Oğuzların Afşar boyundan olan  Karaman aşireti ve Karaman-Oğulları, Orta Anadolu’nun güneyinde kurulmuş olup, Anadolu Türkmen beyliklerinin Osmanlılardan sonra en büyüğü ve devamlısıdır. Karaman tahtı beylikten ziyade bir devlet sayılmıştır. Ana kütlesi Afşarlara dayanan devlet, Üç-Oklardan Turgut, Bayburt, Kusun, Gögüz, Varsak, Salur ve Kaçarlar ile Türkleşmiş Samagar, Çaygazan ve Barımbay gibi Moğol oymaklarını da çevresine toplamıştı.
Karaman oymağının bir kısmını 12. Asır ortalarında Maveraü’n-nehir’ de, bir kısmını da Kara-koyunlu obası olarak Azerbaycan bölgesinde (Arran, Gence, Berdaa) görmekteyiz   ve varlıkları günümüze kadar gelmiştir.
Diğer bir kısmı ise Moğol istilasından kaçarak Anadolu’ya gelmiş ve Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafından (1228) Ermenek tarafına yerleştirilmiştir. Bu sırada uçlarda bulunan Türkmenlerin çoğunluğunu Karamanlılar oluşturuyordu.  Karamanlılar bundan önce Sivas tarafında bulunuyorlardı.  Bu sırada Karaman Aşiretinin reisi olan Sadeddin oğlu Nureddin (Nure Sofi 1230-55), Babai tarikatına girmiş ve Selçuklular ile savaşmıştı. (Selçuklu ve Osmanlı tarihçileri düşman oldukları Karamanlıları kötülemek ve aşağılamak maksadıyla Nure Sofi’yi Ermenek’te kömürcülük yapan Ermeni dönmesi olarak tanıtmışlardır. Bu iddiayı ilk söyleyen ise Selçuklu tarihçisi İbn-i Bibi’dir. Halbuki biz Nure Sofi’yi aristokrat bir Türkmen beyi olarak tanıyoruz. ) Bir Babai şeyhi olarak Türkmenler üzerinde nüfuzunu artırmış; Hıristiyanlardan Ereğli’yi alarak başkent yapmış ve Silifke’ye saldırarak tekfurunu öldürmüştür.
Bu tarihlerde (1254) Karamanlılara mensup olan Afşar Beyi İslam Beyin Silifke-Mersin arasındaki Cracca şehrini (Kız kulesi) yağma ettiğini onun ölümünden sonra da Sarum Beyin tekrar şehre akınlar düzenlediğini görüyoruz ki  bu Afşarlar, Karamanlılara mensup veya 1250 yılında Maraş Dağlarında sakin olan ve İç-El taraflarına doğru yağma hareketlerine girişen Avşarlardan  olabilirler. (Maraş bölgesi Türkmeni olan Ağaç-Eri’lerin de 1258 yılında Maraş’tan İç-El ve Antalya’ya doğru akın yaptıklarını görüyoruz). Nure Sofi, tahmini 1255’te ölünce yerine Karaman Bey geçmiştir. Karaman Bey, Ermenek, Mut, Gülnar ve Silifke’ye saldırdı, Ermenek’i alarak burasını başkent yaptı. Karamanlıların etki alanlarının genişlemesi Selçuklu Sultanı IV. Kılıç Arslan’ı rahatsız etti.  Onlarla akrabalık kurarak Larende (Karaman) kalesini verdi. Ancak, uç beylerinden bazılarının cezalandırılmasından dolayı endişeye kapılan Karaman Bey, kardeşleri Zeyne’l-hac ve Bunsuz ile birlikte 20.000 kişilik bir kuvvetle Konya üzerine yürüdü. Muinüddin Pervane komutasındaki Selçuklu ordusu Karamanlıları Gevele kalesi önlerinde yendi. Karaman kaçtıysa da kardeşleri yakalanıp Konya’da idam edildi.  Karaman Bey, yaklaşık 1262’de öldü ve yerine oğlu Mehmet geçti. Selçuklular ise Karaman ve Ermenek bölgesine vali olarak Bedrettin Huteni’yi atadılar.
Mehmet Bey, bu esnada isyan eden Hatiroğlu ile birleşerek Selçuklulara karşı faaliyete geçti ve üzerlerine gönderilen Huteni idaresindeki Selçuklu-Moğol ordusunu ani baskınla Göksu civarında yendi. Emir-i Sevahil Hoca Yunus ta Mehmet Bey’e yenilmekten kurtulamadı.  1273 yılında Baba İlyas’ın oğlu Muhlis Paşa’ya destek vererek Konya’yı ele geçirmesini sağlamış, Muhlis Paşa altı ay hüküm sürdükten sonra hakimiyeti Karamanlılara devretmiştir.

e-max.it, posizionamento sui motori
Yorumlar   
0 #50 Karamanoğlu? 16-11-2017 01:14
Dedem Bitlis Mutki 'li. Soyadi kanuna gore bir soyadi almis fakat soy agaci karamanoğlu diye gider. Nereye dayaniyor bilmiyorum. Dedemin dedesi ve onun babasi bitliste yasamislar. Karamanoğullari ile bir baglantisi olabilir mi hep merak etmisimdir. Herhangi bir bilginiz var mi? Yardimci olursaniz sevinirim.
Alıntı
0 #49 furkan 02-10-2017 02:01
mentese ogullari hangi boy bilen var mi?
Alıntı
0 #48 Erdem 30-09-2017 15:58
Bizde karaman boyundan geliyoruz antalya da yukarı karaman, aşağı karaman, yeşil karaman diye ayrılan nüfuslu köylerdik ama şimdi ilçelerin büyük mahhalleleriyiz .
Alıntı
0 #47 Misafir 09-08-2017 20:20
Afşarlı Çepni
Uydurma aslanım, tarih bir bilimdir, sen sütünü iç yat, hadi canım.
Alıntı
-4 #46 Afşarlı Çepni 07-08-2017 19:14
Ben Dulkadirli Afşarlarındanım bunlar kibirlendiler yok her yerde Türkçe konuşulacak dediler.Selçukl unun devamı olacam diye ortalığı birbirine kattılar dulkadirlilerde nde bunların yanına gidenler oldu bu devleti osmanlı yıkmazdı yine ülkede devam ederdi güneydoğuda devam eden günümüze ismi ulaşmamış beylikler vardı.Bunların yegane amacı islamın zıttı olan israiloğulların a benzeyen bir ülke kurmaktı.Denge yahudiler üzerine olacaktı devir hak din islamın devriydi geldiler ve bi güzel yalan oldular benim simsar kılıklı bazı akbabalarımda gizlendi şimdi Türkiye de parayla oynayanlar bunlar istedikleri gibi de oynatıyorlar
Alıntı
0 #45 Atalay22 25-05-2017 17:18
Arkadaşlar Acıklık Getirirsek Karamanoğulları Avşar Boyundan Konya Karamanlılar Kınık Boyundan Karaman Kelimesinden Karışıklık Oluyor :((
Alıntı
0 #44 TARTAR 06-05-2017 00:19
Evet Osmanlı imparatorluğu Kahraman oğullarını kandırıp trakya ya göç ettirdi sözde ülke vaat etti ve kurdu yalnız altmış gün sürdü marşımızı yazdık paramızı bastık ordumuzu kurduk Cumhurbaşkanı 'mizi dahi seçtik altmış gün sonra Osmanlı yok sizi Avrupalılar yok ederdedi ve lav etti TRAKYA CUMHURİYETİ
Alıntı
+1 #43 ŞAHİN KARAKAŞ 17-03-2017 02:45
Selamın Aleyküm. Burdur'un Karamanlı ilçesini bilirmisiniz ? Bi araştırın
Alıntı
-1 #42 93 muhacırı 24-01-2017 18:40
Karamanoğulları na ilk zulüm osmanlı padişahı fatih sultan mehmet zamanında olmuştur beylige saldırı yağma kadınlara tecavüz zamanla imparatorlugun uç noktalarına sürgün ama zaman geldi bir karamanoğlu çıktı (MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ) osmanoğllarını anadoludan sürdü
Alıntı
+2 #41 Gökhan erguden 16-08-2016 03:33
