Kıbrıs’ta yaşayan Avşar Türkmenleri, adanın 1571 yılında fethiyle buraya yerleştirilen obalar ile 18. Yy’dan sonra Osmanlıların sürgün ettiği obalardan oluşmaktadır. Bilindiği gibi Kıbrıs’ın fethi üzerine buraya İçel Türkmenlerinin önemli bir kısmı iskan edilmişti. Bu grubun arasında Karamanlılar da bayağı bir nüfus teşkil ediyorlardı (Sözgelimi, Kıbrıs davasının lideri ve Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Karamanlı soyundandır). Daha sonra sürgün vasıtasıyla bir çok Türkmen toplulukları adaya gönderilmiştir ki bunlar genelde İçel Yörükleri idi. Bu Yörükler arasında Avşarlar önemli bir nüfusa sahipti. Avşar obaları arasında ise Zekeriyalıların önemli bir kolu olan Kara Hacılılar, Şamlı, Sindel, Horzum, Deliler, Köseli ve Sülü Beğli sayılabilir.

17. Yy sonlarından itibaren girişilen iskanlarda ise Kıbrıs adası sürgün olarak kullanılan belli başlı bölgeler arasındaydı. Bu dönemde de Avşarların bir kısmı adaya gönderilmiştir. Örnek olarak Sinde köyü, Sindel Avşarının iskanıyla kurulmuştur. Yine ünlü siyasetçimiz Alparslan Türkeş’in (aslen Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi Köşkerli köyünden) ataları Kayseri’den Kıbrıs’a sürülen Avşarlardandır. Bunun yanında Kıbrıs davasının ünlü isimleri Fazıl Küçük (aslen Kayseri’nin Sarız ilçesi Deli Küçükler köyünden) ve Osman Örek gibi şahsiyetleri görmek mümkündür. Başbakan Derviş Eroğlu ise Kayseri Talas’tan gitmedir.

Bütün bu Afşarları takip etmemiz mümkün değildir. Eskiden yerleşenlerde boy şuuru kalmamıştır. Son gidenler ise halen aşiret isimlerini hatırlıyorlar. Lefkoşe merkezde (Kesikbaş Mah.), Omorfo’da ve Girne’de kısmen bulunan Afşarlar, tespit edebildiğimiz kadarıyla şu köylerde yaşamaktadırlar. Girne’nin Çatalköy, Lapta’nın Arapköy, Lefke’nin Bademli, Bağlıköy, Sinde, Değirmenlik, Akıncılar, Tuzla, Gazi Magosa’nın Pamuklu köyleri.

Kaynak: Adnan Menderes KAYA

e-max.it, posizionamento sui motori
Yorumlar  
+1 #8 karamanlı 22-10-2017 03:35
Horzumlular avşar türkü yörüktür konya ereğli karaman afyon denizli manisa izmirde yaşıyanlar var
Alıntı
0 #7 Köktürk 30-04-2017 09:23
kıbrısda doğan bu avşar türkmeni ileri gelenlerden avşar olduğunun farkında olup bunu dile getiren var mıydı?bunlar anadoludaki avşarların uzantısı ise buradaki avşalara biraz da olsa ilgi duyması gerek zira.
Alıntı
0 #6 kıprıslı 29-07-2016 21:03
KIPRISDA Kİ KÖROĞLU AVŞARLARININ YAŞADIĞI KÖYLER. LAPTA -VASİLYA - TEPEBAŞI - GAZİVERAN GAZAFANA -FOTA -GIRNI- AĞIRDAĞ BUNLAR BİRBİRİNE AKRABADIR. ESKİDEN EVLİLİKLER KENDİ İÇLERİNDE OLURMUŞ. DIŞARI GIZ VERMEZMİŞLER.
NOT: SİNDE KÖYÜNDE MAMALILAR VAR. DEDEDEN GALMA SOY ADLARIDIR. MAMALILAR AVŞARMILAR.
BENİM ÜÇ TARAFIM KÖROĞLULARDAN DIR. ATA TARAFIM DEVELİ TÜRKMENLERİNİN SİVRİCE OBASINDANDIR. BİLDİĞİM SALUR BOYUNDANDIRLAR
Alıntı
0 #5 Mustafa yemenicioğlu 18-03-2015 13:39
Alıntı
0 #4 Mustafa yemenicioğlu 18-03-2015 13:36
Bizim sülale 3 kardeş kıbrısa ticaret için gelmiş yemenici(ayakka bı) satıp Goşşi(koçyatağı ) satın almışlar. Birisi geri dönmüş anadoluya. Iz burda koptu gideni nasıl bulabiliriz.
Alıntı
0 #3 Gıprıslı 28-11-2013 17:24
Teşekkürler güzel çalışma olmuş
Alıntı
0 #2 Tuncay SADIKOĞLU 08-08-2013 14:41
Kıbrıs Sinde köyündenim, köye sürülen ailelerin listesi varmı?
Alıntı
0 #1 hasan gökçe 06-04-2011 17:05
benim dedelerim kıbrısa sürülen horzumlardanmış .anlatılırki kıbrısta hayvancılık yapamamışlar.bu nun üzerine osmanlıya başvurup anadoluya geçmek istemişler.sonr a hayır cevabını alınca ayaklanmılar ve gemilerle anadoluya geçmişler.sonra da oba küçük parçalara bölünüp toroslar boyunca kütahyaya kadar dağılmışlar.
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler 1

Yusuf Halaçoğlu, Avşarlar ve Bilimsel Cahiller [Mustafa AKSOY]

Yusuf Halaçoğlu, Avşarlar ve Bilimsel Cahiller

Bilimsel sefaletimiz, ülkemizdeki genel metodoloji anlayışının önemli tenkitçilerinden Arslan tarafından, dramatize edilerek şöyle anlatılır: "Türkiye'de entelektüel hayat yoksuldur. Çünkü entelektüel, ak

...

Yaşanmış Hikayeler

 Kaman Köyün' de Ali Ağa' ya münasip bir kız olduğunu duyarlar. Kaman' aKız görmeye giderler. Mevzu Bahis eve misafir olurlar. Tabi bunların geldiğini duyan konu komşuda gelir hal-hatır sormaya hoş-beş sohbet etmeye...

   Ali Ağa ve ailesinin  ziyaret

...

Avşar Ağıtları

Agidin kisa öyküsü
1952 yilinda Tomarza (Arslantas) Kokarkuyu köyünde, Kokarkuyulu Cavusun oglunun dügününde yanlislikla kazayla köyümüz halkindan Ismail Yildirim (Cüce ismail) yine köyümüz halkindan Ali Cavus Kiraz in kardesi Mustafa Kiraz i vurur.Mu

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes