
Bak Kardeşim o saydığın köyler varya Aşagıda Avşar istasyonu Avşar köyü, yukarıda Avşarcık diye bilinir.
Benim bacanagımda Karakuzulu köyünden AYDINOGULLARI bunu özellikle yazdım. Kürtçe konuşurlar ama soşarının aydın oğullarıdam geldiğini biliyorlar.
AYDINOGULLARI soy isimleri değil  bunuda belirteyim. soy adları ŞİMŞEK sor tanıdığın varsa. Avu İçen Ocağı bizimda pirimiz ayrıca.
Alişen beyler derken onların soyunu kast etmiştim.
Ayrıca sizin köyün adı Xallas değil Halas Cöğünün mezrası. Şimdi sen Cöğü babayıda kürt yaparsın. Oraya Horasandan geldiğini bile bile. O bölge Rumlarla kayim bir yerken gelip oraları yurt edinmemize vesile olmuştur Allahtan Aşagı.
Sahi sen o Cöğü babanın önündeki tarihi mezarların üstündeki Türk füğürlerinide kürtler yaptı dersin. Ay yıldızda zaten kürtlerin bayrağı demi. Gök Türklerden bu yana ay yıldız bu milletin bayrağı unutma.

Ayrıca Türkmen isimlerini sormuşsun.

Bak yeğenim İsimler değil (TÜRKMEN) tek başına kızların kadıların ismi dedim. Cögüde 20 tane İsmi Türkmen kadın kız vardır araştır bak. Mezradada var Halas ta da aklınızı yormadan çevrenize bakarsanız ne dediğimi anlarsınız. Sevgili yeğenim Bizim köy Avşar daha geç bu bölgeye geldiğinden asimile olmamıştır bu kadar


Sevgili Oguz abim,
Ilkin bilmenizi isterimki hayatimin büyük bir bölümümün geçirdigim köyümün resmi ismi Yünören ve benim geldigim mezre Xallas'tir, Halas degil!!!
Hiçbir zaman bizler köyümüze, yani bu mezraya anadilimizde Halas demedik. Avşar, Boynak gibi Türkçe konuşan köyler Halas derler fakat biz Xallas deriz ve Türkçe'de tam yazilişi yoktur, Türkçe'nin ve içinde bulunan dil grbunun dil kurallarina uymaz. Bizlerde aynen kendi aramizda "Avşar Köyü" yerine "Ewşar" diyoruz. Size köyünüzün ismini soracak olsam Ewşar demezsiniz diye düşünüyorum.
Köyümüzün ismi büyuk ihtimalle Kürtçedeki "Xellas"(Kurtuluş) isminden gelmedir diye düşünüyorum. Büyük ihtimalle buraya gelen aile herhangi bir beladan kurtulmuşki buraya Türkçesi Kurtuluş anlamina gelen bu adi vermişler.
Ayrica Cogi'yi kürt olarak gösterdigim yok, Cogi türbesi biz gelmden öncede burda vardi galiba. Ve yine Horsan adininda Türkçe olmadigini belirtmek isterim. Horasan yerli halkin söylemiyle Xorasan'in anlami "Güneşin Yeri" anlamina gelir, Xor(a)=Güneş(in), San=Yer. Türkçe ve dil grubunda dogadan yansimalar(havlamak, horlamak) hariç "h" harfi ile Türkçe kelime bulunmaz. Yine Han, mesela "Cengiz Han" örneginde gördügümüz "h" harfi aslinda "k" olarak geçmesi lazim. Cengiz Kan, Batikan(Bati'nin Yöneticisi), Dogukan(Dogu'nun Yöneticisi) örneginde gördügümüz gibi "kan" kelimesinin yönetici anlamina geldigini görüyoruz, "Senin kaninda var" degimi burdan gelmedir. Yani bir insanin yönetici olmasi veya olmamsi kaninda, huyunda olan birşeydir.


Eger Divrigideki ayni köyden bahs ediyorsak(Hinora Köyü), yani bu köy KELHUR aşiretinden ise kürt olduklari tartişmasizdir. Kelhurlarin türk olduklarina dair ciddi bir kaynak yoktur. Kesin olarak bildigim şudurki Alevi olupta Kurmanci ve Dimilki konuşan insanlarin hepsinin türk ilan edilmesi yanliştir.

Yine şu an elimde  Xallas'li emekli ögretmen Hüseyin Özten'in "Yünören Köyü Incelemesi" adli kitabi var. Ve bu kitabin içinde Yünören Köyün'ün şecerside mevcut ve burda yüzlerce isim var burdaki isimlerin çogu Arapça, Farsça-Kürtçe ve son olarak Türkçedir. Bilhakis en erken cedlerin Türkçe isimli olani nerdeyse yok. Istiyorsaniz size bu şecerenin kopyasini yolliyabilirim. Kaldiki isimlerin Arapça veya Farsi olmasi bizi Arap ya da Iranli yapmaz.
Siz yinede şu Türkmen isimleri bir zahmet belirtiniz ve bende böylelikle bu isimleri şecereden karşilaştirabilirim.

Yine bu kitapta soy olarak Yünören ve Avşar Köyü'nun soy olarak ayni oldugu belirtilmemiştir. Elmaseki, Xallas ve Cogi Köylerinin ayni aileden oldugu ve Koçgiri'nin Gerni(Xido Finacangir'in oglu Laçin'in soyu) aşiretinden oldugu belirtilmiştir. Koçgiri'ye gelen Xido Fincangir ve ogullari anadil olarak Kurmanci konuşuyorlardi ve hala böyledir eger Avşarlilar bu kardeşlerin soyundan biri ise neden Kurmanci bilmezler. Avşar Köyü soy olarak kürt ve Koçgiri'li degildir.Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: U R U N G U üzerinde 17 Mayıs 2009, 20:09:08
Xalas'in esasen Khalac'dan gelme ihtimali de büyüktür. Halaclar, (Xalaclar) Halac < Xalac; Iranda yerlesik ve cok zaman Avsarlarla birlikte göcen cok eski bir Türk boyu olup, kökenlerinin Oguz-Türkmen birliginden daha eski bir Türk Konfederasyonuna dayaniyor olabilecegine iliskin bilgiler ilk defa Alman Türkolog Gerhard Doerfer tarafindan yayinlanmistir. Xalac/Halac boyunun, Türk-Oguz Birliginden önceki bir Türk/Saka/Hun/Bulgar dönemine iliskin oldugu hususunda pek cok dilbilimci hemfikirdir. Marak eden, Gerhard Doerfer'in makalelerini bulup okur.

selamlar

Buraya not düsmek isterim: Bir kardesimiz demis ki, Türkcede "h" ile kelime baslamaz, dogrudur, fakat bu "kh" veya bazi baska alfabelerde kullanildigi gibi "x" harfiyle baslamaz demek degildir. Buraya bir takim yeni Türk alfabelerinde de kullanilan "X" harfinin avrupa dillerindeki gibi "iks" sesini karsilamadigi, sadece bizim eski alfabemizdeki üzeri noktali ha harfini karsiladigini bildirerek devam edebilirim. o harfin adi KHi'dir, ve k ile h arasindaki bir fonemi isaret eder. Keske pc'de Arapca harf sistemi de yüklü olsaydi, o harfi size gösterebilirdim. Türkce Han sözcügü de "h" ile degil, "kh" ile baslar, yani genizin gerisinden gelen ve k ile h arasinda olan bir sestir bu. Yapmak derken cikardigimiz son "k" sesi gibi. Eski Anadolu Türkcesi metinlerinde bu "HI" olraka yazilmistir, "kaf" olarak degil.

"Kim kaldi Kuvayi Milliye cemiyetinden"


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 21 Mayıs 2009, 09:20:29
58 adem yeğenim
Bak güzel kardeşim;
(Yine bu kitapta soy olarak Yünören ve Avşar Köyü'nun soy olarak ayni oldugu belirtilmemiştir. Elmaseki, Xallas ve Cogi Köylerinin ayni aileden oldugu ve Koçgiri'nin Gerni(Xido Finacangir'in oglu Laçin'in soyu) aşiretinden oldugu belirtilmiştir. Koçgiri'ye gelen Xido Fincangir ve ogullari anadil olarak Kurmanci konuşuyorlardi ve hala böyledir eger Avşarlilar bu kardeşlerin soyundan biri ise neden Kurmanci bilmezler. Avşar Köyü soy olarak kürt ve Koçgiri'li degildir.) bak kendi öğretinle çelişkiler yumağı var burda.
Hallas biz kısaca halas diyoruz söylerkende dilimize böyle oturmuş. Ben hali hazırda söylenen şekli ile biliyorum. yünören Coginin yeni ismi elbette biliyorum. Kaşlıköyü ilk okulunda okuduğumu daha öncede yazmıştım.
Vallahi aynı boydan gelmemiz doğrudurda bizim sonradan göçtüğümüzde kesindir. tüm soy seceremi bilmekteyim. Rahmetli dedem ve büyük dedelerim 1912 yangınında kül olmuş yazmalarımızı bir araya getirmeye çok uğraşmışlar fakat tamamını kurtarmak nasip olmamış. kalanlarıda sağolsun amcam çatıya koymuş kağıt biti evi sarmasın diyede bu yazmaları suya vermiş. Lakin dedemin bize aktardıkları halen tap taze zihnimizde ve ben özet olarak bunları kaleme aldım. Bizimkiler konar göçer olduklarından Maraş, Malatya, Kayseri, toroslar, Bozok yayası, Sivasın Altın yayla, Adana, (osmaniye) bölgelirininde kışlak ve yaylak olarak bunulmuşlar.Ayrıca Halepte Şamda kışlak tutan amcalarımızda varmış.  1476 da başlayıp 1500 lü yıllarda devam eden kızılbaş türkmen devleti kurma (Sefavi devleti) ve yaşatma uğraşlarında bulunduklarından çok büyük kıyımlara ve katliyamlara uğrayan yüz yıllar boyunca sürgün üstüne sürgün yaşayan Atalarım (Cenabı Allah CC) bin razı olsun Alevi, Bektaşi Dedeleri tarafından korunaklı bölgelere taşınmaya çalışılmış ve kısmende başarılı olmuştur. Bunu gören saltanatçılar bu bölgelerde güçlenmesinler diye Aile bağlarını koparmak için kardeşlerden birini edirneye birini karsa birini halepe göndermekte beyis görmemiştir.
bu yüzden bu kıyımdan nasibini almamak için bir çok aşiret devletin her dediğine boyun eğimiş ve başlarına verilen paşalara biat ederek kendilerini türk olmaktan saklayan çeşitli dillere bürünmüşlerdir.
Biz aynı boydan olduğumuza inanıyoruz. Evet aynı boydan olduğumuzu sevgili öğretmenimizde bulmuş bakın. Biz neden kürtçe konuşmuyoruz? Çünki; maraba olmayı devamlı reddetmişiz.
daha düne kadar (sizde bilirsiniz) köylerde ağalar vardı. Ağa, Ağabey koruyar bakan kol kanat gerek büyük anlamı taşır türklerde, bunu öyle bir değiştirmişlerki mutlak hakim geri kalan maraba gibi gösterilmiştir saltanatçılar tarafından.
Alaca Hacı köyünde Mahmut ağa varmış. Şimdi onların soyu ile kivrayız bizler. Nasıl olmuş biliyormusun? Bir gün mahmut ağa bizim köye salıkçı (haberci veya elçi veya davetçi) göndererek gelsin Avşarlılar düven sürsünler demiş. Dedemin amca oğlu muhtar Salman dedem biz ne kürtleşmiş türkmeniz nede marabayız kusura bakmasın Mahmut ağa var git söyle demiş. Daha sonra atlıları ile köye hucum girişimi olmuş karaman dedem önceden tahmin edip çimende pusuya yatmış ve bunları geri püskürtmüş. Bunun üzerine yeni bir salıkçı göndererek mahmut ağa kirvelik teklifinde bulunmuş. Bizde İkrarlık çok kutsal olup artık kivranın malı canı namusu dokunulmazdır. Asla kız alıp verme olmaz kin yoktur garez yoktur bilirsin. Hala bu ayle ile ikrarlığımız devam etmektedir. Aslada bozulmayacak. Gelelim türkmen isimlerine.
Yav Hu kardeşim burda isim zikretmek istemiyorum bir çoğunu tanıyor olman gerkir. Yav türkmen Ana türkmen bacı  (ismi) TÜRKMEN ha türkmen bir çok kişi var köyünüzde . İstisnasız koçgirinin tüm köylerindede kadınların kızların her ailede var türklen isimli birileri. sor soruştur sevgili yeğenim.
Gelelim Divriği köylerine Orda yani divriğide 30 yıl bulundum ve bütün köyleri çok iyi bilirim en az 1 kere uğramışlığım vardır. yıllarca kamyonla, traktörle bu köylere gidip geldim. Bir çok köyde dostum vardır. yazdım Bizeviyi onlar Aydınoğlu (aydınoğullarından) geldiklerini bilirler ve lakaplarıda aydın oğludur. Evet kürtçe bilirler ve konuşurlar. hıdırlıkta dedeler çok çan dostlarımdır. Rahmetli mahmut Dede Babamın en sevdiği saydığı dostalırndan olup haftada en az 1-2 defa bizde sohbetini dinledik yıllarca.
Sevgili yeğinim yaşayarak öğrendik bir çok şeyi anlayacağın.
Yineliyorum; Benim atalarım şamanlıktan, Direk Ehlibeyt yoluna, yani genel adı Alevilik olan İslamın Tasavvufi yorumuna tabi olmuşlar ve çok şükür ki bu güne kadarda böyle gelmemizi sağlamışlar.
Pir Sultan Abdal Hz. Buyurduğu gibi dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.
Hele hele Irkını inkar etmek kimse kusura bakmasın ama ne idüğü belirsiz olur bizim orda buna oldukça açık bir tabir vardır lakin ben yazmayacağım.
Sevgili kardeşim; U R U N G U
aydınlatmanıza teşekkürlerimi bildiriyorum.
Bu tür bilgiler gerçekten gerekli çokta önemli, Amerikanın toplum mühendisleri, Alman, Yahudi, Rum kısaca ülkemizin üzerinde emelleri olanlar bu milletin geçmişini bulandırıp uydurma tarihler icat edip, geçmişte yaşanan talihsiz olayları iç çekişme meselesi ve malzemesi yapıp bu konuda yayınlarına ve çalışmalarına hız kesmeden devam ederken sizlerinde bunların karşısında gerçekleri açıklamanız gerekmekteri.
Sevgili Canlar
Ne Mutlu Türküm Diyene
Tanrı Türkü Korusun
Avşarlar Türk Soyunun Şerefli Bir boyudur.
Ne zaman vatan er istese her daim hazırdır.
Yeterki Öz Vatanımızda üvey evlat muamelesi görmeyelim.
Bunu reva görenlerede gerekeni yapmıştır yapacaktır.Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 21 Mayıs 2009, 10:26:53
Düzeltme:
Sivasın Altın yayla
Yerine Uzun yayla olacaktı özür diler düzeltirim.
Nerden geldi aklıma birden bilmiyorum ama altın yalyla demek gelmiş içimden aslı Uzun yayla olacak tabiki.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: U R U N G U üzerinde 24 Mayıs 2009, 00:22:20
Alıntı:oguzavsar tarafından gönderildi.
Düzeltme:
Sivasın Altın yayla
Yerine Uzun yayla olacaktı özür diler düzeltirim.
Nerden geldi aklıma birden bilmiyorum ama altın yalyla demek gelmiş içimden aslı Uzun yayla olacak tabiki.Muhterem kardesim, esasen büyük bir yanlis degil. Cünkü Altinyayla (eski ismiyle Tonus/Tenos) yöresi, Uzunyayla'nin en kuzey ucunda ve esasen Uzunyayla'nin bir parcasidir. Sanirim yanilginizin sebebi, eskiden Tonus nahiyesi olan bölgenin sonradan Altinyayla ismiyle ilce olmasi.
Altinyayla (Tonus/Tenos) esasen Uzunyayla'nin en kuzey uclarinda bulunur. Bizim soyumuz da (Keviogullari) Büyük Avsar kirimindan ve sürgünden sonra epey bir süre buradaki eski akrabalarindan destek bulmuslar. Sonradan, eski yaylarinin oldugu bizim simdiki köye yerlesirken de, Osmanli devletinin zulmünden ve Osmanli'nin eski yurtlarina yerlestirdigi Cerkezler ile olan cekismelerinde hep eski akrabalari olan Tonus (Altinyayla) beylerinden nispeten lojistik destek görmüsler. (Yani kacip saklanmak gerekince saklanmak, silah cephane icap edince silah temini vs.).  eski akrabalari olan Tonus beylerinden de sürekli yardim görmüsler. Bu arada Tonus ve yakin köylerini saymak icap eder. Tonus merkez olmakla birlikte, Yassipinar (yastipinar), Beydigin (Baadiin) gibi köyler alevidir. Siirlerinde ve agitlarinda 8'li hece ölcüsü bulunur, Dogupinar ($akhli), Kaleköy vb. sünnidir, ama kültürel olarak alevilere son derece yakindir. Bu köylerle cocuklugumda gidip gelmisligim vardir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ve TSK'nin son süvarilerinden olan babamin (terhis 1958) yakin bir asker arkadasi da $akhli (Dogupinar)dan idi. O zamanlar süvari olarak bizim yörenin cocuklarini secerlermis, simdi de bizim köy usagi hep komando gider.

Her ne ise, konumuza dönelim: Muhterem kardesim, Altinyayla, Uzunyayla'nin kuzey ucudur, orada da bizden cok önce yerlesmis bulunan fakat akrabalik iliskilerini unutmamis olan Alevi Avsarlar vardir.

Kevioglu Yusuf - Kevioglu Ismail bey oglu Sülemen bey oglu Kara Haci bey oglu Ali bey oglu Halloglu'nun oglu Yusuf-

Not: Büyük Avsar sürgün ve kirimindan kurtulan dedemiz Sülemen, 1839 dogumlu. Yani Osmanli Avsar savasini yasamis, sürgün edilmis, sürgünden kacip gelip, eski yurtlarinin cerkezlere verildigini görünce en eski yaylalarina güc bela yerlesmis. -Eski yurt Pinarbasi - Gümüsgün- (Simdi Cerkez)


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 28 Mayıs 2009, 11:13:34
Sevgili kardeşim; U R U N G U

Çok teşekkür ediyorum yeniden evet bende internetten baktım dediklerinize teyit ettim dostlara sordum aynen dediğiniz gibi.
İşte bu bilgileri bilmemiz gerekirken eksik kalmışız.
işte böyle eksiklerimizide dostlarımızdan öğrenip gelecek nesile miras bırakacağız inşallah.
O bölgede Alevi olarak kalan köylerin olması çok doğal çünki, türklerin Bir tamamı Alevi olarak İslama intisap etti zaten biliyorsunuz.
Bunun bilinmemesi bizim en zayıf noktamız. yıllarca bu alevi bu sünni diyerek kardeşi kardeşe kırdırmadılarmı bu saltanatçılar. Bunlar Türkmen Boylarını özelliklede bizim Avşarları yıllarca kırıma sürgüne tabi tutmalarına rağmen yok edemediler saltanatlarına devam için kardeşi kardeşe kırdırma devamda hiç bir beyis görmediler ve ne yazıkki bizlerde buna alet olduk bilmeden.
Şimdi bunu yapamazlar kesinlikle eminim, lakin şimdide bizim çocuklarımızı asimile ederek araplaştırıyorlar bu konuyu memurlar nette uzun uzun yazdım en büyük tehlike Kutsal dinimizi kullanarak türk gençlerini araplaştırıyorlar.Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 28 Ekim 2009, 21:57:35
Sevgili dostlar şu andan itibaren yeniden burdayım
bundan sonra daha sık ziyaret etmeye gayret edeceğim işlerim çok yoğundu kızımı evlendirdim o yüzden aylarca hazırlık sitres yaşadım
sevgi ve selemlerimla


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: U R U N G U üzerinde 28 Ekim 2009, 22:30:45
Alıntı:oguzavsar tarafından gönderildi.
Sevgili dostlar şu andan itibaren yeniden burdayım
bundan sonra daha sık ziyaret etmeye gayret edeceğim işlerim çok yoğundu kızımı evlendirdim o yüzden aylarca hazırlık sitres yaşadım
sevgi ve selemlerimla


Allah hayirli ugurlu etsin, mutlu kutlu bir hayat nasip etsin.

Hayirli isin stresi olmaz kardesim, olsa da sevimli anlardir yasananlar büyük ihtimal.

Yeniden obamizda yazmaya karar vermeniz cok sevindirir bizi.

Cumhuriyet Bayraminizi kutlarim.Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 28 Ekim 2009, 22:34:02
Urungu kardeşim çok teşekkür ederim duygularına ve samimiyetine.
kızımıda kayseri  kırşepir karışımı bir aileye gelin verdim.
hayırlısı tüm can kardeşlerimin çocuklarına  ben çok istedim bir avşara gelin vermeyi ama olmadı.
Cenabı mevlamın taktiri önüne geçmemiz imkansız
sevgilermle


Konu Başlığı: Re: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Adnan Menderes üzerinde 29 Ekim 2009, 00:00:44
Allah, mesut ve bahtiyar etsin. Sizi ve ailenizi kutlarım. Tekrardan Obamıza hoşgeldiniz. Kıymetli bilgilerinizi bekliyoruz. Selamlar.


Konu Başlığı: Re: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: ÖMER SOYER üzerinde 29 Ekim 2009, 05:11:44
Sevgili Urungu kerdesim boydasim Allah mesut bahtiyar eylesin  herseyin güzelligini ve iyiligini nasip eylesin tekrardan aramiza hos geldin diyorum


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 03 Kasım 2009, 19:56:28
Bütün iyi dileklerini gönderen kardeşlerime sonsuz teşekkürler.
Bu arada ömer kardeşim ben urungu değil Oguz
olsun maksat anlaşılmıştır
ayrıca teşekkür ederim


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 26 Kasım 2009, 20:27:47
Cümle Canların Kurban Bayramını En İçten Dileklerimle Kutlar Cenabı Mevladan iylikler ve esenlikler vermesini niyaz ederim.
Hak Muhammet Ali Yar Ve yardımcımız
Hızır Yoldaşımız olsun.
Sevgi ve selamlarımla


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 10 Mayıs 2010, 19:08:49
Şimdi Buraya davet aldık sevgilerimizle geldik.
Öz gardaşlar tanış olacak yeniden koca dev uyanacak sakın asimile olmayın sakın törenizden kopmayın
Çünki Siz Şanlı Türk Milletinin Şerefli evlatları Avşarlarsınız
Çünki Siz Türkmenlerin Yüz akı Avşarlarsınız
O kadar yakınki bizim soyumuz belki biraz inanması güç gelecek ama 20 göbek öteye gitmez bizim ayrılıgımız (Anadolu Avşarlarının) tamamı çok yakın akraba tabiki diğerleri ile aynı soydan ve aynı boydan bu boyun özlliği çok sert ve acımasız doğa koşullarında yoğrulması. bu kişiliğenede aynen yansımıştır avşarların, öyleki sertliği doğa gibidir, acımasızlığıda ama doğa gibi şefkatli ve aynı zamanda doğa kadar cömerttir.
Sevgi ve Selamlarımızla

bu satırları yeniden paylaşmak istedim.
ilk davet aldığımda yazmışım bu satırları.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Adnan Menderes üzerinde 10 Mayıs 2010, 19:43:42
Saygıdeğer Oğuz Avşar,

Birliğimiz, dirliğimiz sizin gibi dostlar sayesinde perçinleşecek. Mustafa Aksoy hocamın dediği gibi "Avşarlar, Anadolu'da Türklüğün çimentosudur". Edirne'den Hakkari'ye, Artvin'den Muğla'ya, Sinop'tan Hatay'a, hatta Balkanlar'dan Afganistan'a, Kaskaslar'dan Mısır'a gardaşlar buluşacak, kucaklaşacak.

Selam olsun.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 10 Mayıs 2010, 19:55:51
Adnan Menderes
sevgili can iyi dileklerine canı gönülden katılıyor inşallah diyorum.
 sizden bir ricam olacak
oguzavsar
Oguz Avşar olarak düzenlene bilirmi acaba.
can karındaşlarımın hepsine sizin şahsınızda
sevgi ve selamlarımla


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 11 Mayıs 2010, 20:45:09
Adnan Menderes
çok teşekkür ederim
kardeşim sevgi ve selamlarımla


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 10 Temmuz 2011, 14:07:31
sevgili canlara selam olsun


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 04 Şubat 2013, 15:53:12
Sevgili Karındaşlarım
Çok uzun zamandır aranızda bulunamadım gelişmelerden haberim yok çeşitli sıkıntılar yüzünden obamıı ziyaret edemedim. Bundan sonra allah izin verirse yeni paylaşımlarla siznle birlikte olacağım. Saygılar selamlar sevgiler sunuyorum tüm karındaş ve boydaşlarıma.


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 29 Ekim 2013, 21:26:39
Sevgili canlar NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Cumhuriyetimizn 90. yılı kutlu olsun
TANRI TÜRKÜ KORUSUN


Konu Başlığı: SİVAS İli İmranlı İlçesi Avşar Köyü
Gönderen: Oğuz Avşar üzerinde 30 Ekim 2013, 22:36:24
Kocgiri adin kirleten
Yezitin soyundan dönen
Sürümden aldim namimi
Hain ne bilsin aslimi

Kocgirinin asil nesli
Horasanin Erenleri
Ulu Türkmen Önderleri
Yüce Avsar Bilgeleri

Teali oynuna gelen
Nifak tohumlari eken
Paludan zehir getiren
Iyi dinle bu sözü sen

Kocgirinin asil nesli
Horasanin Erenleri
Ulu Türkmen Önderleri
Yüce Avsar Bilgeleri

Cögü babadan bu yana
Sehit verdik bu vatana
Biz vatanimiz satmayiz
Satani bizden saymayiz

Kocgirinin asil nesli
Horasanin Erenleri
Ulu Türkmen Önderleri
Yüce Avsar Bilgeleri


sevgili canlar: ben Koçgirin bağlı olduğu COĞİ (cöö ) /cöü) bizm köyün söylemiyle cöğü babnın olduğu köydenim. (Cöğü  yazılamıyor söylerken dinlemek gerek)  benim size önerim şu: öncelikle koçgiri yaşayanlardan sormanız. orada yaşayan biriolarak o toprağın bir çocuğu olarak yıllardır söylediğim sözü tekrar ediyorum.   Gidin koçgirin herhangi bir köyüne. hemen hemen hepsi gurmançi denen kürtçe konuşur. (elbette türkçe de) lakinnnnn: iyi okuyun lütfen. Her köyde ama bila istisnasız her köyde hemen hemen her evde TÜRKMEN isimli bir kız bir gelin bir ana bacı bulunmaktadır. Bu durumu (kürt olduğunu varsaysak  bu koçgiri halkının )evet bu durumu nasıl izah edeceksinzi sevgili canlar. bunalrın alayı delirmişmi yoksa kürtde kızlarına türkmen ismi veriyorlar. İşte paludan getirilipzulmile insanları asimile eden paşalara karşı bu direniş yolunu bulmuş o şartlarda sevgili AVŞARLAR bilmem anlatabildimmi. bizm köy Avşar ve bir kaç köy daha var Türkçe konuşan ama onlarında alayı kürtçeyi diğer köylerde yaşayan insanlar kadar biliyor olmaları neyle açıklanacak acaba? birde belkide en can alıcı nokta. bu türkçeyi halen saf ve duru konuşan köyler (bunu çok insan bilmiyor) 1508 yılında kızlbaş türkmen devletini kurmaya giden boylarla birlikte göç edip Şah İsmail sultanın devletine gitmişler (sefavi devleti diyorya osmanlı kaynakları asıl adı Kızılbaş Türkmen devletidir) daha sonra 1720 ile 1750 yılları arasında yeniden ama çok az bir kısmı geri gelerek köylerine yerleşmişlerdir. bizm köyde araziler neredeyse 3-5 parçadan ibarettir. çok büyük bölümü 3 parçadır demekki 3 veya 5 hane geri dönmüştür. onlardan biride bizm aile olup. Secermiz mevcuttur. Gülli Gil derler bize. /(ama birde hani kabilecilik vardır ya rakip kabile bize şeytan gil derermiş ) çok duydum kurnaz bişey yaptığımızda nolacak olum sen şeytangil şeytanısın. En büyük dedem kurt gibi kurnazmış bu lakapta oradan geliyor olsa gerek. köye gelen dedemin adı kurt mehmet. Süleyman oğlu kurt mehmet. Ama rakip kabile bize yaftalamak için bunuda kullanmış. sizin dednizin adı kürt mehmet derler halen bize. oysa kürt olsa neden avşara yerleşsin ilk gelen 3 veya beş kişinin içinde yer aldığı kesin olan bu şahsın onlarla o köye gelmesi imkansız ötesi bişey.bu gelenler de mutlaka akraba hısım. Yada oraya göç eden atalarımızn telkini ile Cögi babnın yanına dönmeleri istenen insanlar. Cögü baba ya gelince. O hazret Sahabedir. Türk değildir ama türkler geldikten sonra orada ona mezar inşa etmişler ve sahip çıkmışlardır. KÜERLEŞEN avşarlar o  hazrete Sabe demektedirler. İsetdiğiniz zaman gidip görme imkanınız vardır. Naçizane o zatı muhteremin olduğu köyüme asfalt yol gelmesi ve içme suyu (yaylamızdan) getirilmesi için İç İşleri Bakanlığında çalıştığım yıllarda çok çaba sarfettim ve şükürler olsunki köylülerimiznde desteğiyle bunu başardık. Şu anda yolumuz asfalttır istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Çocuğu olmayanlar, Saralı ve akıl sağlığı bozuk olanlar, daha bir çok hasatalığından muzdarip olanların burada allahın izni inayetiyle şifa bulduklatını gördük şahit olduk. Koca bir zattır emin olun hurafelere asla inanmam. Gözümle görüp şahit olduğum olaylar  var. Birde Bizim köyde şimdi saz baba diyorlar oysa oranın ismi (ER MUstafa) Er Mustafa denen tepada sadece çok yaşlı meşe ağaçları var. Mezar veya türbe yok. Burada sazı ile gidip (bağlama varya bizm yörelerde) niyet edip uyuyan sabah kalkar ve sazını çalar hemde ne saz çalma. bende şahiidm bu olya. Amca zadelerden Kahraman (salman) dememin torunu Kasım abiminde oğlu olan Süleymanla  (ilk bilinen dedmizn ismi Süleymanlı kolundan geliyoruz ya) neyse. sazlarımızı aldık ve Er Mustafa erenlerin yurduna vardık. Ya canlar orası taş dolu temizledim ama nafile. Yok ben yatamıyorum uğraştım uğraştım on dakka taşlar bana batıyor. Kalktım süleyman ben yatamıyorum gidicem ya dedim. Oda yarı uyku yarı uyanık vaziyette sayıklar gibi git abi ben uyuyacam dedi. gittim eve uyudum. Sabah Mal davar katma zamanı sabah beş gibi aklıma geldi Süleyman a koştum evleri köyün karşında onların evin önünden hızla gidiyorum baktım karşıdan inmiş tepeden geliyor süleyman beni görünce ayakta ha, sazı çalmaya başladı ya . bende ya kusura bakma unuttum seni orada dedim dağın başı giderseniz görüsünüz köy görünüyor ama en nihayeti dağın başı yani.  Erenler saklasın kardeşim şimdi muzzam saz çalar söyler. Bende on dakkadan fazla bağlamayı elime alamam bıkar bırakırım bu yaşım oldu halen hiç bir şekilde öğrenemedim saz çalmayı. Hikaye değil vallahi billahi yaşadığım olay bu.  yazacaklarım bu konuda daha çok var sorusu olan varsa beklerim.