1358 yılında sultan orhan beyin büyük oğlu süleyman paşa nın komutasında konya karaman kayseri ve niğde çevresinden gelibolu üzerinden balkanlara atlayan türklerin hakında tarih kitaplarında şöyle yazar özellikle örf ve kültürüne bağlı aileler.savaşçı türkmenler.ve akıncı türkmenler olarak seçilmişlerdir. osmanlının sizce balkanlarda neden fırtına gibi estiğinin en büyük göstergesi değilmidir.doğu ya ve müslüman coğragyasına göç ettirilenlerin işi kolay dır müslümanların içine gittiler.balkan lara gidenlerin neden seçildiğini söylemeye gerek yok.kendi boyundan olmayana kimse küfür etmesin.ben 1358 de karaman dan balkanlara göç eden daha sonra selanik e yerleşen 1923 te kelkit vadisinde bulunan niksar a yerleşmişiz.tür kün iyisi kötüsünü atamayın .ne mutlu bize ki türküz..
Alıntı
-1 #40 Misafir 08-08-2016 09:24
Anıl, kesinleşmiş dediğine göre kaynaklarını ve delillerini yazarsan biz de faydalanırız (Ramazan hocanın makalesini delil göstermeyin, komik duruma düşersiniz)
Alıntı
-1 #39 Anıl 08-08-2016 00:50
Sevgili kardeşlerim. Karamnoğlu beyliğinin Salur boyuna mensup olduğu kesinleşmiştir. Salur boyunun karaman adı aşireti vardır. O aşirete mensupturlar. Avşar boyuna mensup oymakların ve obaların karaman oğlu beyliğine sonradan geldikleri kesinleşmiştir.
Alıntı
+3 #38 kara 06-06-2016 19:52
osmanlı karaman beyligini ele geçirmiş trakya balkanlara sürgün etmiş göndermiş buraya kadar anladım sorun şu ben karaman ilinde yaşıyorum karaman aşar ları gidince karamana osmanlı nerden hangi boydan insanlar yerleşdirmiş??? ???
Alıntı
+5 #37 şevketiyeli 11-04-2016 23:19
kanuni zamanında manisa muğla tarafından tırnovo bölgesine sürülen atalarım 93 harbinde anadoluya gelip bursanaın doğusu kazancı bayırı üstü gürgenlik mevkiine yeleşmiş ve zamanın hüdavendigar valisi tarafından şevketiye isi verilmiştir soyumuz bazı ailelerin soy kütüğünde karaman soyu lduğumuzu anlatır karaman oğulları oğuz hanın ilk karısı gök tengrinin kızının küçük oğlu avşarın soyuna dayanır yani son derece soylu TÜRK OĞLU TÜRK boylarından olup dilimiz geleneklerimiz kültürümüz ve değer yargılarımızla saf kan TÜRKolduğumuzu bildirirken TÜRKÜĞE ve TÜRKÜĞÜ ile öğünenlere selam olsun
Alıntı
+4 #36 Canpolatulas 11-04-2016 16:19
Aktolgalı arkadaş terbiye sınırlarını aşarak zaten
Türk töresinden nasip almadan yetişmiş
birisi olduğunu kanıtlamıştır. Aslını bilmeyen İt
peşinde koşturur, onun kusuruma bakmayın.
Alıntı
-15 #35 AKTOLGALI 11-03-2016 16:10
Karamanoğlu rumuzlu dangalak osmanlı olmasaydı bu topraklarda ehli sünnet olmazdı hepınız şii leşirdiniz karamanoğlu mehmedin uyduruk bi türkçe fermanıylamı artistik yapıyosun öyle bi ferman yok olamazda zaten bi tek ibni bibi rivayet ediyo zaten oda kendi içinde çelişen bi ferman güya türkçeyi savunuyo ama farça yazılmış. osmanoğlu türk oğlu türktür karamanoğlu onları çekememiştir. aklı sıra karamanlı hatunlarla evlendirip hanedana ortak olmayı amaçlamıştır. ama OSMANOĞLU bunu yememiştir. islamı bu şekilde üç kıtaya yaymıştır.
Alıntı
+2 #34 türküz türk milletin 08-02-2016 02:12
kemal karamanoglu
Alıntı
-2 #33 Ali akpınar 06-02-2016 00:07
Oğuzun . Bozoklar kolundan Yıldızhanın büyük oğlu AVŞAR Kayseri SARIZ . Şunu söylemek isterim batıtrakyanın çoğu avşar . Ağırlıkla bulgar bölgesinde avşar çok fazla. Ha şunuda diyim . Osmanlı bizi zamanında buralara sürmüş trakyaya sürmüş diye kızmayın bulunduğunuz yerin kıymetini bilin haa illaki karaman konya avşarın yeri diyorsanız gidin oraya tutan yok sizi ben kayseri sarız dan benim memleketimde toprak çorak buğday ek verim yok arpa ek verim tok ayçiçek ek verim yok kavun ekersin yetişmez karpuz ekersin yetişmez hava soğuk yaz mevsimi iki ay ben şuan Tekirdağ'da yaşıyorum keşke osmanlı zamanında benim dedelerimide butarafa sürseydi toprağı verimli sakın kızmayın Osmanlıya dua edin yerinizin kıymetini bilin saygılarımla Ali Akpınar Kayseri SARIZ
Alıntı
+2 #32 Kadir Coşkun 25-01-2016 22:24
Benim dedeler Kırcalı dan göçmeler 1910 civarı.
Orda hayvancılıkla uğraşmışlar Kırcalı Hocaköy de.
Sülalem biraz ruh hastası Kırcalı dan olanlar iyi bilir her zaman bi arıza çıkarırlar. Gâvurluk yaptığım zman ninem haala kırcalının kızanı diye kızar alemdir bizim kocakarı :) Yaptığım araştırmalara göre Karamanoğulları nın çoğunluğu Salgur boyundanmıi ve bu beylik 2 büyük aşiretten oluşuyo bunlar Sarıkeçililer ve Karakeçililer. Karakeçiler Mersin-Adana yöresine, Sarıkeçililer ise Bulgaristan özellikler Kırcalıya göç ettirilmiş.Yani KIrcalıdan gelen hemen herkes Sarıkeçilidir.. . Tanrı TÜRK ü korusun ve yüceltsin...
Alıntı
+8 #31 Karamanoğlu 26-12-2015 20:54
Karamanoğulları osmanlılarla uzun süren savaşı kaybedince,geri kalan Karamanoğulları uzun süre dağlarda osmanlılarla savaşmıştır.Tür k düşmanı osmanlılar Karamanoğulları na soykırım derecesinde uygulamalarla yok etmeye ,çeşitli asimilasyonlarl a bitirmeye çalışmıştır.Yüz yıllar sonrada anlaşıldığı üzere Karamanoğulları herşeye rağmen yaşamıştır.Atam anoğullarının saltanatı kaldırılığı zaman tüm Karamanoğlu diyarları bayram etmiştir.Kutlam ıştır.Türklüğe dair kimlik tarih bilinç bunalımı ve kini bir türlü bitmeyen soysuz osmanlının tarihte Türklüğe yaptığı kötülüklerin ceremesi hala çekilmektedir.O smanlının Kayıdan geldik üçok bozok vs gibi boy kayıtlarını Timurdan yedikleri tokattan sonra yapmaları boşuna değildir.Cengiz in ortaasya töresini uygulayan Timurun kendini tanıtıp siz kimsiniz sorularını cevaplayamayan ve fetretlere giren osmancıklar bu kayız ucok bozok yalanını üretmişlerdir.B unların tarihi koca bir yalan tüm cesur yiğit Karamanoğulları na selam ve sevgiyle..
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes